Moskva 20. júla (TASR) - Ruské ministerstvo dopravy rozhodlo o sprevádzkovaní Severomujského tunela, ktorý bol vybudovaný na Bajkalsko-amurskej magistrále (BAM). K slávnostnej udalosti má dôjsť v novembri, krátko pred ruskými parlamentnými voľbami.
Tunel s dĺžkou 15 343 metrov je najväčším dielom svojho druhu v Rusku. Začali ho raziť ešte v roku 1977 a už počas sovietskej vlády patril do skupiny tzv. večných stavieb. Dielo dokončili vlani v marci, ale doteraz nenašiel nikto odvahu pustiť doň vlakové súpravy. Trasa tunela v dĺžke takmer kilometer totiž prechádza viacerými tektonickými zlomami, ktoré počas razičských prác pripravili tunelárom množstvo prekvapení a ťažko riešiteľných technických problémov. Ruský internetový denník Gazeta.ru uviedol, že tekuté horniny v roku 1978 zahubili celý jeden razičský kolektív. Nesúrodosť podložia sa podarilo spevniť len zložitými chemickými postupmi, ale hrozba veľkej katastrofy zostáva vysoko pravdepodobnou.
Trasa BAM-u sa tunelu doteraz vyhýbala. Obchádzka je dlhá 60 kilometrov. Oveľa horšie je, že železničná trať dosahuje enormné stúpanie a vinie sa pod zrazmi, ktoré ohrozujú vlaky zosuvom kamenných lavín.
Ako uviedol denník, sprevádzkovanie tunela sa stalo nevyhnutnosťou, lebo vďaka nemu možno skrátiť prepravu tovarov po koľajniciach medzi Áziou a Európu do takej miery, že železnica začne vážne konkurovať jeho preprave loďami po mori.
Na stavbe tunela sa vystriedalo 30 000 pracovníkov. Začiatkom 90. rokov zastavila ruská vláda financovanie stavebných prác a tie pokračovali až v tomto desaťročí po tom, keď štátny rozpočet prekonal niektoré naliehavé problémy v získavaní zdrojov.
jns zll