
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Nemeckého turistu v Turci uhryzla tento mesiac vretenica, ktorá číhala priamo v kontajneri. Za posledný mesiac je to už druhý prípad uhryznutia vretenicou v hornom Turci. Lekári záchranári však ubezpečujú, že netreba podliehať panike.
Uhryznutí hadom je na Slovensku hlásených najviac pár desiatok za rok. Úmrtie sa vyskytne raz za niekoľko rokov u veľmi chorého človeka, alergika alebo pri pohryznutí do oblasti krku a tváre.
Stále platí, že do nadmorskej výšky 300 metrov je výskyt vretenice veľmi vzácny, do 600 metrov sa vyskytuje zriedka, hojnejšia je vo vyšších polohách všetkých horských oblastí a možno sa s ňou stretnúť až do výšky 1900 metrov nad morom. Číha na rúbaniskách, lesných pasekách, zarastených kamenných poliach a suťoviskách. Ak náhodou putujete po horských lúkach, vresoviskách a rašeliniskách, v okolí potôčikov, prechádzate popri kamenných múrikoch na medziach a na okrajoch polí, môžete sa s ňou stretnúť.
(uj)
Čo urobiť pri uštipnutí:
1. Postihnutého pohodlne uložiť a upokojovať. Privolať záchrannú službu, tel. 155 alebo 112.
Srdce musí byť vyššie ako postihnuté miesto. Každý pohyb zrýchľuje šírenie jedu v organizme a môže zhoršiť stav.
2. Ranky opláchnuť väčším množstvom vody s mydlom alebo čistou vodou, minerálkou a pod. Po opláchnutí prekryť obväzom alebo čistou tkaninou.
3. Končatinu nad ranou zľahka stiahnuť obväzom, šatkou a znehybniť na dlahu alebo improvizovane, ako pri zlomenine. Krv musí prúdiť a prsty na končatine nesmú tŕpnuť.
4. U alergických ľudí sa môže začať alergická reakcia so sťaženým dýchaním, poklesom tlaku krvi a bezvedomím ako pri akejkoľvek inej alergii. V prípade bezvedomia, zastavenia dýchania a neprítomnosti pulzu treba začať okamžité dýchanie z úst do úst a stláčanie hrudníka.
5. Zariadiť prevoz do zdravotníckeho zariadenia na pozorovanie a rozhodnutie o podaní séra proti hadiemu jedu a proti tetanu.
Čo v žiadnom
prípade nerobiť!
1. Neškrtiť končatinu nad ranou!
2. Nevysávať jed z rany!
3. Nerezať ranu nožíkom!
4. Nedávať na ranky ľad, nedovoliť piť alkohol ani čiernu kávu. Niekedy prehnaná „prvá pomoc“ spraví väčšiu škodu ako vretenica.
5. Nechytať a nezabíjať hada, keby mohol ohroziť vás alebo ostatných ľudí na okolí. Ak je jedovatý had v obývanej oblasti a ujde, informujte záchranný systém, tel. 112.
Aké sú príznaky
uštipnutia:
1. náhla bolesť v mieste uhryznutia, dve bodné ranky po zuboch, postupné začervenanie a opuch,
2. napínanie na vracanie, slinenie, potenie – najčastejšie príznaky strachu
3. poruchy videnia
4. sťažené dýchanie
5. nie všetky príznaky sa musia vyskytovať vždy a po každom uhryznutí. Až polovica uhryznutí hadom je bez vstreknutia jedu pod kožu.