Za rímskych čias stál na území mesta vojenský tábor Anavum a bol jedným z predmostí Limes Romanus. Susedil s táborom Solva, z ktorého sa vyvinul dnešný Ostrihom. Mesto sa v roku 1075 volalo Kakath. Za tureckej nadvlády sa zmenil na pevnosť s mestskými výsadami. V roku 1683 tu porazil Turkov poľský kráľ Ján Sobieski. Mesto potom dlho volali Parkan či Párkány. Na základe Viedenskej arbitráže bol Parkan v roku 1938 pripojený k Maďarsku. Od roku 1948 je mesto známe ako Štúrovo, hoci s Ľudovítom Štúrom nemá nič spoločné. Žije v ňom 70 percent obyvateľov maďarskej národnosti.
Príroda
Turistov na štúrovsku lákajú vulkanické skaly Kováčovských kopcov. Najvyšší vrch tejto štátnej prírodnej rezervácie je 395 metrov vysoká Burda. Z obce Kamenica nad Hronom trvá výstup hodinu a pol po červenej značke. Je to menej náročná trasa. Zastávky náučného chodníka poskytujú turistom informácie v slovenčine, nemčine a maďarčine. Z vrchu je výhľad na miesto, kde sa Hron vlieva do Dunaja. V okolí obce, ktorá je tri-štyri kilometre vzdialená od Štúrova, sú aj cyklotrasy.
Soví vrch pri Salke je veľmi zaujímavé miesto v regióne, ale turisti sa naň bez povolenia nedostanú. Soví vrch je však súčasťou päťhektárovej rezervácie Sovie vinohrady, v južnej časti Ipeľskej pahorkatiny. Sú to pasienky, ktoré sú ohraničené vinohradmi a lesom.
Kam možno ísť
* k pomníku miestnych obetí oboch svetových vojen a holokaustu, dielo Tibora Szilágyiho
* do barokového rímskokatolíckeho farského kostola svätého Imricha
* na hodinovú plavbu na lodi Balu po Dunaji, denne o 17., 18. a 19. hodine. Za hodinu plavby platia deti do 14 rokov 60 korún a dospelí 80 korún. Musí sa však zísť najmenej 15 osôb, najviac môže na loď nastúpiť 93 ľudí. Od Mosta Márie Valérie sa Balu plaví hore prúdom asi dva kilometre, potom sa otáča smerom k sútoku Dunaja a Hrona a vracia sa hore prúdom späť (kontakt 0905 132 003),
* na korzo pri Dunaji, kde je aj verejný prístav. Štátna plavebná správa Dunaja tento rok presunula nakladanie tovaru do prístavu papierní. V prístave kotvia lode na osobnú prepravu,
* po Moste Márie Valérie do maďarského Ostrihomu. Cesta pešo z centra mesta do katedrály trvá asi pol hodiny,
* do novootvorenej vinárne v obci Belá, ktorá je vzdialená osem kilometrov od Štúrova. Nachádza sa v zrekonštruovanej časti miestneho kaštieľa, ktorý sa vrátil do rúk potomkom pôvodných majiteľov. Otvorená je v piatok, sobotu a nedeľu od tretej do deviatej večer. Ponúka široký sortiment vín z vlastných vinohradov,
* pozrieť si románsku rotundu v Bíni (na snímke), vzdialenej 25 kilometrov od Štúrova. V tejto obci sa nachádzajú päť až sedem metrov vysoké valy z drevozeme, ktoré obkolesujú celú dedinu. Opevnenie je tisíc rokov staré a je jedinečné v Karpatskej kotline. Súvisí s formovaním uhorského štátu,
* na Parížske močiare v Gbelciach, ktoré sú od Štúrova vzdialené 16 kilometrov. Parížske močiare sú národnou prírodnou rezerváciou, na ktorú sa vzťahuje ramsarský dohovor o ochrane mokradí. Voľakedy sa na ich území nachádzali jazerá s plávajúcimi ostrovmi. Vodné plochy spájal s kanálmi i miestnym potokom Pereš francúzsky projektant. Názov potoka nevedel vysloviť, tak ho nazval Paríž. Vodné plochy zarástli trstinou, ktorá sa ťaží na základe povolenia z rezortného ministerstva. Močiarom tak prischol prívlastok parížske.
Čo hovoria turisti
„V Štúrove sme na dovolenke prvý raz. Pobyt nám odporučili známi. Sú tu výborné podmienky pre deti. Bývame na súkromí, kde nás, päťčlennú rodinu, vyjde týždňová dovolenka okolo 12-tisíc korún. V cene nie je započítaná strava,“ hovorí Marta Boleková z Námestova.
„Keď je slniečko a dá sa kúpať, sme spokojní,“ konštatuje Martina Dolnická z Vrchlabí, ktorá bola s rodinou na týždňovej dovolenke vo Vadaši. Povzdychla si nad tým, že je tu málo možností, ako využiť voľný čas. Vychutnala si však prehliadku ostrihomskej katedrály. „Som prekvapená, že večer nie sú otvorené obchody. Dnes je pekne a museli sme oželieť kúpanie, aby sme si mohli nakúpiť darčeky,“ dodáva česká turistka z Krkonôš.
Podujatia
* tretí ročník Štúrovského pivného festivalu od 24. do 26. júla v pivnom stane,
* záver leta - 22. augusta na parkovisku pri kompe,
* jesenné dni mesta - 26. až 27. septembra. Oslavy druhého výročia odovzdania Mosta Márie Valérie a tretí Podunajský folklórny festival.