Kuala Lumpur 18. júna (TASR) - Zdroj vírusu, ktorý spôsobuje akútny respiračný syndróm (SARS), sa možno nikdy nepodarí nájsť, uviedli experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
O spôsobe ako zistiť príčinu nákazy a tým ju zlikvidovať diskutujú už druhý deň odborníci z celého sveta na prvej medzinárodnej konferencii o SARS, ktorá sa koná v Malajzii.
Konferencia sa začala trochu netradične - všetci delegáti a novinári si nechali zmerať teplotu. Toto opatrenie je totiž súčasťou úspešného boja malajzijských úradov proti SARS. Na konferencii sa tiež vôbec prvý raz zúčastňuje oficiálna delegácia z Taiwanu, ktorý sa opakovane pokúša o členstvo vo Svetovej zdravotníckej organizácii, ale Čína jeho pokusy blokuje.
Väčšina expertov sa domnieva, že obyvatelia čínskej provincie Kuang-tung, kde sa táto choroba vyskytla vlani v novembri prvýkrát, sa nakazili od zvierat. David Heyman, riaditeľ sekcie prenosných chorôb WHO, upozornil, že vírus objavili vedci ako u domácich, tak aj u divých zvierat. Niektorí odborníci preto tvrdia, že choroba sa mohla rozšíriť aj inou cestou, napríklad z ľudí na zvieratá alebo z jedného zvieracieho druhu na ďalší.
WHO v utorok oznámila, že SARS je na celom svete na ústupe, aj keď boj s chorobou sa ani zďaleka nekončí. Okrem toho WHO odvolala varovanie pred cestou na Taiwan, ktorý bol na treťom mieste rebríčka s najrozsiahlejším výskytom akútneho respiračného syndrómu.
Poslednou oblasťou, do ktorej by sa podľa WHO ešte stále nemalo kvôli SARS cestovať, je čínska metropola Peking.