Washington 21. júla (TASR) - Koralové útesy v Karibskom mori sa v predchádzajúcich 30 rokoch zmenšili o 80 percent. Vyplýva to zo štúdie vedcov University of East Anglia (UEA) a Tyndallovho centra pre výskum klimatických zmien, o ktorej informoval časopis Science.
Hlavnou príčinou tohto stavu však nie je globálne otepľovanie, ale nadmerné lovenie rýb, znečisťovanie životného prostredia, prísun usadenín riekami v dôsledku klčovania lesov a prírodné katastrofy (hurikány a podobne), konštatujú vedci.
Štúdia prvýkrát sumarizuje 65 čiastkových výskumov, ktoré sa urobili na 263 miestach Karibského mora. Výsledok je alarmujúci: Pokrytie útesov tvrdými koralmi kleslo z 50 na desať percent. Úbytok sa síce v porovnaní so začiatkom 80. rokov spomalil, ale napriek tomu nezadržateľne pokračuje.
Ústup koralových útesov je najviac badateľný pri Floride, Jamajke, Kajmaních ostrovoch, Portoriku, pobreží Venezuely, mexickom polostrove Yucatán a pri Belize.
Podľa biológov neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, že ústup koralov má na svedomí globálne otepľovanie. Mnohé indície svedčia skôr o negatívnom vplyve človeka, povedala Isabelle Coteová z UEA, jedna z autoriek štúdie.
Miznutie koralov nebude mať len katastrofálny dopad na turizmus, ale aj na miestnych rybárov a zhorší sa ochrana pevniny pred hurikánmi.
V rokoch 1983/84 došlo v karibskej oblasti k masovému úhynu morských ježkov a následnému vymieraniu koralov. Patogén, ktorí napadol ježkov, otrávil aj koraly. Morskí ježkovia sa živia riasami, ktoré sú v určitom zmysle konkurentmi koralov.
Internet: http://www.coral.noaa.gov (atlas koralových útesov)