Banská Štiavnica 6. júl (TASR) - Päť príbehov z histórie Banskej Štiavnice a okolia videli návštevníci počas premiéry Noci hrôzy v banskoštiavnickom Starom zámku.
V stvárnení banskoštiavnických hercov ožila napríklad Barbora Rösslová, ktorá dala postaviť v tomto meste Nový zámok. Obnovili sa i časy bojov proti Turkom, ktorým sa historické strieborné mesto nikdy nepodarilo dobyť.
Autorka myšlienky a režisérka podujatia v jednej osobe Soňa Lužinová pre TASR uviedla, že Noc hrôzy pripravili na želanie rodičov detí, pre ktoré už dlhšie organizujú rozprávkový les. Premiéru Noci hrôzy mali v Banskej Štiavnici z piatka na sobotu a prvú reprízu v nedeľu. Premiéru označila Lužinová za vydarenú. Záujem okrem domácich prejavili aj turisti z Anglicka, Spojených štátov amerických a ďalší.
Protagonistami nočných príbehov sú členovia súborov Štiavnické A-divadlo, Yemelo a Divoko. Spolu s nimi účinkuje skupina historického šermu Bojník z Bojníc.
Do konca júla budú divadelné noci v sobotu a nedeľu, v auguste iba v sobotu. Jednotlivé vstupy s obmedzeným počtom účastníkov sa začínajú večer o pol desiatej a pokračujú v polhodinových intervaloch až do polnoci.
Divadelní nadšenci v Banskej Štiavnici pracujú vo viacerých súboroch, pričom najmenší ochotníci fungujú v súbore Stromáčik. Počas Vianoc organizujú betlehemské hry v typickom štiavnickom nárečí, ktoré sa kedysi hrávali v okolí tohto banského mesta. Úspech zaznamenali i hrou o utrpení a smrti Ježiša, ktorú uviedli priamo na banskoštiavnickej Kalvárii v roku 1995.
Divadelníci sa usilujú oživiť kultúrnohistorické objekty mesta a regiónu rôznymi príležitostnými divadelnými podujatiami. Predstavenia sú koncipované na konkrétne interiéry a exteriéry v Štiavnici.
Starý zámok je jednou zo siedmich expozícií Slovenského banského múzea. Jeho základom je románska bazilika z 13. storočia, ktorú v 16. storočí prebudovali na protitureckú pevnosť. Od 1. júla 1900 v nej bolo mestské múzeum.