SME

V Bologni si bolonské špagety nepýtajte

Učená, červená a tučná, tak nazývajú hlavné mesto jedla.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/6/56/5653406/5653406.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]La rossa - pre Bolognu sú typické červené strechy aj fasády. FOTO SME – TIBOR SOMOGYI[/content]

Má šikmú vežu ako Pisa, kanál ako Benátky, menej turistov ako Florencia a je bližšie ako Neapol. Hlavné mesto jedla ponúka viac ako len rozmanitú gastronómiu, aj keď tá vás tu prenasleduje na každom kroku.

TEXT: Lukáš Onderčanin

Bolonské uličky sú pred obedom plné. Len pár metrov od impozantného Dómu do úzkej uličky trčia pulty s lososmi, makrelami a krevetami, čerstvá zelenina, obchodník oproti ponúka domácim aj turistom jemne nakrájané prosciutto, ktoré môžete zajesť focacciou, chrumkavou chlebovou plackou. Strieda ich vôňa espressa či parmezánu.

Bologna sa nedelí medzi turistov a domácich. Zahraniční návštevníci, ktorých je tu minimum, sa strácajú medzi miestnymi, aj angličtinu tu počuť len občas.

Mesto však žije dva životy - ten študentský, v knižniciach aj baroch a lokálny, na trhoch či v obchodoch. „Tieto dve mestá sa často stretávajú, ale len občas sa majú rady,“ tvrdia tvorcovia nezávislej cestovateľskej mapy Use-it.

„Nie je taká turistická, ale stále fascinujúca. Mladí ľudia, arkády, pouliční umelci. A najmä - je to hlavné mesto jedla,“ hovorí Mattia Tozzolli, ktorý organizuje pravidelné „food tours“ po rôznych miestach v Bologni. Práve pre jedlo si vyslúžila prirovnanie la grassa, teda tučná.

Všetky cesty vedú do Ríma a Bologna bola v minulosti práve na polceste slávnej Via Emilie medzi severotalianskou Piacenzou a dnes prímorským letoviskom Rimini, odkiaľ smerovala ďalšia cesta. Ak máte teda namierené autom do Ríma či Florencie, Bolognu nevynechajte.

V Bologni nezmoknete

Dostať sa do historického centra autom je v 385-tisícovom meste ťažká úloha. Čakajú vás zákazy, jednosmerky, uličky určené skôr bicyklom a motorkám, obsadené parkovacie miesta a občas nevyspytateľní talianski vodiči. Auto preto radšej nechajte na okraji centra.

Dojem z mesta by vám nemal pokaziť ani dážď. Prechádzať sa totiž môžete pod arkádami, ktorých je v Bologni až tridsať kilometrov. Podľa nariadenia z 13. storočia musel mať arkádu každý dom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3SGY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského. V denníku SME pracuje od roku 2013, aktuálne sa ako redaktor zahraničného oddelenia venuje najmä strednej a východnej Európe. Twitter, Instagram

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu