
BRATISLAVA - Ako pre agentúru SITA uviedol predseda združenia Devínska brána Vladimír Tomčík, záujemcovia si síce v nedeľu nebudú môcť prezrieť známu a často navštevovanú hrobku Chatama Sofera, sprístupnené však budú obidva bratislavské židovské cintoríny a výnimočne aj synagóga na Heydukovej ulici. Je to jedna zo štyroch fungujúcich synagóg na Slovensku. Okrem bratislavskej je aj v Košiciach, Bardejove a v Nových Zámkoch. V súčasnosti má židovská náboženská obec asi 2000 členov, najpočetnejšia je bratislavská komunita s asi 500 členmi. Pomerne veľká komunita je aj v Košiciach a v Galante.
V nedeľu od 11:00 sa každý záujemca dostane zadarmo do Múzea židovskej kultúry v Bratislave, v ktorom sú nielen predmety z rokov 1991 až 1995, ale aj zbierka z prešovského múzea z 1. polovice 20. storočia. Zaujímavé sú najmä textilné opony, prikrývky, kovové svietniky, svietidlá, ako aj iné kultové predmety. Cenné sú aj dva fajansove džbány pohrebného bratstva Chevra Kadisa v Senici z 18. storočia a knihy bratislavského rabína Chatama Sofera, ktorý sa preslávil vďaka svetoznámemu rabínskemu učilišťu Jesiva (pôsobilo v Bratislave až do roku 1939).
Ako dodal Tomčík, od 14:00 bude v Zichyho paláci v Bratislave pripravená séria prednášok o židovskej kultúre, architektúre a hudbe. O 16:30 sa začne na nádvorí Starej radnice koncert známej bratislavskej skupiny Pressburger Klezmer band, ktorá ako jedna z mála hráva v štýle klezmer. Ten má svoje korene v kultúre aškenázskych Židov východnej Európy a v židovskom jazyku jidiš. Jeho história siaha do 18. storočia, i keď masovejší rozvoj zažil až v 70. rokoch minulého storočia, keď vzniklo množstvo "klezmer kapelyes". Pre priaznivcov iného štýlu bude od 18:00 pripravený koncert židovských piesní, ktoré na nádvorí Zichyho paláca predstaví trio hudobníkov vedených spevákom Ervinom Schönhauserom. Bratislavský deň židovskej kultúry ukončí o 19:00 divadelné predstavenie Šalom Alejchem v divadle Stoka.