SME

Pravá viedenská šnicľa potrebuje tri panvice

Pravá viedenská šnicľa potrebuje tri panvice

Keď cisárovná Sisi prvýkrát ochutnala cisársky trhanec, ohrnula nad ním nos.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5795152/5795152.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"][/content]

Hovorí sa, že najobľúbenejšia činnosť Rakúšanov je príjemne si posedieť pri vínku a dobrom jedle. A niet sa čo čudovať. Kto by odolal nadýchanému cisárskemu trhancu, voňavým marhuľovým guliam alebo chrumkavému rezňu veľkému ako tanier na hlavný chod.

TEXT: Ema Pospíšilová Tekelyová
FOTO:
OESTERREICH WERBUNG, HOTEL SACHER, FOTOLIA

To, čím je pre Britov fish and chips, pre Američanov hamburger, tým je pre Rakúšanov rezeň. História viedenského rezňa siaha do 19. storočia.

Povráva sa, že keď poľný maršal gróf Radetzky ochutnal v Taliansku milánsky rezeň pripravený z teľacej kotlety, bol ním taký očarený, že sa rozhodol poslať recept svojmu cisárovi do Viedne.

Dvorní kuchári rezeň vylepšili, obalili ho v múke a namiesto na oleji vypražili na masti. Navyše kotletu zamenili za teľacie stehno. Od tohto momentu sa stal rezeň hlavnou súčasťou rakúskej kuchyne.

Kto chce ochutnať originálny viedenský rezeň pripravovaný podľa tradičnej viac ako storočnej receptúry, musí zájsť k Figlmüllerovcom. Rodinný podnik založený v roku 1905 vedie dnes už štvrtá generácia.

Kde sa skrýva tajomstvo najlepšieho viedenského rezňa, z ktorého týždenne pripravia päť- až šesťtisíc kusov? Na hrúbku štyri milimetre vyklepané bravčové karé obalia v múke, vajíčku a jemnej strúhanke postrúhanej z typických kaiseriek.

Potom sa pečie pri vysokej teplote 180 stupňov na etapy v troch panviciach, aby zostalo mäso šťavnaté, ale zároveň chrumkavé.

Pýtate sa, načo sú im tri panvice, keď v nich vyprážajú len jeden rezeň? Ako hovoria Figlmüllerovci, teplota v panvici nesmie klesnúť, a preto rezeň rýchlo opečú v každej zvlášť.

Spolu to netrvá dlhšie ako 20 sekúnd a najslávnejší rezeň s váhou okolo 400 g a priemerom 34 cm je na svete.

Keď v ponuke nie je rezeň

Podniky, ktoré
sa oplatí vidieť
  • Rezňový raj – reštauráciu Fügelmuller nájdete v prvom okrese neďaleko Stephansdomu na Wollzeile 5 alebo Bäckerstrasse 6
  • Pravý Tafelspitz ochutnáte v reštaurácii Plachutta na ulici Wollzeile 38
  • Kaviareň Sacher nájdete v hoteli Sacher na ulici Philharmonikerstrasse 4
  • Nekonečnú ponuku sladkostí ochutnajte v kráľovskej dvornej cukrárni Demel na ulici Kohlmarkt 14
  • Atmosféru obyčajnej kaviarne zažijete v Café Hawelka na Dorotheergasse 6
  • Kaviareň Café Central nájdete na Herrengasse 14 v budove bývalej burzy, dnes nazvanej Palác Ferstl, podľa mena architekta

Ďalšou mäsovou špecialitou je nepochybne tafelspitz. Hovädzie mäso patrilo k základom cisárskej kuchyne a cisár František Jozef ho označil za svoje najobľúbenejšie jedlo.

Slinky mu tiekli nad plátkami varenej hovädzej špičky s jablkovým chrenom, pečenými strúhanými zemiakovými plackami a krémovým špenátom.

Dnes si môžete vychutnať najlepší tafelspitz v reštaurácii Plachutta, kde ho pripravujú podľa tradičného dlhoročného receptu.

Pochúťkou, ktorá spája všetky kraje Rakúska, je knedľa, na slano, na sladko, s plnkou alebo bez.

Tirolská knedľa je prešpikovaná údeným mäskom, wachauská plnená marhuľou, servítková je pripravená zo žemlí s cibuľkou a vňatkou a podáva sa ako príloha.

Celkovo múčne jedlá sú v rakúskej kuchyni často zastúpené. Syrové špetzle alebo halušky s opraženou cibuľkou posypané pažítkou sú niečo ako naše bryndzové halušky.

Namiesto bryndze sa však používa horský korenistý syr, ktorý sa krásne roztopí.

Korutánskou špecialitou sú kasnudeln, teda plnené taštičky, podobné talianskym raviolám alebo slovenským pirohom.

V Korutánsku ich plnia tvarohom vymiešaným s bylinkami (často mätou) a dochuteným koreninami.

Sladký život

Povráva sa, že keď cisárovná Sisi prvýkrát ochutnala cisársky trhanec, ohrnula nad ním nos. Nadýchané cesto z mlieka, vajíčok a múky podávané s dusenými slivkami vraj vymyslel špeciálne pre cisárovnú kuchár, lebo mala zlé zuby.

Nič to nemení na fakte, že toto múčne jedlo prerazilo a našlo si svojich fanúšikov. Podáva sa zväčša na panvičke s opraženými mandľami a bohato posypaný práškovým cukrom. Na osvieženie chute vám ponúknu dusené slivky so škoricou.

Asi najslávnejším dezertom rakúskej kuchyne je sacherová torta. Ochutnať sa dá v kaviarni hotela Sacher neďaleko viedenskej Štátnej opery už od roku 1876.

V čom presne pozostáva jej tajomstvo, ktoré pozná iba šéfcukrár? Fakt je taký, že sa skladá z nadýchanej čokoládovej piškóty, ktorá je potrená jemnou marhuľovou marmeládou a potiahnutá čokoládovou glazúrou.

Vymyslel ju Franz Sacher, ktorý pracoval ako pomocník na dvore kniežaťa Metternicha. Denne sa v kaviarni skonzumuje 1200 tortových kúskov, ročne sa predá do celého sveta viac ako desaťtisíc sacheriek.

Zabalené v drevenej škatuli s logom hotela uložená medzi papierovými pilinami vám vydrží doma aj niekoľko týždňov. Ale to asi nebude treba.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5795153/5795153.jpeg?rev=2" author=""]Najslávnejší dezert rakúskej kuchyne je sacharova torta.[/content]

Kaviarenská kultúra

Objednať si vo Viedni viedenskú kávu by bola chyba. Takú poznáme iba na Slovensku. Najslávnejšou kávovou špecialitou je viedenská melange – teda veľké espresso zaliate horúcim mliekom v pomere 1:1 alebo s napeneným mliekom v štýle capuccina.

Kleiner Brauner, teda malé hnedé je kombináciou malého čierneho espressa a mlieka, ktoré vám naservírujú zvlášť v kovovej nádobke. Ako mokka sa označuje klasické malé presso, ktoré musí byť podľa zákona pripravené z minimálne 7,5 g pomletej kávy.

Kaviarenská kultúra bola od polovice 19. storočia dôležité miesto, kde sa stretávali občania, debatovali o politike, písali politické manifesty, knihy aj básne.

Na prelome 19. a 20. storočia predstavovali viedenské kaviarne istý typ azylu, boli pracovňou a ideálnym miestom na pozorovanie. Medzi takéto typické kaviarne patrí Café Hawelka, ktorá sa stala stredobodom vtedajších umelcov.

Ak ju chcete navštíviť, myslite na to, že tu narazíte na veľký počet turistov, pretože adresa kaviarne nechýba v žiadnom turistickom bedekri.

Pohodovú atmosféru si vychutnáte v noblesnom Café Central. Hovorí sa, že je to niečo ako Dóm sv. Štefana medzi kaviarňami.

Na turistov tu narazíte tiež, ale miešajú sa s úradníkmi z okolitých ministerstiev. Ku káve si z dobrôt, ktoré ponúkajú, objednajte klasickú jablkovú štrúdľu.

Prinesú vám ju nádherne teplú s kopčekom domácej šľahačky. Tenulinké cesto je chrumkavé a plátky jabĺk sú poprekladané orechmi a dochutené rumom a škoricou.

Ak sa vás niekto spýta, či viete, čo je kultovým jedlom vo viedenských kaviarňach, nepovedzte, že je to jablková štrúdľa.

Je ním SKT. Pod skratkou sa skrýva šunkovo-syrový toust, ktorý môžete na menu nájsť aj pod menom špeciálny toast. Ide o jednoduché jedlo, ktorého príprava však musí byť perfektná.

Správny druh chleba opečený do chrumkava, preložený s vyberanou šunkou a najvhodnejším syrom. Dobrú chuť!

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/57/5795154/5795154.jpeg?rev=2" author=""]Viedeň je známa aj kaviarenskou kultúrou.[/content]

Recept na pravý viedenský rezeň

Suroviny na 4 porcie
Príprava 25 minút
4 ks teľacích alebo bravčových rezňov a’160g
150 g hrubej múky
2 malé vajcia
300 g jemnej strúhanky
soľ

Rezeň vyklepte do tenka na doske medzi potravinovou fóliou, aby neprskal. Mäso osoľte, obaľte v múke, potom v rozšľahaných vajíčkach a na záver v strúhanke. Rozpáľte v panvici olej na výšku dvoch centimetrov a vypražte v ňom rezeň z oboch strán do zlatista. Počas pečenia panvicu občas poposúvajte hore-dolu, aby mastnota aj rezeň zostali v pohybe. Hotový rezeň vyberte a nechajte ho odkvapkať na niekoľkých vrstvách kuchynských papierových utierok. K rezňu podávajte štvrtky citróna a varené zemiaky s petržlenovou vňatkou.

Recept na originálnu jablkovú štrúdľu

Suroviny na 6 porcií
Príprava 30 minút
1kg jabĺk
100g kryštálového cukru
šťava a kôra z jedného citróna
1 čajová lyžička škorice
50 g hrozienok
5 cl rumu
40 g masla
30 g strúhanky
maslo na potretie
1 balenie štrúdľového cesta

Jablká ošúpte, vyberte jadrovník a nakrájajte na tri milimetre tenké plátky. Pridajte cukor, škoricu, citrónovú šťavu, rum a hrozienka a premiešajte.

Nechajte postáť 15 minút, aby sa pustila z jabĺk šťava. Rozpustite na panvici maslo, pridajte strúhanku a na miernom ohni opečte do zlatista.

Nechajte vychladnúť. Štrúdľové cesto rozložte na kuchynskú utierku – jednotlivé vrstvy poprekladajte na seba a vždy zlepte roztopeným maslom.

Navrch naukladajte rovnomerne strúhanku a jablká s hrozienkami. Šťavu, ktorá sa z nich spustila vylejte, aby nebola štrúdľa premočená.

Kraje cesta zahnite do vnútra a štrúdľu zrolujte. Potrite roztopeným maslom. Pečte na plechu vyloženom papierom na pečenie pri teplote 180 stupňov približne pol hodiny. Nechajte vychladnúť a pred podávaním pocukrujte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček

Berberi majú v púšti neľahký život. Môžu nás inšpirovať ukotvením v prítomnosti.


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu