
Hodinová šikmá veža je odklonená od vertikálnej osi o 68 centimetrov. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
K výraznému vzostupu významu a návštevnosti Banskej Bystrice došlo najmä koncom tisícročia, keď sa po komplexnej rekonštrukcii absolútne zmenil charakter centrálnej mestskej zóny - historického jadra mesta s pešou zónou. Význam mesta potvrdzuje aj nedávna návšteva princa Charlesa a pripravovaná septembrová návšteva pápeža Jána Pavla II.
Ďalší významný prílev najmä zahraničných hostí očakáva Banská Bystrica od začiatku augusta, keď začne znova fungovať pravidelná letecká linka Praha - Sliač - Praha. Sliač je totiž od Banskej Bystrice vzdialený len približne 10 minút cesty po rýchlostnej komunikácii. Práve zlé spojenie z letiska v Bratislave, či Viedne odrádzalo zahraničných hostí od návštevy tohto mesta a regiónu.
Turisti, ktorí by sa rozhodli stráviť v Banskej Bystrici letnú dovolenku, sa určite nebudú mať čas nudiť. Okrem zrekonštruovaného historického centra s množstvom unikátnych historických pamiatok, majú možnosť navštíviť množstvo múzeí, galérií či kostolov. Výhodou Banskej Bystrice je to, že väčšina kultúrnych a historických pamiatok sa nachádza práve v centre mesta. Pár kilometrov od centra je aj 400-ročná Hvezdáreň.
Turisti majú dostatok možností aj na šport a rekreáciu. Priamo v meste je otvorené plážové kúpalisko so štyrmi bazénmi, bowlingová hala, tenisové a squashové kurty, ale aj bežecký areál. Ďalšie možnosti aj pre tých najnáročnejších poskytuje okolie Banskej Bystrice. Menej ako 20 kilometrov od mesta sú Kúpele Sliač a Kováčová s termálnymi kúpaliskami, v približne 40 kilometrov vzdialených Táľoch je jedno z najväčších a najkvalitnejších golfových ihrísk, horské centrum Donovaly okrem turistiky ponúka aj paragliding a lietanie na závesných klzákoch.
HistóriaHistória Banskej Bystrice sa datuje od čias, keď sa v tejto oblasti začalo s ťažbou zlata a medi. Prvá písomná zmienka o meste je v ustanovujúcom dekréte maďarského kráľa Bela IV. z roku 1255, ktorým sa Banská Bystrica stala mestom s kráľovskými privilégiami.
Svedectvo prosperity a vyspelosti materiálnej a duchovnej kultúry mesta v 15. a 16. storočí dokazujú mnohé budovy. Starobylé domy zámožných mešťanov postavené na gotických základoch patria medzi najhodnotnejšie renesančné budovy na Slovensku.
Ďalšie architektonické a umelecké pamiatky v zóne blízko hradu sú Matejov dom postavený v štýle neskorej gotiky; renesančná radnica a Kostol Nanebovzatia Panny Márie s kaplnkou sv. Barbory. Oltár od Majstra Pavla z Levoče, na ktorého južnej strane je zobrazená Olivová hora, je umelecké dielo pochádzajúce zo 16. storočia.
Bohatí občania si stavali veľkolepé domy v gotickom a renesančnom štýle. Niektoré z nich, ako napríklad Thurzov alebo Benického dom majú vysokú umeleckú a architektonickú hodnotu.
V roku 1589 bolo mesto kompletne obostavané kamennými hradbami za účelom ochrany proti nájazdom nepriateľských Turkov. Zvyšky mestského opevnenia a hradieb sa zachovali.
Počas 2. svetovej vojny bola Banská Bystrica centrom protifašistického odporu, politickým a vojenským strediskom Slovenského národného povstania. Symbolom tohto obdobia je Pamätník SNP s neobvyklým architektonickým vzhľadom.