SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Kráľom Oravskej kotliny je Oravský hrad

„Kráľom“ historických pamiatok na Orave je už po stáročia Oravský hrad, na brale nad Oravským Podzámkom. Jeho najvyššia a súčasne najstaršia časť, citadela, čnie až 112 m nad hladinou pod hradom pretekajúcej rieky Orava. Prvá známa zmienka o hrade pochádz


S ohrozenými a vzácnymi druhmi rastlín sa môžu oboznámiť návštevníci novovybudovaného náučného chodníka slatinného rašeliniska na okraji hornooravskej obce Habovka pri Tvrdošíne. Na ploche vyše pol hektára, ktorá donedávna zarastala burinou, nachádza sa okolo 60 vlhkomilných rastlín. Mnoho druhov z tunajšej flóry uvádza Červená kniha ohrozených druhov rastlín a živočíchov. V ríši vzácneho habovského kvetensta sú aj vstavačovec májový, päťprstnica hustokvetá, či všivec močiarny. Sú zapísané v medzinárodných zoznamoch ohrozených a vzácnych rastlín. Rašeliniská - mokrade patria k vzácnym ohrozeným ekosystémom na Slovensku, ale aj vo svete. Projekt náučného rašelinového chodníka v Habovke vypracoval ochranár Jozef Jandura. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO


Oravský hrad zažil hladomor, epidémie aj ničivý požiar. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

a ešte z roku 1267, keď sa spomína ako súčasť majetku kráľa Belu IV. Výklad sprievodcu zoznámi návštevníka s väčšinou medzníkov rozhodujúcich o bytí či nebytí dominanty regiónu.

Oravský hrad žil dramatickým životom, bol svedkom hladomoru, epidémií a vojen. Roku 1795 hrad prežil vzburu obyvateľov desať dedín voči oravskému panstvu, takmer však neprežil ničivý požiar o päť rokov neskôr. Dnes tu sídli Oravské múzeum s viacerými expozíciami.

Návštevníci môžu Oravský hrad navštevovať po celé leto denne od 8.30 do 17.30 h, keď im sprievodcovia poskytnú odborný výklad nielen v slovenskom, ale aj vo svetových jazykoch či poľštine.

Kostol iba rozobrali a zniesli do dediny

K historickým pamiatkam, ktoré by nemal obísť ani jeden návštevník dolnej Oravy, patrí prekrásny drevený evanjelický kostolík v Leštinách zo 17. storočia, s ktorým sa spája hneď niekoľko zaujímavých udalostí. Jednou z nich je aj jeho stavba mimo obce „načierno“, 25 rokov predtým, než ju vrchnosť povolila. Po vydaní povolenia ho Leštinčania jednoducho rozobrali a preniesli do dediny. V dedine sa zachoval aj neskorobarokový kaštieľ Zmeškalovcov z 18. stor. V Dolnom Kubíne na Veľkom Bysterci sa nachádza archeologické nálezisko z prehistorickej doby Trniny. Zachovalé hradisko Ohradza nájdeme aj v Sedliackej Dubovej, veľmi dobre je viditeľné už z hlavnej cesty. Známe je archeologické nálezisko Pod Tupou skalou.

Najstaršou historickou a kultúrnou pamiatkou Dolného Kubína je Kostol sv. Kataríny s gotickým múrom a vežou zo 14. storočia. V bývalom Župnom dome zo 17. storočia dnes sídli Oravská galéria.

Unikátnou dedinkou je blízky Vyšný Kubín, na malej ploche tu nájdeme pamiatky na slávnych tunajších rodákov a dejateľov M. Figuli, P. O. Hviezdoslava, V. Čaploviča, A. V. Gazdu, A. Medzihradského.

Za návštevu stojí aj dedinka Jasenová, kde nájdeme pôvodný rodný dom Martina Kukučína a v miestnom klasicistickom kaštieli expozíciu Oravského múzea P. O. Hviezdoslava.

Ak si neviete poradiťTuristické informačné centrum Dolný Kubín: TIK Slovaktour, Gäceľská cesta, tel/fax: 043/586 72 99, e-mail: tik@ kubin.sk

Dostanete tu odpovede na väčšinu vašich otázok týkajúcich sa ubytovania, stravovania, možností turistických výletov, historických pamiatok, športovísk a doplnkových dovolenkových aktivít.

UBYTOVANIEHotely

Dolný Kubín: Park od 500 do 3 500 Sk, veľmi široká a pružná ponuka, tel: 043/586 41 10; Severan 2-posteľová izba 650 Sk/deň, 3-posteľ. 800 Sk/deň, tel: 043/586 46 66; U zelenej lipy 1-posteľová izba 700 Sk/deň, 2-post. 1 100 Sk/ deň vrátane raňajok, tel: 043/588 59 60; Marína 1 000 - 1700 Sk/lôžko a deň, apr pre 3 - 5 os. 2 300 - 2 900 Sk, tel: 043/586 67 51.

Malá Lúčivná: Hutník 310 -350 Sk/lôžko a deň, apartmán 380 Sk, počas celého leta 20 % zľava, tel: 043/589 22 60.

Oravský Podzámok: Oravan, 2-lôžkové izby 800 Sk/deň tel: 043/589 31 15.

Zázrivá: horský hotel Veľká Havrania 650 Sk/lôžko a deň, tel:043/589 63 62.

Motel

Horná Lehota: Sipox 2-lôž. izba 900 Sk/deň, 2-lôž. apr. 1 200 Sk, tel: 043/589 33 32.

Penzióny

Ubytovanie v penziónoch sa pohybuje v cenových reláciách od 250 do 350 Sk/osobu a deň, v každom z nich je k dispozícii vlastná kuchyňa a jedáleň s pestrou ponukou jedál a regionálnych špecialít.

Dolný Kubín: Kúria Čajka, Usovy.

Dlhá nad Oravou: Agroturistický areál Húšť, JAMA.

Kraľovany: Rosnička.

Malatiná: Penzión.

Oravský Podzámok: Pod hradom, Tour.

Párnica - Dierová: Horský hotel Plichta.

Chatové osady

Cenové relácie od 150 do 210 Sk/osobu a deň.

Dolný Kubín: rekreačná chatová osada Sŕňacie, Záhradky.

Oravská Poruba: v Tiliakempe Geceľ.

Párnica: Dierová.

Autokempingy

Oravská Poruba: Tiliakemp Geceľ.

Kde hľadať a nájsť O historických a kultúrnych pozoruhodnostiach dolnej Oravy môžete nájsť informácie na internetovej stránke www.kubin.sk alebo www.orava.sk, či už zalistuje medzi múzeami, alebo galériami. Na mnohé však narazíte len vďaka odporúčaniam domácich obyvateľov, križujúc oravské dedinky a mestečká. Úžas vyvolávajú prírodné scenérie v tucte dolín rázovitej dediny Zázrivá, ale aj nádherné okolie dedinky Malatiná, ozývajúce sa cinkaním pasúcich sa oviec. Námety na túry a cyklistické trasy podá aj TIK Dolný Kubín.

Múzeá:

* Oravský hrad - Oravské múzeum, Oravský Podzámok, otvorené Po - Ne 9 - 17.30 h, tel: 043/581 61 11

* Múzeum P. O. Hviezdoslava, Dolný Kubín, otvorené Ut - Ne 7.30 - 16 h, tel: 043/586 47 80

* Dom T. H. Florina, Dolný Kubín, otvorené Ut - Ne 8.30 - 16 h, tel: 043/586 54 61

* Rodný dom M. Kukučína, Jasenová, otvorené na požiadanie, tel: 043/586 20 56, 586 54 06

Drevené kostoly:

* Artikulárny kostol Istebné, tel: 043/586 54 05-6

* Artikulárny kostol Leštiny, tel: 043/

Galérie:

* Oravská galéria Župný dom, Dolný Kubín, otvorené Ut - Ne 10 - 17 h.

Dopravné spojenie

Okrem hlavných diaľkových liniek SAD aspoň 1x denne (Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Prešov, Žilina) cez Dolný Kubín až do Trstenej či Námestova takmer pri poľskej hranici je Orava veľmi dobre spojená so všetkými časťami Slovenska vďaka železnici. Bránou na Oravu je prestupná stanica Kraľovany. V približne 2-hodinových intervaloch odtiaľ odchádza osobný motorový vlak Oravka. Túto cestu vrelo odporúčame. Pohľady z okna vlaku, domácimi nazývaného Oravská strela (60-kilometrová cesta z Kraľovian až do Trstenej trvá asi 2 hodiny, do Dolného Kubína asi 35 min), fakt stoja za všetky peniaze. Počas cesty sa ani minútku nebudete nudiť.

Na voľný časTermálne kúpalisko: Oravice, Bešeňová

Kryté plavárne: Dolný Kubín

Tenisové dvorce: Dolný Kubín, Istebné + hotely a penzióny

Jazda na koni: Medzibrodie - Club Horse, Zázrivá - Agroturistika Borončo

Kolkárne: Dolný Kubín - Orfeo klub

Minigolf: Dolný Kubín Geceľská pod Kuzmínovom

Zvernica: Dolný Kubín Záskalie

Vodný slalom s požičovňou člnov: Oravská Poruba - Geceľ

NEVYPLÁCA SAVoľne stanovať v prírode, nedodržiavať dopravné predpisy a hádať sa s policajtmi, ani dopravnými. niekoľko tipov nacyklotúry* Lúčanský okruh: Pre zdatných, dĺžka 38 km, prevýšenie 628/483 m. Začína sa vo Vyšnom Kubíne na križovatke s hlavnou cestou do Ružomberka. Trasa vedie popod známe krásne Vyšnokubínske skaly a archeologické náleziská, vpravo sa týči Choč. Cez Leštiny pokračuje smerom na Osádku a ďalej až do kúpeľov Lúčky. Pozoruhodný je pohľad na krásny vodopád v Lúčanských travertínoch. Prejdeme cez Liptovskú Teplú , vykúpeme sa v termálnej vode Bešeňovej a pokračujeme na Liptovskú Maru, okolo obce Potok, odbočíme na Bukovinu a Sestrčskou dolinou sa dostaneme späť na Oravu, do krásneho prostredia Malatinej. Cez vrch Maľcovo prídeme do Osádky a cez Leštiny sa vraciame do Vyšného Kubína.

* Na Kubínsku hoľu: Pre náročných, dĺžka 31 km, prevýšenie 747/577. Trasa vedie z Dolného Kubína cez Beňovu Lehotu okolo lyžiarskeho areálu až na križovatku pod Kazárovom s výborným rozhľadom na dolnú Oravu s Dolným Kubínom a Západnými Tatrami. Vyjdeme na chatu na Kubínskej holi. Potom sa však musíme vrátiť kúsok späť (modrá značka) na lesnú cestu do Oravského Podzámku. Tu láka Oravský hrad, historické centrum a vlastivedná expozícia Oravského múzea. Trasa pokračuje prudkým stúpaním cez Hruštín, Babín do Lokce, kde sa končí. Odtiaľ je však už len na skok k Oravskej priehrade.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 23 209
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 443
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 613
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 614
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 424
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 682
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 002
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 504
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 087
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu