
Skalica
V 14. storočí sa Skalica stala slobodnou trhovou osadou a v roku 1372 slobodným kráľovským mestom, vďaka čomu sa postupne vyrovnala vtedajším najvýznamnejším slovenským mestám: Bratislave, Trnave a Košiciam. V druhej polovici 19. storočia sa Skalica stala jedným z centier slovenského národného života a v 20. storočí zasa významným centrom polygrafického priemyslu.
Najhodnotnejšou stavebnou pamiatkou a symbolom Skalice je rotunda sv. Juraja. Stojí na malom návrší na okraji mesta a postavili ju ako hradný kostolík pravdepodobne v 12. storočí. Tvorí ju polkruhová svätyňa a kruhová loď. Vo vnútri sú po oboch stranách oblúka gotické nástenné maľby predstavujúce sv. Juraja, ako zápasí s drakom. V roku 1970 rotundu vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Po obvode mesta sa zachovali zvyšky mestských hradieb vybudovaných po povýšení Skalice na slobodné kráľovské mesto v roku 1372. Zvyšky hradieb sa najlepšie zachovali pri františkánskom kláštore, pod rotundou a v areáli nemocnice. Dominantou námestia je farský Kostol sv. Michala. Tento gotický rímskokatolícky kostol vybudovali po roku 1372. Prešiel mnohými prestavbami a opravami. Dodnes sa zachovali niektoré gotické prvky a renesančne upravená veža s arkádami. Vedľa kostola stojí Kaplnka (karner) sv. Anny z 15. storočia. Pôvodne gotický Kostol Panny Márie a kláštor františkánov pochádzajú z druhej polovice 15. storočia. Tvoria jednotný komplex okolo záhrady z troch strán uzavretej budovou kláštora a z jednej strany stavbou kostola.
Evanjelici si v polovici 17. storočia v meste postavili kostol a kláštor, ktorý začiatkom 19. storočia prestavali na nemocnicu. Súčasný evanjelický kostol v Skalici je ukážkou klasicistického slohu s prvkami baroka. Postavili ho v roku 1796 ako tolerančný chrám bez veže, ktorú dostavali v roku 1938 podľa projektu Dušana Jurkoviča.
Zo svetských stavieb treba spomenúť neskororenesančnú radnicu z prvej tretiny 17. storočia. V druhej polovici 19. storočia k nej pristavili poschodie s klasicistickou fasádou. Na námestí zaujme renesančná Gvadányiho kúria (dnes mestská knižnica) a niekoľko meštianskych domov. Jednou z najkrajších stavieb v meste je secesná budova kultúrneho domu, v ktorom sídli Záhorské múzeum s historickou, archeologickou a národopisnou expozíciou. Ide o budovu bývalého Spolkového domu, ktorá patrí medzi najoriginálnejšie na Slovensku. Jej priečelie zdobí mozaika inšpirovaná kresbami Mikoláša Aleša.
Od stredoveku bolo neoddeliteľnou súčasťou života Skaličanov vinohradníctvo. Každý návštevník Skalice by mal ochutnať známe červené víno – Skalický rubín. Mesto dodnes obklopujú vinohrady s pozoruhodnými vinohradníckymi domčekmi a vínnymi pivnicami. Pri posedeniach v Skalici nemôže chýbať ani sladká špecialita – skalický trdelník.
(Úryvok z kapitoly Záhorie)
Súťažná otázka:
V ktorom období raného stredoveku bola postavená rotunda sv. Juraja v Skalici ?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom Slovensko putovanie po regiónoch, z ktorého pochádza náš tip na výlet.