Monumentálny Bratislavský hrad, ktorý si nemožno zameniť s nijakou inou stavbou v Bratislave, vidieť z veľkej diaľky. Jeho výraznú siluetu zbadá každý návštevník Bratislavy. Majestátnosť hradu umocňuje vrch, na ktorom stojí. Vystupuje do výšky 85 metrov .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Monumentálny Bratislavský hrad, ktorý si nemožno zameniť s nijakou inou stavbou v Bratislave, vidieť z veľkej diaľky. Jeho výraznú siluetu zbadá každý návštevník Bratislavy. Majestátnosť hradu umocňuje vrch, na ktorom stojí. Vystupuje do výšky 85 metrov nad hladinu Dunaja.
Osobitú funkciu mal hradný vrch v sústave veľkomoravských hradísk. Na konci 9. storočia bol významným sídelným hradiskom, o ktorom sa píše v Salzburských análoch v súvislosti s bitkou medzi Bavormi a starými Maďarmi. Na západnej strane kopca, kde neskôr postavili stredoveký hrad, stálo sídlo veľmoža. Východnú časť plošiny zabrala cirkev. Vybudovala na nej trojloďovú kamennú baziliku, okolo ktorej pochovávali mŕtvych. Celé hradisko obkolesoval obranný val z dubových kmeňov pospájaných do komôr vyplnených hlinou a kameňmi.
V 11. a 12. storočí na hradnom kopci vyrástol predrománsky kamenný palác. Opevnenie hradného kopca nadviazalo na obranný systém veľkomoravského hradiska. V druhej polovici 13. storočia sa začala črtať podoba románskeho arpádovského hradu, ktorá vydržala až do gotickej prestavby realizovanej za vlády uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského v prvej polovici 15. storočia. Veľkolepá prestavba hradu sa začala v roku 1423 a v čase kráľovej smrti v roku 1437 nebola hotová. Jej výsledkom bol gotický hrad známy ako žigmundovský hrad. Hradné múry spevnili dvoma polkruhovými delovými baštami.
Prestavba hradu označovaná ako pálffyovská sa uskutočnila v období doznievajúcej renesancie. Honosný pálffyovský hradný palác bol súčasťou veľkého plánu na prestavbu celého areálu aj s podhradím na mohutnú pevnosť so zložitým systémom bastiónov a obranných valov usporiadaných do nepravidelnej sedemcípej hviezdy. Z veľkolepého projektu vedeného talianskym staviteľom Priamim sa realizovala len časť. Jediné, čo k hradu v druhej polovici 17. storočia pribudlo, boli dva delové bastióny. V roku 1674 juhozápadný bastión prevŕtali dlhým tunelom, ktorý začali používať ako vstupnú bránu, ktorú na počesť uhorského kráľa Leopolda I. pomenovali Leopoldova brána. Tento architektonicky nevzhľadný vstup do hradu sa čoskoro ukázal ako nevýhodný a zle situovaný. Po jeho zamurovaní začali na západnom okraji hradného kopca budovať novú vstupnú bránu s honosnejším architektonickým stvárnením.
V areáli Bratislavského hradu sú niektoré priestory prístupné verejnosti. Sú v nich umiestnené stále expozície Slovenského národného múzea. V hlavnom paláci sa nachádza expozícia historického nábytku a pozoruhodná expozícia Klenoty dávnej minulosti Slovenska. V bašte Luginsland si návštevníci môžu pozrieť exponáty dokumentujúce dejiny hudobných nástrojov. (Úryvok z kapitoly Bratislava)
Súťažná otázka:
V ktorom roku vypukol na Bratislavskom hrade ničivý požiar?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom.