Hrad Sovinec leží v lesoch na pol ceste medzi Olomoucom a Šumperkom. |
Hrad Sovinec je rozsiahly hradný komplex a leží v okrese Bruntál.
Stredovek na dlani
Sovinec je romantické miesto. Ak prichádzate kľukatou cestou po stráňach Nízkeho Jeseníka už zďaleka na skalnatom výbežku môžete pozorovať stredovekú dominantu - hrad zo 14. storočia. Kamenné múry, červené strechy a hlavná strážna veža akoby neodmysliteľne patrili do lona hustej zelene horského údolia a okolitých lesov.
Panenskosť kraja zabezpečovala v minulosti nedobytnosť hradu, ktorý založili ešte pred rokom 1333 páni zo Sovinca, ako sa nechali neskôr nazývať.
Sovinec sa počas husitských vojen stal dôležitou pevnosťou, ale postupne začal meniť svojich majiteľov aj osud. Pňovských zo Sovinca vystriedali páni z Boskovíc a z hradu sa stal dôležitý bod obrany krajiny. Ani mohutné opevnenie však nezabránilo, aby napokon nepodľahol Švédom.
Časom sa z hradu vytratili aj Severania a hrad strácal na význame. Slávnu éru dokonal požiar v roku 1784. Po ňom na hrade vykonali už iba najhlavnejšie opravy a tak sa v polovici 19. storočia hrad premenil na seminár Rádu nemeckých rytierov a lesnícku školu. Ešte potupnejší osud ho stihol počas II. svetovej vojny, keď sa stal väzením a základňou jednotiek SS. Zrejme úmyselne založený požiar v roku 1945 dokončil na hrade skazu.
V Česku si štát našťastie ctí pamiatky a tak sa začalo s rozsiahlymi postupnými opravami, ktoré sa skončili minulý rok. Dnes je to raj pre milovníkov stredoveku. Na prehliadkovej trase ho umocňujú dobovo odetí sprievodcovia a aby bola autenticita ešte väčšia, mnohí z nich vodia návštevníkov po jednotlivých nádvoriach a expozíciách bosí.
Na prehliadkovej trase prvým až tretím nádvorím je čo pozerať. Dobový nábytok, umenie, architektúra. Zabrať dá výstup na hlavnú vežu, ale pohľad na okolie stoja za to.
Múzeum nemeckých rytierov
Okrem hradu je v Sovinci aj múzeum Rádu nemeckých rytierov. Prehliadnuť sa nedá, nachádza sa vo veľkej veži s hodinami oproti vchodu do hradu. Vstupenku si však musíte zakúpiť už inú, ale na piatich poschodiach sa dozviete o celej histórii nemeckého rádu, ktorý pôsobil v tomto kúte Moravy. Zaujímavosťou tiež je, že veža sa vrátila do rúk rytierov a tak v Sovinci možno hovoriť o znovuzrodení nemeckých rytierov v Česku.
Na hrade sa počas sezóny koná množstvo akciií, posledná bude 29. októbra, keď sa oficiálne ukončí letná sezóna.
Odľahlosť kraja vytvára dojem nedostupného územia, v ktorom ešte cítiť vo vzduchu ducha histórie. Výhodou je, že ani počas vrcholiacej sezóny sa nebudete tlačiť a z hradu vás počas expozície nebude nikto vyháňať.
Ľubomír Lehotský
FOTO - AUTOR
Ako na Sovinec
Otvorené: apríl a október v sobotu a nedeľu, máj až september denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 h
Vstupné: dospelí 40 Kč, deti od 6 rokov študenti, dôchodcovia 20 Kč.
Ak sa v termíne koná niektorý z programov, k vstupnému sa pripláca 10 alebo 20 korún.
Priamo v obci Sovinec je parkovisko, veľké záchytné parkovisko je na začiatku obce.
Parkuje sa na príjazdovej ceste, čo vás bude stáť ďalších 20 korún, tie však naopak ušetríte, ak zájdete do hradnej reštaurácie s príjemnou obsluhou i cenami. (ll)
Zrekonštruovaná bašta s romantickou vežou. |
Vo veži s hodinami je múzeum Rádu nemeckých rytierov. |