Londýn 16. júla (TASR) - Je čas dovoleniek a cestovania, s ktorým sú spojené aj niektoré riziká - napríklad nebezpečné žilné trombózy, ktoré údajne vznikajú pri letoch na veľké vzdialenosti.
Krvná zrazenina putujúca v žilách môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba dokonca aj smrť. Môže sa však skutočne vytvoriť počas cesty lietadlom - a ako? Existuje naozaj tzv. syndróm turistickej triedy? pýta sa britský týždenník Economist, ktorý dnes na svojej internetovej strane cituje BBC.
Lekári zaznamenali prvé prípady pacientov, ktorí často cestovali lietadlom a trpeli žilnou trombózou už v 50. rokoch. V poslednom čase však dramaticky vzrástol počet úmrtí pasažierov priamo počas letu.
Novinári, ktorí trávia v lietadlách veľa času, ale veľmi zriedka v prvej triede, sa domnievajú, že tieto úmrtia môže mať na svedomí aj fakt, že turistická trieda býva preplnená a cestujúci v stiesnenom priestore trpia nedostatkom pohybu a dehydratáciou. No aj napriek tomu cesta lietadlom ešte nemusí byť nevyhnutne príčinou upchatia žily krvnou zrazeninou, tvrdí Economist.
Ako príklad časopis uvádza vedeckú prácu juhoafrických lekárov, ktorí sledovali 899 celkom zdravých pasažierov, cestujúcich 11 hodín medzi Johannesburgom a Londýnom. Žiadnemu z nich sa krvná zrazenina nevytvorila. Existujú ale samozrejme aj ďalšie štúdie, ktoré tvrdia pravý opak, a na akademickej pôde to vrie.
No aj keď sa mnohí vedci zhodujú na tom, že dlhé sedenie v lietadle má vplyv na cirkuláciu krvi a cievny systém, možnosť, že sa v tele priemerne zdravého cestujúceho vytvorí krvná zrazenina, je malá. O presnom percente pravdepodobnosti sa vo vedeckej komunite búrlivo diskutuje.
Niektoré letecké spoločnosti sa snažia vyhnúť nepríjemnostiam a radia cestujúcim, aby počas letu veľa pili a masírovali si nohy. Nie je však vedecky dokázané, že to pomáha.