Stanové tábory na Slovensku sa značne odlišujú nielen od tých v prímorských krajinách, ale dokonca aj od tých v Čechách.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
V máloktorom z nich nájdete bazén, saunu či masáž. Potešiteľné je, že služby sa z roka na rok rozširujú. V niektorých sa nájde dokonca aj práčka, v ktorej si môžete za symbolický poplatok, niekde aj zadarmo, oprať bielizeň. Rovnako je k dispozícii aj žehlička. Niekde býva dokonca aj teplá voda samozrejmosťou.
Autokempy však nie sú len pre chudobných a mladých, ako máme na Slovensku zafixované. Západní turisti sú na takúto dovolenku dokonale vybavení, o čom sa dá presvedčiť v kempoch po celej Európe. Keďže zvyčajne chodia minimálne na trojtýždňové až mesačné dovolenky, neodoprú si určité pohodlie. Aj na Oravskej priehrade sme sa minulý rok stretli s Holanďanmi, ktorí mali minichladničku, televízor, anténu, sprchu, ale aj vlastný plot a kvetináče.
Manželia Ohtanovci z Amsterdamu nestanujú pre nedostatok financií, ale pre zážitok z blízkosti prírody. Navyše nie sú obmedzovaní ani miestom, ani zaplatenými službami, ako by to bolo v prípade hotela. Keď sa im na jednom mieste nepáči, zbalia sa a presunú sa inde. Na Oravu prišli z Tatranskej Lomnice a po ceste domov mali ešte naplánovú Moravu. Dokonca im neprekážalo ani to, že naše kempy sú slabšie vybavené, než tie, na ktoré sú zvyknutí. „Vedeli sme, do čoho ideme,“ hovorila vtedy Maryja. „Malé kempy majú tú výhodu, že napriek zastaranému vybaveniu sa majitelia snažia udržiavať čistotu na toaletách a v sprchách.“
V strediskách, kde kempy fungovali pri hoteloch a ubytovniach, od stanovania pomaly upúšťajú. Doslova sa vyjadrili, že pre nich nie sú kempy zaujímavé. „Oni si donesú jedlo, pitie a nám tu nechajú len neporiadok,“ povedala A. Gašparová z Kamenného Mlyna pri Plaveckom Štvrtku, ktorý bol vychýrený svojím kempom v borovicovom háji.
Ceny v malých slovenských kempoch sú dosť nízke. Niektorí si ich mýlia s lacným miestom pre svoje žúry. To isté sme sa dozvedeli v areáli Viktória v Hamuliakove, kde turistov so stanmi nemajú radi. Vraj sa zatiaľ stretli len s takými, ktorí sa za pár korún chcú vyblázniť a zostane po nich spúšť. Naopak, na priehradách a pri vodných plochách majú lepšie skúsenosti, pretože klientelu tvoria najmä rodiny s deťmi.
Slovenské kempy majú aj tú výhodu, že sa v ich okolí vždy nachádza ešte niečo navyše. Slovensko je malé, blízko je k pamiatkam aj do miest. Svoje čaro majú aj horské kempy. „Zatiaľ sa nám nestalo, aby sme v okruhu desiatich až dvadsiatich kilometrov nenašli niečo zaujímavé,“ hovorí Maryja. „Máte nádherné hrady, milujeme malé zapadnuté múzeá, ktoré vám otvorí farár alebo osobne starosta dediny, kostoly, kaplnky pri cestách a najmä prírodu.“