Hamburg 27. júla (TASR) Kedysi prekvitajúce nemecké nudistické hnutie, ktoré zakazovali nacisti a neskôr po vojne ignorovala väčšina spoločnosti, je v kríze.
Členská základňa nudistických klubov Kultúra slobodného tela (FKK) jednak starne a jednak sa zmenšuje. Napriek tomu sa nezdá, že by náklonnosť Nemcov k nudizmu ochabovala, ak sa dá veriť dôkazom tohto leta.
To je iba časť problému oficiálneho naturistického hnutia, ktorého počiatky v Nemecku siahajú do 19. storočia a ktoré zažilo obrodu po represiách z druhej svetovej vojny.
Nemecká spoločnosť je natoľko liberálna, že naháčov možno pravidelne stretnúť na plážach, jazerách a pri riekach, pričom sa nezdá, že by to niekoho veľmi pohoršovalo okrem, na prvý pohľad paradoxne, samotného hnutia FKK.
"Vojna naháčov", znel tento týždeň jeden z titulkov nemeckých novín Bild, keď denník priniesol vyjadrenia nudistov o situácii na oficiálnej pláži FKK. Nudisti FKK sa sťažovali na "exhibicionistov", ktorí sa opaľujú nahí, kdekoľvek si rozložia uteráky.
Vojna slov nemusí byť ničím iným ako búrkou v lyžičke vody, ale existuje oveľa závažnejšia strana problému pre členov FKK, ktorí si ctia svoju aktivitu ako psychické, duchovné a fyzické oslobodenie a pri zbavovaní sa šiat radi udržiavajú zdanie poriadku.
Naturizmus je v Nemecku zdravou rodinnou aktivitou, filozofiou a pre mnohých dokonca spôsobom života. Prezident Asociácie pre slobodné formy života Walter Nussbaumer je presvedčený, že takzvaní neorganizovaní "divokí" nudisti dnes vytvárajú 50-tisícovej členskej základni FKK zlý obraz. "My skutoční členovia FKK sa stránime týchto nahých ľudí," hovorí. "Mravy sú pre nás dôležité. Dbáme o decentný klubový život, v ktorom platí rodinná súdržnosť a šport. Nie je absolútne nič erotického v tom, keď asi 200 nahých ľudí spoločne poskakuje sem a tam."
Noviny Bild tento týždeň využili príležitosť nafotografovať dve nudistky jednu "oficiálnu", druhú "neoficiálnu", ale obe s nápismi FKK. A zároveň sa denník pýtal: "Naozaj musí byť nahota na nemeckých plážach organizovaná?"
Podľa vyjadrenia jednej z "oficiálnych" nudistiek pre Bild, takzvaní "neorganizovaní naháči" nie sú "akosi pravými nudistami, nie tak pekne organizovaní". Tiež pripomína: "My v kluboch FKK máme fantastické večierky s opekaním, hráme spolu hry každý pozná každého."
Ale "neoficiálna" nudistka - 32-ročná matka dvoch detí si neodpustila kritiku, keď označila členov FKK za bigotných konzervatívcov. Stačí, ak sa pozriete okolo seba na pláži FKK - nechceli by ste vidieť týchto ľudí ani len v plavkách," zverila sa Bildu. "Či sa opaľujem v tenkých tango nohavičkách alebo nahá, nie je vôbec žiadny rozdiel. Nechodím nakupovať hore bez alebo sa opaľovať na schody radnice."
Táto žena môže čoskoro vyjadrovať názor väčšiny, ak bude členská základňa klubov FFK naďalej klesať. "Počty rapídne klesajú," pripúšťa ich viceprezident Wolfgang Weinreich, pričom priemerný vek členov klubu je dnes nad 50 rokov.
Riaditeľ augsburskej športovej asociácie Helios Gerhard Ehrentreich však vykresľuje bledšiu perspektívu. "Štvrtina našich členov má viac ako 60 rokov. Nie som do budúcnosti príliš optimistický," dodáva.
Keď nacisti zakázali hnutie FKK v roku 1933, trvalo ďalších 16 rokov, kým sa naturisti opäť sformovali. Nudizmus sa stal vyjadrením slobody, oslobodenia a nového spôsobu života po vojne. Klub vo svojich radoch dokonca zakazoval pivo, čo spôsobilo, že niektorí členovia FKK tajne donášali do klubov alkohol v termoskách. Dnes sa Ehrentreich obáva, že FKK by sa mohlo stať "zanedbateľným hnutím".
Nahota ale zostane prejavom slobody. "Keď sme nahí, sme si všetci rovní," zdôrazňuje Nussbaumer. Zdá sa však, že toto leto sú na nemeckých plážach niektorí viac rovní ako ostatní.