SME

List pánu Baudelairovi z Bruselu

Vzácny pane,konečne som našla odvahu napísať Vám. Nie z Paríža, ako by ste možno čakali, ale z Bruselu, kde s Vašou knižkou v ruke blúdim po uliciach, po ktorých ste sa kedysi prechádzali i Vy, a zrazu cítim tú nevýslovnú drzosť polemizovať s Vami

Park uprostred mesta.Park uprostred mesta. (Zdroj: VERONIKA BELVER)

Vzácny pane,

konečne som našla odvahu napísať Vám. Nie z Paríža, ako by ste možno čakali, ale z Bruselu, kde s Vašou knižkou v ruke blúdim po uliciach, po ktorých ste sa kedysi prechádzali i Vy, a zrazu cítim tú nevýslovnú drzosť polemizovať s Vami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Váš bezočivý pamflet Úbohé Belgicko! ma najskôr pobavil, potom šokoval a nakoniec vzbudil u mňa akúsi dialektickú potrebu porovnať Vaše skúsenosti básnika z roku 1864 so skúsenosťami súčasného a neskúseného cudzinca, akým som teraz v Bruseli ja. Zabudla som dodať – skúsenosti francúzskeho básnika. Akákoľvek iná národnosť by totiž vo vzťahu k Belgičanom nemala osobitný význam, avšak pre Francúza je Belgičan zdrojom zábavy a žartov.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, máte pravdu, Brusel je v mnohom kópia Paríža. A máte pravdu i v tom, že ako každej kópii, aj Bruselu chýba šarm originálu. Tam, kde sa geometria a harmónia stáva zdrojom krásy, tu je to niekedy len upravené usporiadanie línii a foriem, sterilná rovnováha, vyvážený chlad v nekonečnom sivom opare. Aj Brusel si postavil pri príležitosti svetovej výstavy Atomium, tak ako si Paríž postavil Eiffelovku. Eiffelovka sa stala symbolom, Atomium ostalo pomníkom. Tak ako Parížom tečie Seina, aj Bruselom preteká Senna, ktorá má s malebnými meandrami parížskej Seiny dnes spoločnú už len fonetickú príbuznosť.

Brusel má tiež parky, tak ako Paríž – veď sa chváli, že je najzelenším mestom v Európe. Ale aké parky! Do jedného parku som v melancholickom naladení zavítala aj ja. Rozsiahly park bol prázdny a opustený. To vyhľadávané ticho a moja samota boli však len zdanlivé. Kdesi v diaľke som začula hukot, pri ktorom sa mi okamžite vybavila ulica prepchaná autami. Kde by sa však uprostred parku vzali autá? V bielej hmle som poslepiačky sledovala zdroj hluku, až som prišla k živému plotu. A za živým plotom... vyúsťoval jeden z najväčších a nafrekventovanejších štvorprúdových tunelov! Akoby do „strechy“ tunela vystrihli otvor, zrejme preto, aby sa tunel mohol vetrať a počas zápchy sa vodiči neudusili.

SkryťVypnúť reklamu

Veď škaredosť je ľudská

Ešte Vám musím spomenúť osobnú skúsenosť s katedrálou. Aj Brusel má katedrálu, tak ako má Paríž svoju Notre-Dame. Katedrálu však z nijakého miesta v Bruseli nie je poriadne vidieť. Človek sa musí postaviť tesne pred ňu, priam ju cítiť za chrbtom, aby spozoroval jej existenciu. Keď sa turista pozrie na Paríž, všade vidí len veže hrdé, vysoké, štíhle, románske, gotické, Sacré Coeur. A každý chrám, každá veža má svoj priestor, aby sa na ňu dalo pozrieť aj z diaľky, aby sa dala odfotiť, zmestila sa do objektívu a pohodlne do ľudského oka. V Bruseli najkrajšiu gotickú katedrálu Saint Michel a Gudule turista ani nezbadá. Akoby Belgičania chce­li skryť svoju tradičnú príslušnosť ku katolíckej cirkvi medzi obrími dielami modernej architektúry, kto­rými obstavali katedrálu. Ale možno tento estetický neporiadok a architektonická nesúrodosť robí Brusel otvoreným a ľudským, nemyslíte? Veď škaredosť je ľudská, krása božská, a to, čo je dokonalé, naháňa strach.

SkryťVypnúť reklamu

Mne sa disharmónia páči

Dovoľte mi napísať ešte zopár slov na obranu bruselskej disharmónie, ktorá sa Vám, zástancovi Descarta, tak protiví. Mne sa páči. Neexistuje jeden Brusel, ale množstvo mnohonárodných, rozličných, navzájom sa prelínajúcich malých enkláv. Kráčam honosným a bohatým bulvárom, prejdem na druhú stranu cesty, zabočím za roh a už som v inom svete.

