Bratislava 1. júla (TASR) - Rast spotrebnej dane z minerálnych olejov o 2,70 až 3,50 Sk na liter bez DPH prinesie slovenským automobilovým dopravcom od 1. augusta tohto roka zvýšenie prevádzkových nákladov približne o 3 %.
TASR to uviedla generálna tajomníčka Združenia cestných dopravcov ČESMAD Slovakia Katarína Vinceová. Cena výkonu v cestnej doprave je tvorená voľne, jednotliví dopravcovia budú musieť podľa nej preniesť zvýšené náklady do konečnej ceny pre klienta.
Prebiehajúce rokovania s objednávateľmi prepravných služieb zatiaľ výsledky nepriniesli, nakoľko klienti sa možnostiam zvyšovania cien bránia. "Zvýšenie spotrebnej dane značne oslabí konkurencieschopnosť našich dopravcov, pričom ich objednávky môžu prevziať lacnejší, napríklad ukrajinskí dopravcovia," podotkla K. Vinceová.
"Náš podnik v súčasnosti v súvislosti so zmenou dane prepočítava náklady aj plánovaný hospodársky výsledok," uviedol ekonomický riaditeľ a. s. NAD 820 Bratislava Miroslav Pšenčík a dodal, že o ďalších krokoch rozhodne neskôr. Súčasne poznamenal, že pri cenotvorbe by mali dopravcovia postupovať koordinovane. "V našom podniku dôjde od augusta k nárastu prevádzkových nákladov o vyše 2 Sk na kilometer," povedal M. Pšenčík. ČESMAD vypočítal aktuálne priemerné prevádzkové náklady približne na 34 Sk na kilometer, z čoho asi 36 % tvorí cena pohonných látok, 27 % mzdy a odvody a asi 30 % lízing.
Starosti robí cestným dopravcom v súčasnosti aj zavádzanie poplatkov za používanie diaľnic. Od 1. septembra tohto roka budú za používanie diaľnic v Nemecku platiť poplatky podľa počtu najazdených kilometrov, a nie paušálne na deň, ako je to dnes. Kým v súčasnosti platia cestní dopravcovia v Nemecku za používanie diaľnic 12 eúr na deň, potom zaplatia za každý začatý kilometer jazdy 0,125 eura. "Nemecko je veľká tranzitná krajina, nový spôsob vyberania mýta zvýši náklady na cestu cez Nemecko približne o 15 %," povedala generálna tajomníčka ČESMAD Slovakia.
Poplatky za používanie diaľnic zavedie od 1. januára budúceho roka aj Rakúsko, a to v ešte väčšom rozsahu ako Nemecko. Náklady dopravcu na cesty do Rakúska vzrastú v rozsahu 18 až 39 % v závislosti od počtu náprav vozidla.
Zníženie sadzby DPH o 1 % na 19 % vplyv na medzinárodnú dopravu podľa M. Pšenčíka mať nebude. Tá je totiž od DPH na výstupe oslobodená.
Spotrebná daň z minerálnych olejov, ktorá sa od 1. augusta zvyšuje v tomto roku už druhýkrát, tvorí v súčasnosti v SR vyše 50 % maloobchodnej ceny tejto komodity bez DPH, čo je najviac spomedzi okolitých štátov, keď v ČR dosahuje 42 %, v Maďarsku a Poľsku 39 %. V korunovom vyjadrení ide o 14 500 Sk na 1 000 litrov. Odporúčania Európskej únie (EÚ) v danej oblasti, ktorými prvé navyšovanie odôvodňoval minister financií, hovoria podľa K. Vinceovej o 10 716 Sk na 1 000 litrov (245 eúr na 1 000 litrov). Združenie ČESMAD vláde odporučilo, aby sa vyššia daň nevzťahovala na celú kategóriu minerálnych olejov.
Dopady pripravovaných daňových úprav odhadujú podniky Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) v budúcom roku takmer na pol miliardy korún. Súvisí to tak so zvýšením spotrebnej dane z motorovej nafty, ako aj úpravou sadzby DPH, ktorou sú zdaňované tržby z cestovného zo súčasných 14 na 19 % a daňou z motorových vozidiel. Celkovo by malo ísť o čiastku približne 434 miliónov Sk, z čoho zhruba 207 miliónov Sk by mali podľa prognóz predstavovať znížené tržby z cestovného, vyplývajúce z novej sadzby DPH. Jednotlivé spoločnosti, ktoré poskytujú svoje služby aj v mestskej hromadnej doprave, negatívne zasiahne tiež zrušenie štátnych dotácií na vykrývanie týchto výkonov, s ktorým sa ráta od budúceho roka.