Svoje šance získať želané informácie prostredníctvom otázky v internetových diskusných fórach či expertných stránkach zvýšite tým, že:
1. využijete vyhľadávacie nástroje, ktorými stránka disponuje a podľa kľúčových slov (fulltext) alebo príslušnej rubriky (katalóg) sami si vyhľadáte materiály, ktoré sú v archíve servera o danej lokalite alebo zameraní zverejnené
2. v hlavičke príspevku/otázky čo najpresnejšie špecifikujte jej obsah
3. vyhnete sa všeobecným otázkam, na ktoré sa nedá stručne a jednoznačne odpovedať
4. zadáte správne svoju internetovú adresu a príslušnou voľbou vyznačíte, že máte záujem dostať odpoveď aj na mail
5. svoju otázku zaraďte do viacerých fór (položte ju viacerým expertom)
Pre názornosť uvedieme príklady otázok, ktoré NIE sú presné, teda také, na ktoré zrejme odpoveď nedostanete: Čo sa oplatí vidieť v Peru? Aký fotoaparát na cesty by ste mi poradili? Je Rumunsko nebezpečné?
Aby ste ušetrili čas a námahu odpovedajúceho, svoje otázky čo najviac konkretizujte a uveďte súvisiace okolnosti, aby mal expert úplnú predstavu o vašich zámeroch a vedel vám na malom priestore poskytnúť potrebnú informáciu, napr:
Letíme s priateľom na dvojtýždňovú individuálnu dovolenku do Peru (Lima), máme záujem o historické pamiatky, folklór a hory, akú trasu by ste nám odporúčali?
Doteraz som fotografoval len s lacným kompaktom, chcem si kúpiť niečo lepšie za max. 10 000 Sk na dvojmesačnú cestu po Mexiku. Chcem fotografovať najmä krajinu. Aký prístroj by ste mi poradili?
(Viac informácií o tejto téme a cestovaní s internetom nájdete na cestoportáli www.cestovanie.sme.sk)
Autor: ĽUDO JAMBRICH