Clermont-Ferrand 22. júna (TASR) Postihnutý poklesom priemyselnej výroby v 80. rokoch minulého storočia sa odľahlý francúzsky región Auvergne obrátil k vyhasnutým sopkám, čnejúcim nad krajinou, aby vdýchli nový život do tejto oblasti.
Regiónu ukrytému vo zvrásnenom horskom pásme Massif Central chýbajú železničné rýchlodráhy do Paríža vzdialeného približne 300 kilometrov a turistická príťažlivosť Azúrového pobrežia či francúzskych Álp.
A tak, keď v roku 2002 otvorili múzeum a tematický park Vulcania, kritici nešetrili posmechom o jeho šanciach prilákať návštevníkov do srdca Francúzska, aby sa dozvedeli niečo o sopkách.
Rok po tom je projekt na najlepšej ceste dokázať im, že sa mýlili s návštevnosťou 628.000 turistov a obratom 13 miliónov eur.
Myšlienka bývalého prezidenta Valéryho Giscarda d'Estaing, hrdého obyvateľa Auvergne, - Vulcania znamenala závan čerstvej nádeje do blízkeho regionálneho centra oblasti.
Clermont-Ferrand je rodiskom firmy na výrobu pneumatík Michelin. Táto spoločnosť ktorá tiež zostavuje eponymických cestovných sprievodcov a gurmánsku bibliu počas ostatných desiatich rokov o polovicu znížila počet pracovníkov v meste na 15.000.
Odhaduje sa, že návštevníci parku priniesli 15 až 20 miliónov eur do hotelov, reštaurácií a ďalších podnikov poskytujúcich služby v tejto oblasti. "Vulcania má veľmi pozitívny dopad," tvrdí Thierry Bouet, ktorý vedie hotel Ravel.
"Umiestnili množstvo reklamných pútačov v rôznych európskych krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko a Rakúsko. A to sem priviedlo ľudí, ktorí predtým nikdy v Auvergne neboli."
Návštevníci Vulcanie schádzajú do veľkého modelu krátera, kde ich virtuálne interaktívne ukážky pomôžu prinavrátiť vulkány k životu. "Je to všetko veľmi dobré. Môže to byť iba pozitívne pre miestnu ekonomiku," poznamenáva 74-ročný Pierre Louis, ktorý pricestoval so svojou manželkou z oblasti Charente-Maritime, na západnom pobreží Francúzska. "Máme priateľov v Clermont-Ferrand, ale v skutočnosti sme si sem prišli pozrieť Vulcaniu."
Auvergne, preslávené svojimi syrmi, vínami Saint Pourcain a tmavozelenou šošovicou Du Puy, sa po prvý raz stalo svedkom vulkanickej aktivity pred asi 60 miliónmi rokov.
Posledná erupcia sa uvádza do obdobia pred 7000 rokmi a Puy de Dome najväčšia sopka oblasti vybuchla pred asi 10.000 rokmi.
Vyhasnuté sopky vyzerajú ako obyčajne zelené kopce a tak tomu bolo do 18. storočia, keď bol zistený ich skutočný pôvod.
Film, ktorý je prierezom histórie pohoria Chaine de Puys počítajúceho približne 80 sopiek zobrazuje huňatého mamuta a jeho márnu snahu utiecť neľútostnej záplave sivej lávy. "Film s 3-D okuliarami bol výborný," hovorí 12-ročný Eneric Pitzalis, ktorého rodina sem pricestovala z okolia Paríža.
Väčšina z miestnych sopiek sú takzvané monogenetické, čo znamená, že vybuchli iba raz a potom sa navždy odmlčali. Vedci však tvrdia, že nie je dôvod, prečo by sa tu nemohol v budúcnosti objaviť ďalší vulkán.
Na postavenie Vulcanie rozprestierajúcej sa na 57 hektároch na úpätí Puy de Dome bolo treba viac ako desať rokov a asi 100 miliónov eúr.
Na jej činnosť dozerá regionálna rada Auvergne sídliaca v Clermont-Ferrand. Napriek gotickej katedrále z 13. storočia z čierneho vulkanického kameňa, ktorý sa týči nad radom červených striech, mesto nebolo predtým hlavnou témou mnohých turistických príručiek.
"Turistika je veľmi dôležitá pre Clermont-Ferrand a Vulcania by mala byť veľmi dobrá pre jej rozvoj," hovorí Isabelle Carreau-Vacherová, hovorkyňa mestského turistického úradu. V prvom roku park prekonal odhady obratu o 30 a počtu návštevníkov o 25 percent. Zamestnáva približne 300 ľudí.