
Železnica premáva medzi hlavným mestom Asmara Massawa. FOTO - ARCHÍV
Jedna z najkrajších železničných tratí Afriky medzi eritrejskou metropolou Asmara a Massawou je opäť v prevádzke. Experti to hodnotia ako prvý nesmelý pokus východoafrickej krajiny, ktorou donedávna zmietal vojenský konflikt, participovať na globálnom turistickom trhu.
Na 118 kilometrov dlhej trati zatiaľ chýbajú moderné súpravy, ale odškodnením majú byť prírodné krásy pozdĺž horského hrebeňa.
Železničná trať sa začína v nadmorskej výške 2300 metrov a končí pri Červenom mori. Je na nej 30 tunelov a 60 viaduktov. Stavba trate s rozchodom 950 milimetrov sa spája s obdobím talianskej kolonizácie, ktorá trvala do roku 1941. Krajine potom krátko vládli Briti, aby ju prenechali etiópskemu cisárovi Haile Selassiemu.
Eritrea zmizla z mapy ako samostatný štát do konca trvania etiópskeho cisárstva. Železničná trať bola v prevádzke do polovice 70. rokov. Režim diktátora Mengistu Haile Miriama Derga ju potom využíval na prepravu zbraní do Asmary.
Časti trate sa v dlhoročnej vojne medzi Etiópiou a Eritreou použili na stavbu bunkrov. Po uzatvorení prímeria v roku 1991 sa začala revitalizácia železnice. Chýbajúce vybavenie a opätovný pohraničný konflikt s Etiópiou však viedli k zastaveniu obnovy v roku 1998. O dva roky sa práce obnovili a koncom minulého roka skončili.
Eritrea oslavovala dokončenie trate ako svoj triumf, pretože nedostala žiadnu pomoc zo zahraničia. Na kúpu nových vagónov však chýbajú peniaze. Tak skoro sa nenájdu, pretože Eritreu trápia závažnejšie problémy, ako sucho, nedostatok potravín a nestabilné vzťahy so susednou Etiópiou.
Napriek tomu sa Eritrea pripravuje na príchod turistov. Zo strednej Európy prilieta do Asmary cez Káhiru trikrát týždenne lietadlo nemeckej spoločnosti Lufthansa. Eritrea sa okrem železnice môže pochváliť aj ďalšími atrakciami, napríklad prehistorickými skalnými maľbami alebo architektúrou z čias talianskej kolonizácie.
Vo vnútrozemí sa rozprestierajú rozľahlé zvernice a pri pobreží sa rozkladá viac ako 350 ostrovčekov s dlhými pieskovými plážami. (tasr)