Nemečky 2. júla (TASR) Kŕdeľ medúz sa pohybuje po vode vo vodnej nádrži neďaleko obce Nemečky v okrese Topoľčany. Ich výskyt v tejto lokalite prekvapil návštevníkov i miestnych občanov, ktorí chodia medúzy obdivovať.
Ako prví spozorovali medúzy plavci, ktorí sa chceli okúpať vo vodnej nádrži. Zistili, že tieto pre sladkovodné prostredie netypické mechúrniky nepŕhlia, ani inak neškodia ľudskému organizmu. Medúzy boli podľa očitých svedkov veľké asi ako päťkorunové mince, pohybovali sa v kŕdľoch, ktoré miestami pokryli celú vodnú hladinu.
O pôvod medúz sa začali zaujímať i pracovníci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Topoľčanoch. Podľa ich zistení ide o medúzky sladkovodné, ktoré sa na Slovensku objavili v minulosti v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a pred 30 rokmi zaznamenali jej výskyt na štrkovisku pri rieke Nitra v Partizánskom. V okrese Topoľčany sa však objavili po prvýkrát.
Medúzky sladkovodné sú pôvodné druhy, ktorých jediným možným spôsobom prenosu je prenos v štádiu rozmnožovania. Po vytiahnutí z vody medúzka, ktorej telo tvorí vyše 95 percent vody, odumiera. Medúzka dorastá do veľkosti dvoch až troch centimetrov, pre svoju existenciu potrebuje čistú a teplú vodu. V súčasnosti teplota vody v nádrži dosahuje 22 stupňov Celzia. Medúzka sladkovodná nie je škodlivá, neprodukuje žiadne toxické výlučky. Pôsobí dokonca ako malá čistiareň vôd, pretože požiera planktón.