Arnhem Land 29. augusta (TASR) - Ohromujúca tropická scenéria, bujná tropická vegetácia a 40.000 rokov staré skalné kresby kengúr Aborigénov, pôvodných obyvateľov Austrálie, a po turistoch ani chýru ani slychu.
Vitajte v Arnhem Land v severnej Austrálií, na veľkom území vo vlastníctve Aborigénov, ktoré je dvakrát väčšie ako Švajčiarsko, kde takmer každého turistu odradia neochotní hostitelia a množstvo byrokratických predpisov.
Červené nápisy na hraniciach Arnhem Land upozorňujú všetkých návštevníkov, že vstup na územie je možný len so špeciálnym povolením. Asfaltové vozovky sa navyše hneď za hranicami menia na nekvalitné štrkové cesty a tie sa na šesť mesiacov v roku strácajú pri záplavových vlnách plných krokodílov.
Dvierka do panenskej prírody austrálskej divočiny sa však pre najdychtivejších a najmä najsolventnejších turistov trochu poodchýlili, keďže rada starších uznala, že z obmedzeného turistického ruchu získa tento nádherný no chudobný kraj potrebné financie. V Arnhem Land je totiž vysoká nezamestnanosť, prekvitá tu alkoholizmus a samovraždy.
V období sucha od júna do októbra krajinu každý týždeň brázdi zopár áut s turistami. Domorodcov vidno len zriedkavo, pretože tu žije roztrúsene len 12.000 ľudí, prevažne Aborigénov.
Desaťhodinová jazda po domovine Aborigénov stojí 160 austrálskych dolárov, z čoho asi 60 dolárov plynie do pokladnice Aborigénov, za prehliadku prehistorických kresieb duchov a zvierat sa platí ďalších 60 dolárov. Napriek vysokým cenám však výlet do Arnhem Land stojí za to - človek má vraj pocit akoby bol belochom, ktorý objavil túto krajinu plnú divokých koní a vodného vtáctva.
Aborigéni zvýšený počet turistov schvaľujú s výnimkou tradičného Dňa otvorených dverí na konci augusta, keď dedinky doslova zaplavia autokarové zájazdy.
Organizovanie cestovného ruchu v Arnhem Land v spolupráci s predstaviteľmi Aborigénov nie je ľahké, no aj samotné cestovné kancelárie sa s nimi zhodujú v tom, že je potrebné tento kraj uchrániť pred "turistickou horúčkou", aby ho neobliehali davy dovolenkárov ako neďaleký park Kakadu National Park, kde sa na skale neraz tlačí aj 200 Nemcov, Britov a Austrálčanov, ktorí tu "v intimite vychutnávajú" západ slnka.
1 vi ko