
FOTO – ARCHÍV TASR
Vznikol v prvej polovici 13. storočia. Na Čachtickom hrade žila najmasovejšia vrahyňa v našich dejinách (podľa niektorých zdrojov na svete) Alžbeta Báthoryová (1560 - 1614), manželka župana a hlavného kapitána uhorských vojsk Františka Nádasdyho. Za vyše štvrťstoročia - od 1585 do 1610 - zavraždila na svojich majetkoch, hlavne však na Čachtickom hrade vyše 600 mladých dievčat (aj niektoré šľachtičné). Podľa legendy sa kúpavala v krvi mladých dievčat, aby si zachovala krásu a mladosť. O jej činoch sa od začiatku vedelo, jej manžel zločiny nielen kryl, ale sám sa prizeral mučeniu vlastnej sestry. Masové vraždenie vyvolávalo odpor poddaných, preto kráť Matej II. v roku 1610 nariadil palatínovi Jurajovi Thurzovi zločiny vyšetriť. Thurzo Alžbetu Báthoryovú prichytil pri čine a odsúdili ju na doživotné väzenie na Čachtickom hrade, kde o štyri roky zomrela.
Čachtický hrad sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Čachtický hradný vrch.
Hrad Beckov, Beckov
Národná kultúrna pamiatka. Zrúcanina hradu na strmom, 70 m vysokom vápencovom brale priamo nad mestečkom v nadmorskej výške 245 m n. m. Bralo je pozostatkom koralového útesu vypreparovaného selektívnou eróziou Váhu. Vybudovaný bol ako uhorský pohraničný strážny hrad, ktorý kontroloval veľkú časť stredného Považia. Pôvodne patril kráľovi. Koncom 13. st. bol majetkom Matúša Čáka. Na prelome 14. a 15. st. ho dostala od kráľa do zálohu a neskôr aj odkúpila rodina Štiborovcov zo Štiboríc. Po nich sa majiteľmi stali Bánffyovci, ktorí gotický hrad prestavali na renesančné sídlo. Zároveň zlepšili a dobudovali aj opevnenie hradu, takže ho Turci v roku 1599 nedobyli. Po požiari v roku 1729 začal hrad pustnúť. Z hradu je pekný výhľad na Považské podolie, svahy Bielych a Malých Karpát a na Považský Inovec. Na hrad je zakázané vodiť psy.
Hrad Tematín, Hrádok
Zrúcaniny hradu vybudovaného na temene bočnej rázsochy Považského Inovca, ktorá vybieha na západ od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou. Hrad je písomne doložený v roku 1270. Ako strážny a signalizačný hrad bol súčasťou ochrany severozápadných priesmykov Uhorska. Patril kráľovi, v roku 1368 ho kráľ Ľudovít I. daroval svojmu palatínovi Mikulášovi Kontovi a jeho bratom za zásluhy pri neapolskom ťažení.
Tip na pešiu turistiku
4 Modrou turistickou značkou zo Starej Turej do Višňového (9 km / 2 1/4 h), pokračovať zelenou tur. značkou na zrúcaniny Čachtického hradu (2 km / 1/2 h) a odtiaľ (11,5 km / 3 1/4 h) žltou tur. značkou.
4 Zelená turistická značka zo Starej Turej (23 km / 6 1/2 h)
Vlakom alebo autobusom na Myjavu a z Myjavy na Brezovú pod Bradlom autobusom alebo po červenej značke na Bradlo (12 km / 2 1/2 h).
4 Zelená turistická značka z obce Čachtice vedie k hradu Čachtice, ktorá pokračuje až do obce Višňové. Trasa trvá asi 45 minút.
4 Modrá turistická značka z obce Lúka vedie k zrúcaninám hradu Tematín. Dĺžka trasy od štartu v obci Lúka až po hrad Tematín je 2 hodiny a 15 minút.