SME

V Zlíne zažijete Baťov americký sen

Jeden z najvýznamnejších podnikateľov prvej polovice 20. storočia Tomáš Baťa premenil český Zlín na moderné záhradné mesto plné osobitej architektúry.

Neprehliadnuteľné Baťove domčeky postavili v 30. a 40. rokoch minulého storočia.Neprehliadnuteľné Baťove domčeky postavili v 30. a 40. rokoch minulého storočia. (Zdroj: iDnes.cz)

Amerika v Česku – takto nazývali za prvej republiky český Zlín, rodné mesto Tomáša Baťu. Známy podnikateľ ho zmenil na mesto parkov, typických baťovských domčekov, moderných tovární, škôl, ale aj filmových ateliérov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď moravské mesto neskôr poznačil kolektivistický duch socializmu, Baťov vplyv tu cítiť dodnes. Český podnikateľ túžil po zelenom záhradnom meste.

„V areáli svojej továrne vysadil stromy a trávniky a podľa toho budoval celý Zlín. V meste pribudli veľké parky a každý dom mal svoju záhradu, kde bolo povolené pestovať kvety, okrasné stromy, ale žiadnu zeleninu,“ vysvetľuje Pavel Velev, ktorý dnes žije v jednom z tehlových Baťových domčekov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod bol jednoduchý. Ľudia sa za Baťu mali tak dobre, že neboli odkázaní na pestovanie. Zeleninu si mohli kúpiť zo svojho platu.

Baťa chcel v záhradkách zeleň, nie zeleninu. FOTO: iDnes.cz

Zázrak z červenej tehly

„Baťa mal jasnú myšlienku. Chcel vybudovať mesto, kde sa bude pracovať kolektívne, ale žiť individuálne. Nijaké paneláky, ale baťovské domy so záhradkami, ktorých len v Zlíne nájdete viac ako dvetisíc.

Zamestnanci ich dostávali podľa postavenia vo firme a rodinného stavu. Mali moderné vybavenie a aj dnes v nich bývajú miestni. Všetky charakterizuje červená tehla podobná domom v Anglicku či v Amerike,“ hovorí Pavel Velev.

Išlo o jednotnú architektúru. Baťa nechal z rezných tehál, ktoré sa vyrábali priamo v Zlíne, postaviť aj svoje továrne. Tehly sa vyrábali v Zlíne a po vyťažení z hliny bol na tom mieste vybudovaný ľahkoatletický štadión.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol to vizionár, ktorý chcel vychovať moderného priemyselného človeka - podnikateľa a postaviť moderné mesto. To sa mu podarilo najmä za jeho starostovania, keď nechal v Zlíne postaviť školy, veľkú nemocnicu, obchodný dom a hotel.

Jednotná architektúra dodáva Zlínu osobitý charakter. FOTO: VideoBrothers s.r.o.

Najväčšie kino v Európe

Neskôr firma založila aj filmové ateliéry, v ktorých Baťa nakrúcal reklamu na svoje produkty. Jeho kino malo 2580 miest a v tých časoch bolo najväčšie v Európe,“ dodáva Pavel Velev, riaditeľ Nadácie Tomáša Baťu, ktorá sídli v podnikateľovej vile.

Do vily, ktorú postavili s prvkami anglického štýlu, si Baťa pozýval priateľov, obchodných partnerov i osobnosti, u ktorých hľadal inšpiráciu. Neskôr ju znárodnili komunisti, ktorí z nej nenápadne vyvážali cennosti v detskom kočíku.

SkryťVypnúť reklamu

Za socializmu slúžila ako dom pionierov pre mladých modelárov a chemikov. Prízemie vily zrekonštruovali do pôvodného stavu a je tam Baťova pracovňa i knižnica, kde čítaval. Nechýba pergola a ani domček pre záhradníka. V noblesnej záhrade sa každý rok konajú sochárske sympóziá.

Filmári, fotografi a cestovatelia

Baťov továrenský areál už nie je tým, čím kedysi býval. Dnes ho stále tvorí komplex viac ako sto budov, v ktorých sídlia väčšie či menšie firmy. V dvoch budovách však už v decembri tohto roka pribudne Baťov inštitút s múzeom a knižnicou, kde nebude chýbať rozsiahla zbierka topánok z produkcie firmy Baťa, ale ani prvé valašské papuče a obľúbené plátenné šnurovacie baťovky.

V múzeu pribudne aj história zlínskeho filmového priemyslu a tiež fotografické spomienky dvoch dobrodruhov Zikmunda a Hanzelku aj s ich cestovateľskými zbierkami.

SkryťVypnúť reklamu

„Film bol pre podnikanie Baťovcov predovšetkým reklamným médiom. Aj preto sa vo filmových ateliéroch nakrúcali propagačné a neskôr aj vzdelávacie filmy,“ vysvetľuje Pavel Velev. Ateliéry sa neskôr stali centrom pre avantgardných filmárov a fotografov.

Pôsobili tu Otakar Vávra, ale aj Karel Zeman a Hermína Týrlová, ktorá na seba upozornila bábkovým Ferdom Mravcom či protifašistickým filmom Vzbura hračiek.

Dokončená hrubá stavba administratívnej "budovy 21", FOTO: 1938 Josef Vaňhara, Státní okresní archiv Zlín

Akčný šéf úraduje z výťahu

Súčasťou Baťovej ríše je aj najvyššia budova v Zlíne s výťahovou kanceláriou, ktorú miestni volajú mrakodrap.

„Slúžil ako správna budova Baťových podnikov a v tých časoch patril medzi najvyššie v Európe,“ vysvetľuje Pavel Velev. O jeho stavbu sa zaslúžil Jan Antonín, nevlastný brat Tomáša Baťu, ktorý prevzal firmu po jeho nešťastnej smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď firma žiadala o stavebné povolenie na vybudovanie sedemnásťposchodovej budovy v meste, úrady ostali v pomykove. Predpisy pre takú vysokú stavbu vtedy neexistovali.

Jej kostru postavili v rekordnom čase za štyri mesiace a celá budova stála 8,8 milióna českých korún. Keďže má číslo 21, miestni ju nazývajú tiež Dvadsaťjednotka.

„Jej súčasťou bol aj výťah, ktorý slúžil ako pojazdná kancelária vybavená klimatizáciou, telefónom a umývadlom. Používal ju krátko šéf, ktorý jazdil do jednotlivých poschodí a konali sa v nej aj rýchle porady, aby šetril čas svojich podriadených,“ opisuje Velev.

Architekt Vladimír Karfík pred rozostavaným mrakodrapom. FOTO: SOkA Zlín.

Cintorín v prírode

Mimochodom, manažment Baťovej firmy nesídlil na najvyšších poschodiach, ale na ôsmom poschodí uprostred budovy, aby bol rovnako blízko ku všetkým zamestnancom. Mrakodrap dnes slúži ako sídlo kraja a finančného úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Vnútri nájdete menšiu expozíciu pôvodného technického vybavenia budovy a tiež biografie najdôležitejších riaditeľov koncernu. Ponúka tiež skvelý výhľad na mesto.

Zaujímavý je aj Lesný cintorín. „Tomáš Baťa chcel, aby bol v Zlíne prírodný cintorín. Dokonca tam má svoj hrob. Dodnes sa na ňom pochováva,“ dodáva Pavel Velev.

Tomášovi Baťovi sa stala osudnou cesta lietadlom, ktorá sa skončila ešte na firemnom pozemku. Práve, keď počas krízy letel na otvorenie novej pobočky do Švajčiarska, havaroval aj s pilotom pre hustú hmlu v Otrokoviciach.

Článok vznikol v spolupráci s portálom volnycas.sk

Pojazdná kancelária vo výťahu. FOTO: 1938 Brunner-Dvořák, Státní okresní archiv Zlín.

Profil: Tomáš Baťa

Úspešný český podnikateľ. Úspech v podnikaní dosiahol výrobou lacnej a kvalitnej obuvi. Tomáš Baťa si však popularitu získal aj vďaka skvelej reklame.

SkryťVypnúť reklamu

Neorientoval sa len na zisk. Vedel, že ak bude myslieť na svojich ľudí, vrátia mu to dvojnásobne.

Baťovské domčeky dodnes tvoria značnú časť typickej zlínskej architektúry. Nových pracovníkov, ktorí získali miesto vo firme, vzdelával zážitkovou metódou v Baťovej školy práce. Baťovské ceny, ktoré sa vždy končili deviatkou, boli známe široko-ďaleko.

Dokázal čeliť hospodárskej kríze a neodradil ho ani výsmech konkurencie, keď ceny topánok znížil o polovicu. Neskrachoval, ba naopak.

Otváral ďalšie a ďalšie továrne a predajne po celom svete a rozširoval svoje podnikanie do ďalších odvetví. Zodpovedný podnikateľ vedel, čo ľudia chcú.

Slávna "Dvadsaťjednotka". FOTO: iDnes.cz

V Zlíne a jeho okolí môžete navštíviť aj tieto turisticky zaujímavé miesta

ZOO Lešná

SkryťVypnúť reklamu

Kúsok od Zlína môžete precestovať celý svet. V parku okolo zámku sa nachádza zoologická záhrada Zlín-Lešná, ktorá je členená podľa jednotlivých kontinentov. Zážitkom sú veľké vtáčie voliéry a expozície, v ktorých žijú viaceré druhy zvierat.

Nachádza sa tu veľa reštaurácií a miest na občerstvenie, kontaktná detská zoo s domácimi zvieratami a niekoľko ihrísk s atrakciami. Nájdete tu komentované kŕmenie zvierat, vyhliadkový vláčik, možnosť jazdenia na poníkoch či na ťave.

Zastrešený rodinný zábavný park Galaxie

Na ploche 2 500 štvorcových metrov sa nachádza množstvo atrakcií, z ktorých každá predstavuje inú planétu či galaxiu.

Za jediný deň môže návštevník uskutočniť dobrodružnú cestu vesmírom a užiť si šmykľavky, lezecké steny, nafukovacie hrady, trampolínu či motokáry a bazéniky.

SkryťVypnúť reklamu

Kúpeľné mesto Luhačovice

Kúpeľné hotely a vily, secesná architektúra a slávna Bruselská fontána J. Kavana, ktorú predstavili na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli, vytekajúce pramene liečivej vody a známej Vincentky – to všetko predstavuje kúpeľné mesto Luhačovice.

Najväčšie moravské kúpele s tradíciou kúpeľnej starostlivosti už od 17. storočia ležia v malebnom údolí Bielych Karpát.

Kúpele, známe najmä vďaka súboru kúpeľných budov a domov architekta Dušana Jurkoviča zo začiatku 20. storočia, ponúkajú krátkodobé i dlhodobé pobyty rozmanitého zamerania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 487
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 361
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 682
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 084
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 047
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 796
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 238
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 558
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 23 567
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 401
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 921
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 499
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 730
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 058
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťZatvoriť reklamu