VIEDEŇ, BRATISLAVA. Imperiálne stavby, upravené parky, cesty pre cyklistov, ale aj excelentný dopravný systém, bezpečné ulice a kvalitné zdravotníctvo.
Tretíkrát po sebe sa rakúska metropola stala najlepším mestom na život. To, čo si niekedy o Viedni mysleli velikáni ako Mozart, Beethoven či Klimt, dnes tvrdí i americká poradenská spoločnosť Mercer pri porovnávaní 200 miest sveta. Mercer zostavila rebríček podľa 39 kritérií.
Vprvej dvadsaťpäťke najlepších miest na život sú európske mestá, hlavne nemecké a švajčiarske. Najlepšie hodnoteným východoeurópskym mestom je Praha na 69. mieste, Bratislava skončila 86., čím si o jedno miesto polepšila.
Rozdiely sú malé
Rebríček
Najlepšie mestá
1. Viedeň (Rakúsko) 2. Zürich (Švajčiarsko) 3. Auckland (Nový Zéland) 4. Mníchov (Nemecko) 5. Vancouver (Kanada) 5. Düsseldorf (Nemecko) 69. Praha (Česká rep.) 73. Budapešť (Maďarsko) 75. Ľubľana (Slovinsko) 79. Vilnius (Litva) 84. Varšava (Poľsko) 86. Bratislava (Slovensko) 89. Tallinn (Estónsko)
Poradie určovali zahraničné firmy, ktoré hodnotili sociálny, zdravotný i školský systém, ale aj dopravu či kultúrne akcie.
„Rozdiely medzi prvými 30 mestami sú minimálne, ale dokopy ponúka Viedeň vždy trochu viac ako ostatné mestá. To najlepšie na Viedni je verejná doprava, kvalita bývania, ale aj rôznorodosť reštaurácií,“ hovorí pre Der Standard Josef Papousek, šéf Mercer v Rakúsku.
Viedenčania sú na titul svojho mesta hrdí a radi ho chvália.
„Kulinárska ponuka sa vo Viedni veľmi rozšírila, je mnoho nových lokálov a úžasné veci si môžete dať na trhovisku Naschmarkt, ktorý sa nazýva bruchom Viedne a existuje od 18. storočia, nájdete tu i kaviár z Perzie,“ hovorí pre SME rodený Viedenčan Otmar Lahodynsky, ktorý má na Viedni rád niekoľko vecí.
„Hlavne kultúru, čistý vzduch, skvelú pitnú vodu a verejnú dopravu,“ vypočítava s tým, že ako otec dvoch detí si pochvaľuje pocit, že Viedeň patrí medzi najbezpečnejšie mestá.
„Nemusíte sa o deti obávať, ani keď idú niekam neskoro večer,“ dodáva.
Prvýkrát aj bezpečnosť
Viedeň obhájila najvyššiu priečku tretíkrát po sebe, ale podľa autorov štúdie nemajú európske mestá nič isté.
Pripomínajú prepad gréckych Atén po tom, čo sa v uliciach demonštruje proti úsporným opatreniam, či nórske Oslo po atentáte masového vraha Andersa Breivika.
Spoločnosť Mercer prvýkrát urobila i rebríček bezpečnosti jednotlivých miest, keď posudzovala vnútornú bezpečnosť, kriminalitu či vymáhanie zákonov. V tejto ankete skončila Viedeň piata.
Najbezpečnejší je tak Luxemburg, nasledujú Bern, Helsinki a Zürich. Z európskych miest je najmenej bezpečné Tbilisi a rebríček uzatvára Bagdad. Bratislava je 49. najbezpečnejšie mesto.
Viedeň sa dokázala za pár rokov neuveriteľne zmeniť
Bolo to sivé a prestarnuté mesto, hovorí hlavná architektka Bratislavy INGRID KONRAD, ktorá do Viedne emigrovala v roku 1986.
Ako vyzerala Viedeň v roku 1986, keď ste do Rakúska prišli?
„Prvý dojem nebol príjemný. Bolo to sivé a prestarnuté mesto, kde jazdili staré autá. Bolo to mesto na okraji západného spoločenstva, kam to ľudí neťahalo. Bola som prvýkrát na Západe a bola som prekvapená. Viedeň získala až otvorením hraníc s Maďarskom, Československom a bývalou Juhosláviou po páde komunizmu. Do mesta začali prichádzať firmy, medzinárodné inštitúcie, Viedeň sa stala regionálnym centrom Európskej únie v strednej Európe a veľmi sa zmenila.“
Ako Viedeň vnímate dnes?
„Je to veľmi pokojné a bezpečné mesto, kde máte pocit, že sa stále niekto stará o verejný priestor, dopravu, zeleň, ale aj o občanov, ak sa sťažujú. Je jedno, či je to centrum mesta, alebo okrajová štvrť. Nový dizajn mesta a architektúra sú kvalitné.
Je rakúska metropola iná ako ostatné hlavné európske mestá?
„Viedeň je imperiálne mesto, kde vás na jednom mieste ohúria nádherné budovy z konca 19. storočia, ale stále to nie je veľké mesto. Stále nemá dva milióny obyvateľov ako na konci 19. storočia, keď bola centrom monarchie.“
Štúdia americkej spoločnosti Mercer chváli na prvom mieste dopravu v rakúskej metropole. Súhlasíte?
„Je tam naozaj veľmi dobrý systém dopravy, okruhov a radiál. Viedeň sa poučila, že nestačí postaviť sídlisko, ak dobre nevyriešite dopravu.“
Kultúra je údajne ďalšou z veľmi silných stránok mesta...
„V tom je Viedeň neskutočná. Je to mesto, ktoré žije vážnou hudbou, operou a operetou, ale v posledných rokoch pribúda alternatívna kultúra, vidieť, že mesto sa omladzuje. Úžasná zmes tradičnej a novej kultúry.“
Dnes žijete medzi Viedňou a Bratislavou. V čom je rakúska metropola iná ako slovenská?
„Viedenčania zvyknú hovoriť, že Bratislava je mesto na voľný čas. Bratislava je vlastne malá Viedeň, ktorá sa vzdala tradícií, tie si naopak Viedeň pestuje, ako sú napríklad vinárničky s mladým vínom, tzv. Heuriger.“
Je podľa vás Viedeň najlepšie mesto na život, ako hovorí štúdia?
„Viedeň mi ponúkla nový život, mám na to mesto silnú väzbu. Tam mám pocit, že sa môžem na mesto spoľahnúť, na dodržiavanie zákonov, to tu ešte nie je, ten pocit dôvery. Tam, aj keď som išla do úradu kancelára, tak vás priliš nekontrolujú, nepodozrievajú. V dôvere občana k mestu musí ešte Bratislava veľa dobiehať.“