V Beckove budú cez víkend obliehať hrad, hrať mariášový turnaj a upaľovať bosorky
BECKOV - Stredoveké zbrane budú cez víkend rinčať v Beckove. Vojsko sa totiž pokúsi dobyť tamojší hrad a brániť ho bude hradná posádka. Vojaci sú odhodlaní aj na nočné obliehanie hradu, ktoré sa začne v sobotu po 22.00 h. Do Beckova sa chystajú skupiny historického šermu z celého Slovenska.
Hrôzostrašné krváky zažijú návštevníci v nedeľu. Skupina historických scén Locus predvedie skalpovanie, trhanie rúk a upaľovanie bosoriek.
Beckovské letné slávnosti sa začnú v sobotu popoludní. V obci ich pripravili už piatykrát a tentoraz nesú podtitul Vojnové roky vojvodu Ctibora. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj bábkové divadlo a výstavu beckovských výšiviek a fotografií. Pripravený je remeselnícky jarmok, mariášový turnaj Beckovská stosedma a nočné premietanie v parku. Záujemcovia sa môžu odviezť na beckovskom rebrináku.
Pestrý bude hudobný program - dychovka, folklór, country aj vážna hudba. Organizátori sľubujú, že budú posilnené autobusové spoje z Trenčína a Nového Mesta nad Váhom. (tasr)
Folklórnu Detvu by malo vidieť asi 50-tisíc ľudí, budú aj dielne výrobcov hudobných nástrojov
BANSKÁ BYSTRICA, DETVA - Na jeden z najväčších festivalov tradičnej kultúry na Slovensku - Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, ktoré sa začínajú už dnes, príde podľa organizátorov okolo 50-tisíc návštevníkov. V miestnom amfiteátri sa do nedeľa vystrieda okolo 50 súborov z deviatich krajín a 1300 účinkujúcich.
Podpredseda organizačného výboru Igor Kovačovič tvrdí, že aj keď médiá nevenujú slávnostiam toľko pozornosti ako komerčným kultúrnym akciám, počet návštevníkov sa z roka na rok zvyšuje. Festival sa preto snažia propagovať aj v zahraničí prostredníctvom krajanských spolkov, ale aj na internete zverejňovaním typických detvianskych ľudových piesní.
Podľa Kovačoviča je Detva výnimočný projekt, ktorý svojím profilom ovplyvnil približne 20 folklórnych festivalov na Slovensku. Jeden zo symbolov Podpoľania - fujara je dokonca zapísaná v celosvetovom kultúrnom dedičstve.
Ako tradične sa okrem vystúpení folklórnych súborov a sólistov v Detve objavia aj dielne výrobcov hudobných nástrojov. V minulom roku organizátori prezentovali fujaru, v tomto roku sa sústredili na výrobu gájd. Najkvalitnejšie gajdy skončia vo výstavných priestoroch miestneho Podpolianskeho múzea.
Slovensko počas roka organizuje vyše 1000 folklórnych prehliadok a festivalov, z nich najväčšie sú práve vo Východnej, Detve a Terchovej.
Do Detvy pôjde kyvadlová doprava
Bude premávať z detvianskej železničnej stanice na tamojší amfiteáter a späť:
v piatok: od 16.35 do 01.00 h
v sobotu: od 12.30 do 01.00 h
v nedeľu: od 8.40 do 18.00 h
Autobusy budú jazdiť v 20-minútových intervaloch a zastavovať na všetkých autobusových zastávkach SAD po uvedenej trase.
Vstupné: dospelý 60,
zdravotne postihnutý, študent, vojak a dôchodca 50
a dieťa 30 korún.
DANIEL VRAŽDA
Pozri aj festivaly na 26. strane.