Bratislava 1. júla (TASR) - Protipožiarne zabezpečenie cestného tunela Branisko predstavili na dnešnej tlačovej konferencii príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Hoci spĺňa špičkové kritériá v tejto oblasti, predsa len vyzývajú motoristickú verejnosť na nepodceňovanie rizika z prípadnej dopravnej nehody a možného následného požiaru.
Tunel je zabezpečený výkonným ventilačným zariadením, ktoré dokáže účinne odsávať nebezpečné splodiny z požiarov a znižovať horúčavu. V tuneli sú protipožiarnymi dverami chránené únikové východy, ktoré ústia do súbežnej štôlne. Prejdú ňou nielen ohrozené osoby, ale aj menšie vozidlá. Vrchný inšpektor požiarnej prevencie HaZZ Jaroslav Miko odporúča vodičom zablokovaným v tuneli pri dopravnej nehode a požiari urýchlene opustiť vozidlo a použiť núdzové východy. Tie nie sú nikdy zamknuté, ale vzhľadom na vzduchový pretlak v tuneli sa môžu ťažšie otvárať. Preto radí nepodliehať panike, ale poriadne sa do nich oprieť.
V tuneli je dostupný rozhlasový signál, do ktorého môžu priamo vstúpiť pracovníci z velína a poskytnúť ohrozeným účastníkom nehody organizačné pokyny. Vzhľadom na to je preventívne užitočné preladiť si rádio pred vjazdom do tunela na frekvenciu SRo. Zásahová pomoc príslušníkov HaZZ je garantovaná do ôsmich minút od zistenia nehody. Tú vo velíne zistia prakticky okamžite, pretože tunel monitoruje 70 kamier.
K jednotnej tiesňovej linke 112, ktorá v rámci budovania integrovaného záchranného systému platí od 1. júla, prezident HaZZ Jozef Paluš uviedol, že vzhľadom na potrebné početnejšie presmerovanie hovorov kvôli špecifikácii núdzového volania bude o niečo pomalšia, než sú stále platné tiesňové volania 150 (hasiči), 155 (zdravotníci) a 158 (polícia). Skôr by ju mali využívať cudzinci na návšteve Slovenska, nakoľko tiesňové volanie 112 platí jednotne v celej Európskej únii.