Napríklad v gréckej štvrti, alebo v ľudovej štvrti prisťahovalcov. Zahnem doľava, do ulice, kde sú domy len v štýle art deco. Umenie priamo na ulici. Drobné architektonické detaily, ktoré môžete obdivovať len ta­­k – en­ passant. Ak ma unaví pom­pézna európska štvrť, kde sa vždy zľaknem svojho odrazu vo všadeprítomných sklených tabuliach a pohľad na čiernobielych diskrét­nych európskych úradníkov nezohreje moje srdce, vtedy prejdem zopár metrov a stratím sa medzi rozšafnými Afričanmi.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa premiestňujem medzi svetmi v jednom meste, podľa toho, akú mám práve náladu. V Paríži sú tieto svety presne a prísne delimitované – tu v Bruseli táto zmena prebieha v rámci jednej ulice. Nie je to čarovné majstre? Niekedy sa mi však zdá, že táto rozmanitosť sa začína príliš koriť Európe. Všade sa stavia, staré domy akoby vyhoreli, ostane z nich len fasáda a srdce domu sa vytrhne a nanovo vymiesi, alebo sa domy búrajú a namiesto nich vyrastajú nové, lepšie, ozrutnejšie, aby sa úradníci, lobisti, poslanci cítili istejšie a bezpečnejšie.

Rada by som rozobrala Vaše básne z pamfletu slovo po slove, ale priznám sa, bojím sa ich všetky citovať, myslím, že by som musela za citácie Vašich básní zaplatiť pokutu. A peňazí nikdy nie je nazvyš, ako ste to aj vy pocítili na vlastnej koži, práve keď ste prišli do Bruselu. Zadlžený, chorý, v úbohej izbičke hotela Grand Manoir sa nedalo napísať nič iné ako Úbohé Belgicko! Chápem Vašu trpkosť. Prednášky, ktoré ste v Bruseli dávali, boli mizerne platené, prijatie nebolo vrúcne a všade okolo Vás bola, ako ste sa vyjadrili, len nekonečná lakomosť. Sám seba ste sa vtedy pýtali: „Prečo ostávam v Bruseli, ktorý tak nenávidím? No predovšetkým preto, že tu som.“

SkryťVypnúť reklamu

Vidíte, Brusel je mesto, kde sa dá byť. Aj napriek Vašim nešťastným skúsenostiam si myslím, že cudzinec sa nevdojak cíti v Bruseli ako doma. I keď príčinou možno nie je to, že je tu vľúdne, ale to, že ani samotný Belgičan tu nie je doma – Flám vo valónskom Namure alebo Valón vo flámskych Antverpách sa cíti azda rovnako, ako Slovák v belgickom Bruseli.

A keď si Slovák v Bruseli so smutným úsmevom v kútiku úst číta v novinách malicherné škriepky o tom, či valónsky Bruxelles nedopláca na flámsky Brussel, alebo či chorí Valóni nespôsobujú väčšiu ujmu sociálnej poisťovni ako chorí Flámi, pociťuje ešte väčšie zadosťučinenie a príbuznosť s domovinou.

Milí a dobrosrdeční ľudia

Dovoľte mi však na záver, milý pane, ešte jednu otázku, a to aj napriek tomu, že básne sa predsa nevysvetľujú a že ma budete pokladať za ťažkopádneho nevzdelanca. No aj tak: ako ste mysleli Váš verš, že na svete niet takej barokovej rasy, ako sú títo Belgičania? Mám totiž v Bruseli mnoho belgických kamarátov, flámskych aj valónskych, ale sú to veľmi milí a dobrosrdeční ľudia. S jednými sa síce rozprávam po anglicky, s druhými po francúzsky (oni sa medzi sebou radšej rozprávajú po anglicky ako po flámsky alebo po francúzsky), no i tak sa staviam na ich obranu a nedám na nich dopustiť! Chýba im možno noblesa francúzskych manierov, ale nechýba im veľkodušná noblesa srdca. A hoci sa sťažujete, že sa tu rozpráva komickou francúzštinou a tunajší prízvuk sa Vám možno zdá smiešny, musím namietať, že belgická mládež, najmä Valóni, majú pravidlá francúzskeho jazyka a francúzsku gramatiku lepšie a hlbšie osvojenú ako francúzske deti. Neberte moje slová osobne, alebo nedajbože ako porovnanie s Vaším dielom, ale aj Belgicko si už vychovalo velikánov a majstrov francúzskeho jazyka a pera!

SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa tak zastávam národa, nie môjho rodného, ktorý len letmo poznám? Nuž, keď som prvýkrát prišla do Bruselu, napadlo mi, bez toho aby som takúto myšlienku chcela, že niektoré milé absurdnosti krajiny a dobrácke črty národa máme spoločné. A tak keď som s Vašou knižkou v ruke blúdila po uliciach, po ktorých ste sa kedysi prechádzali i Vy, pocítila som potrebu obhájiť pred Vami nielen Belgicko a Brusel, ale aj seba a nás.

Autor: Veronika Belver (Autorka je režisérka a prekladateľka)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  2. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  3. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  4. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  5. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  6. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  7. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  8. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 946
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 939
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 17 311
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 035
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 586
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 568
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 419
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 145
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu