Nová katedrála.
Milovníci Angeliky isto vedia, že práve v Cádize ich hrdinku predali do otroctva. Fanúšikom Jamesa Bonda zasa neuniklo, že sa tu nakrúcala časť poslednej bondovky. Cádiz tu predstavoval hlavné mesto Kuby, Havanu.
Križovatka kultúr
Hoci mesto založili Féničania, miešajú sa tu takmer všetky kultúry, ktoré Európu ovplyvnili. Mnohí Cádiz nazývajú aj križovatkou kultúr. Môžeme tu nájsť stopy gréckej, rímskej, vizigótskej, kartáginskej či arabskej kultúry.
Celé staré mesto sa rozkladá na deväťkilometrovom výbežku do mora, takže je až na úzky spojovací pás celé obklopené morom.
Cádiz sa stal po Seville najvýznamnejším obchodným prístavom vďaka spojeniu so španielskymi kolóniami. Práve odtiaľto vyplával Krištof Kolombus na svoje dve objaviteľské výpravy.
Každú nedeľu sa v starom meste koná obrovský blší trh. Môžete tu kúpiť všetko. Od golfových palíc cez mobilné telefóny až po hrdzavé kľúče či živé slimáky. Celý trh je v centre mesta na niekoľkých uliciach. Záujem ľudí je obrovský. Celú nedeľu sú ulice mesta prepchaté domácimi aj turistami.
Prehliadka
Celé staré mesto si môžete prezrieť aj autom. Po okraji vedie cesta, z ktorej vám neunikne nič dôležité. Ak sa vám niečo zapáči, môžete kdekoľvek zastaviť a zaparkovať. Po celom obvode mesta sú bezplatné parkoviská. V centre je s parkovaním väčší problém, môžete však použiť podzemnú platenú garáž. Dve hodiny parkovania stoja približne jedno euro.
Rýchloprehliadku mesta môžete absolvovať aj na veži Torre Tavira. Je tu umiestnený špeciálny zrkadlový systém, ktorý premieta obrázky z mesta na dvojmetrové plátno. Je to vlastne priamy prenos z celého Cádizu. Systém umožňuje zväčšovať rôzne časti mesta, budovy či ľudí. Za necelých 30 minút môžete takto prejsť celé staré mesto. Torre Tavira postavili už v 18. storočí a slúžila ako strážna veža. Bohatú a dlhú históriu mesta môžete obdivovať až v jedenástich múzeách, ktoré sa v meste nachádzajú.
Pláže
V starom meste je len jedna krátka pláž. Meria len niekoľko sto metrov. Takmer celé nábrežie je obohnané múrmi, ktoré majú zabrániť záplavám. Provincia Cádiz má však až 138 kilometrov pláží.
Priemerná ročná teplota v Cádize je 18 a teplota mora 17 stupňov. Obyvatelia Cádizu si vychutnávajú až 330 slnečných dní do roka. Napriek vysokým teplotám je v meste po celý rok príjemne. Morský vzduch spríjemňuje aj tie najväčšie horúčavy a budovy sú stavané tak, že i bez klimatizácie je v nich stále chladno.
Pamiatky
Najvýznamnejšou architektonickou pamiatkou je v Cádize katedrála. Začala sa stavať začiatkom 18. storočia, dokončili ju až v polovici devätnásteho. Volá sa Catedral Nueva (Nová katedrála), pretože ju postavili na mieste, kde stála stará.
Ďalším skvostom je Kostol svätej Kataríny (Iglesia de Santa Catalina). V barokovom kostole zo začiatku 17. storočia sú obrazy majstra Bartolomého Estebana Murilla. Najznámejším z jeho kolekcie je obraz Zasnúbenie svätej Kataríny. Pri jeho maľbe maliar spadol z lešenia a neskôr na následky zranenia zomrel.
Najznámejším múzeom je Museo de Cádiz. Vystavené sú tu predovšetkým archeologické objavy z provincie. K najzaujímavejším exponátom patria dva sarkofágy z roku 400 pred Kristom. Pokojné mesto sa zmení na nepoznanie každý rok koncom februára, keď sa tu koná najväčší karneval v Andalúzii. Celé mesto oslavuje vyše týždňa. Konajú sa tu plesy, sprievody a satirické vystúpenia. Počas karnevalu sú všetky hotely v meste obsadené.
Cádizská kuchyňa prekypuje vínom, zeleninou, rybami a plodmi mora. V cukrárňach si môžete kúpiť lacné sladkosti typické pre Cádiz. Veľmi chutná je vaječná cukrovinka Tocino de cielo, medovník z Mediny Sidonie a Turrón z Cádizu, ktorý je typickou vianočnou sladkosťou.
Autor: FOTO – AUTOR