
Pohľad na televíznu vežu v štvrti Pudong.
Mesto s prívlastkami
Názov mesta znamená „smerujúci k moru“ a okrem toho má množstvo prirovnaní ako Paríž Východu či Kráľovná Orientu.
Pôvodne malá bezvýznamná rybárska osada sa v priebehu šiestich storočí zmenila na mesto, ktoré získavalo na vážnosti, aby sa neskôr vypracovalo na jedno z najvýznamnejších centier krajiny a dnes sa môže pochváliť statusom zvláštnej ekonomickej zóny.
V polovici 19. storočia tu žilo veľké množstvo Japoncov, Rusov, Angličanov, Francúzov a Američanov a na prelome 19. a 20. storočia mal Šanghaj prvý milión obyvateľov. Vďaka nim a napojeniu na svetový obchod mesto veľmi rýchlo bohatlo.
Po víťazstve komunistov sa bohatstvo z mesta rýchlo vytrácalo, aby koniec dvadsiateho storočia priniesol opäť významný vzostup regiónu.
Moderný Pudong
Dnes je Šanghaj mestom, v ktorom sa snúbi mystická minulosť so súčasnosťou. Buduje sa v ňom najmodernejšia rýchlodráha na svete. Má dopraviť cestujúcich z letiska vzdialeného okolo 50 kilometrov do centra mesta za necelých osem minút. Rýchlo rastú nové moderné obchodné štvrte, mosty, tunely či diaľnice. Viac než dvetisíc budov má minimálne šestnásť poschodí.
Najznámejšou dominantou mesta je 468 metrov vysoká televízna veža Perla Orientu v modernej štvrti Pudong. Z výšky ponúka úchvatný pohľad na supermoderné mesto plné futuristických sklenených výškových budov.
Na samotnú, architektonicky veľmi zaujímavú televíznu vežu je zas najlepší pohľad z nábrežia Bund. Je zaujímavé, že Šanghajčania sa práve tu veľmi radi fotia s belochmi, ktorých volajú nie práve lichotivo - dlhé nosy.
História
Šanghaj, to sú však aj mnohé prekrásne pamiatky ako Mandarínske záhrady, chrám Jadeitového Budhu či najživšia šanghajská trieda Nanjing Lu, ktorú volajú aj zlatá míľa čínskeho obchodu. Sú tu typické obchodíky, kaviarne, čajovne a reštaurácie, kde môžete ochutnať predovšetkým výborne pripravené plody mora.
Šanghaj je aj jedným z najväčších prístavov na svete, kde kotví až 2000 zaoceánskych a 15-tisíc riečnych lodí. Z ponúkaných možností plavby sme si vybrali tú najdlhšiu, trojhodinovú po rieke Huangpu Jiang až k miestu, kde sa stretáva s morom. Zážitok z plavby nikoho nenechá na pochybách, že toto mesto je jedným z najrýchlejšie sa zaľudňujúcich vo svete. Všade, kam oko dohliadne, sa niečo stavia.
Napriek tomu, že Šanghaj je obrovské mesto, vládne tu čistota. A platí to aj o metre. Keďže záujemcov o prácu je veľa a miest málo, mnohých mesto zamestnáva ako zametačov. PETER KOUTNÝ
FOTO - AUTOR
Pripravené v spolupráci
s CK Victory Travel,
www.victorytravel.sk.