
FOTO SME - ĽUBUŠ PILC
Na východnej strane Malých Karpát sa tiahne pás miest a dedín, ktoré spája prívlastok vinohradnícke. Vytvárajú malokarpatský vinohradnícky región, ktorý je rozlohou a významom najväčší na Slovensku.
Milovníci prírody, ľudovej kultúry a kvalitného vína sa môžu z Bratislavy vybrať východným úpätím Malých Karpát po trase známej ako Malokarpatská vínna cesta. Vedie pozdĺž slnečných svahov Malých Karpát a lemujú ju úrodné vinohrady (s rozlohou takmer štyritisíc hektárov) a vínne pivnice.
Malokarpatská vínna cesta turistom ponúka príjemné posedenie v typických malokarpatských vinárňach a viechach rozosiatych v jednotlivých mestách a vidieckych obciach.
Najbližšie k Bratislave leží Svätý Jur, starobylé mestečko s vyše 700-ročnou vinohradníckou tradíciou. Vinohradníctvo vtlačilo pečať aj architektúre mesta. Jej dnešným symbolom sú viaceré vinohradnícke domy pochádzajúce zo 17. až 19. storočia. Svätý Jur, ktorý je malebne uložený medzi vinohradmi na svahoch Malých Karpát a močiarmi s rašeliniskom v neďalekej národnej prírodnej rezervácii Šúr, je ideálnym východiskom peších túr do pezinských Karpát.
Mesto Pezinok s mnohými kostolmi, viechami, vinárskym podnikom a Malokarpatským múzeom. Hoci rozvoj priemyslu čiastočne zmenil charakter Pezinka, vinohradníctvo a produkcia vína naďalej zostala jeho hlavným symbolom. Z viacerých podujatí, ktoré sa v meste organizujú počas roka, sú najvyhľadávanejšie aprílové vínne trhy, septembrové vinobranie (každý nepárny rok) a novembrové Svätomartinské požehnanie mladého vína a Deň otvorených pivníc. Architektúru mesta charakterizujú viaceré meštianske domy predstavujúce osobitný typ vinohradníckych domov s pôdorysom v tvare písmena U. V jednom z nich sídli Malokarpatské múzeum zamerané na históriu mesta a vinohradníctva.
Mesto Modra je okrem vinohradníctva známe výrobou modranskej majoliky. Úzky kontakt s malokarpatskou prírodou zabezpečuje cesta k rekreačnému stredisku Zochova chata - Piesok. Z osady s množstvom chát a ubytovacích zariadení sa takmer na všetky strany rozbiehajú pešie turistické trasy. Po jednej z nich sa možno dostať na vrchol Veľkej homole (709 m), na ktorom v roku 2001 postavili turistickú rozhľadňu.
Pri ceste z Modry k Zochovej chate leží ďalšie významné turistické centrum - Harmónia. V priestoroch záhradníckej a vinohradníckej školy možno ochutnať kvalitné odrodové modranské vína (napr. Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rulandské biele, Frankovka modrá). Víno však ponúkajú aj viaceré miestne viechy, alebo sa predáva na tradičných modranských podujatiach ako vinobranie (každý párny rok v septembri), Deň otvorených pivníc (v novembri) alebo Svätokatarínsky krst mladého vína (v novembri).
(Úryvok z kapitoly Pod Malými Karpatmi)
Súťažná otázka:
Ktoré mestá (je ich päť) patria do regiónu Malokarpatskej vínnej cesty ?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom „Slovensko putovanie po regiónoch“, z ktorého pochádza náš tip na výlet.