SME

Vojna zničila aj dovolenkový raj. Kupari pripomína Pompeje

Vojna zničila aj dovolenkový raj. Kupari pripomína Pompeje

Aj tam sa turisti prechádzajú budovami, v ktorých tušia minulý život.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/cdata/2/78/7889672/6-x.jpg" author="Foto: SME – Jozef Jakubčo" longread-pos="full"] Kupari láka aj dnes. Pohľad na ruiny turistom neprekáža.[/content]

Keď srbská armáda pochopila, že Kupari už asi nikdy nebude mať pod kontrolou, vzala z neho cenné veci a budovy nechala napospas osudu.

TEXT: Matúš Krčmárik

Keď bol Josip malý, neprekážalo mu, že sa priamo pred jeho očami mení tradičný turistický rezort na monštrum socialistického realizmu. Ešte nechápal hodnotu hotelov, ktoré pripomínali rakúsku architektúru a ktoré sem lákali turistov zo strednej Európy.

Napokon, premena na betónový moloch priniesla chlapcovi, ktorý vyrastal v dedinke Kupari, kúsok od chorvátskeho Dubrovníka, aj nesporné výhody. „Pamätám si, že tam mali výborný sendvič, zjedol som ho na tri odhryznutia,“ hovorí Josip. „A v tých sálach hrala živá hudba, harfy a tak. Pre nás dedinčanov to bolo ako z neba.“

V týchto obrovských betónových hoteloch už totiž po druhej svetovej vojne nebývali turisti zo strednej Európy, pre ktorých tu ešte v 20. rokoch minulého storočia postavili českí podnikatelia hotely. Zostal po nich len najkrajší a najluxusnejší Grand Hotel, ktorý pripomínal kúpele, ostatné vláda po vyvlastnení zbúrala. Z Kupari sa stalo letné sídlo vojnových veteránov a neskôr špičiek juhoslovanskej armády.

Bazén aj tančiareň

Pre Josipa to znamenalo, že nemohol rušiť veteránov. Okolostojaci vojaci deti často napomínali, ak ich to neodradilo, hádzali do nich aj kamene.

No pláž preňho ostala otvorená aj v ďalších rokoch. Pri Josipovom rozprávaní a pohľade na okolie si predstavujeme Kupari opísané v spomienkach len s veľkou dávkou fantázie. Niežeby si Josip vymýšľal, len Kupari z Josipovho detstva sa výrazne zmenilo. Dnes je z neho obrovská troska, betónová spomienka na zašlú slávu.

Aj Josip má už viac ako sedemdesiat rokov a vo svojom olivovom háji už spomína len s nostalgickým úsmevom a odhodlaním muža, ktorý nechce, aby sa zabudlo.

Prechádzame sa po niečom, čo sa možno dalo v minulosti nazvať uličkami hotela. Replika antického stĺpa už nepodopiera strop, ten sa prevalil. Ani schody už nie sú tým, čím bývali. Namiesto nich je na viacerých miestach len šikmá šmýkajúca sa plocha.

Všade rozbité sklo, opadaná omietka, vulgárnosťami posprejované vstupné steny, nápisy velebiace súdruha Tita, stopy po guľkách z paintbalu, ktorý sa v týchto opustených priestoroch môže hrať naozaj skvelo.

Môžeme si predstavovať, aké príbehy sa tu odohrávali. Ako sa asi žilo v týchto neveľkých izbách? Spoznávame recepciu, dávno opustené výťahy, matrace zhodené z postelí. Narazíme aj na bazén a vedľa neho zrejme na tančiareň alebo bar, alebo bowlingovú halu, alebo niečo úplne iné...

Päť viacposchodových budov popúšťa uzdu fantázii, posúva nás do príbehov, ktoré sa tu odohrávali ešte pred troma desaťročiami. Trochu to pripomína starorímske Pompeje. Aj tam sa turisti prechádzajú po budovách, v ktorých tušia minulý život. Lenže toto nie je turistická atrakcia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3SAH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Pochádza z Pezinka, žurnalistiku vyštudoval na UK, na zahraničnom oddelení denníka SME bol od roku 2009. Od roku 2023 sa venuje boju proti hybridným hrozbám. Instagram

Čítajte ďalej

Vydajte sa do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vytesané do kameňa.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu