Partizánske 25. júna (TASR) - Na poznávaciu cestu do neprebádaných častí Novej Guiney v Indonézii sa opätovne chystá známy cestovateľ, fotograf a spisovateľ Ladislav Gulik z Partizánskeho.
Hoci ešte nechce prezradiť presný cieľ svojej objaviteľskej expedície tvrdí, že to bude doteraz najväčšia, ale aj najnákladnejšia cesta spomedzi tých, ktoré doteraz absolvoval. Po pralesoch, kde vraj ešte noha belocha nevkročila, bude putovať šesť až osem mesiacov a prejde alebo splaví približne 5000 kilometrov. Z výpravy pripraví reportáže do rôznych časopisov, vydá cestopis a zostrihá filmový dokument.
Pôvodne mal odcestovať už koncom tohto mesiaca. Pretože ešte nemá pokope potrebné financie, musel cestu odložiť na záver augusta. Vtedy vraj sa na cestu vydá aj s obmedzeným objemom peňazí. Náklady na cestu sú značné a vypočítal ich na 10,5 milióna korún. Polovicu tejto sumy však investuje do techniky. Ale musí sa pripraviť aj na najhoršie. Jedno sérum proti účinku uhryznutia jedovatým hadom stojí 6400 dolárov a prenájom vrtuľníka na jeden deň stojí až 20 tisíc USD.
L. Gulik podnikol viacero ciest do neprebádaných oblastí v Severnej a Južnej Amerike, Ázii a Indonézii. Najznámejšia je jeho expedícia v roku 1992 do záhadného kráľovstva Mustang na nepálsko-tibetských hraniciach, ktorú absolvoval s tatranským horolezcom dnes už nebohým Jindrom Martišom. Podarilo sa im ako prvým cestovateľom na svete získať bohatý obrazový i textový materiál z tohto neznámeho a legendami opradeného spoločenstva ľudí.
Najúspešnejším projektom však doteraz bolo Mamberamo, kde v rokoch 1994-2000 navštívil domorodé kmene na území indonézskej časti Novej Guiney - Irian Jaya. Kniha ktorú vydal, je podľa odborníkov najkompletnejší cestopis z tohto ostrova. Ocenila ju aj indonézska vláda. Režisér a kameraman Pavol Barabáš z materiálov expedície spracoval dokumentárny film, ktorý získal mnoho ocení na medzinárodných prehliadkach dokumentárnych filmov.