SME

Neskrotne bohatá Moskva

Moskva ohuruje znalcov jej histórie. Dynamikou architektonických zmien i posunov v infraštruktúre súťaží s ázijskými tigrami.

(Zdroj: AUTOR)

Jedenásťmiliónový megalopolis okolo nemennej siluety Kremľa nemilosrdne oslobodil vírus globalizácie. Bývalé široké slovanské duše udupáva cynizmus biznisu za každú cenu. Odvrátená tvár každej demokracie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len čo som šikovne prekĺzol cez dvere vagóna metra, zaujal ma nenápadný muž v rokmi poznačenom saku rečníckou pozíciou. Vytiahol fascikel a nad hlavou ukazoval röntgenové snímky a anatomické schémy. „Vážení spoluobčania, páni a dámy. Moja žena má kritické štádium rakoviny. Ak do troch dní nenazbieram peniaze na jej operáciu, ostanem sám. Prosím, pomôžte jej."

SkryťVypnúť reklamu

Okolie sa zdalo na prvý pohľad ľahostajné, cestujúci mu sotva venovali pohľad, no počuli dobre. Kým prešiel k druhým dverám vagóna diskrétnymi pohybmi, mu cinklo pár rubľov do otvorenej taštičky.

arbat1.jpg

Agenti provokatéri aj v Moskve

V tom istom gigantickom podzemí už skôr narodení pasažieri zažili srdcervúcejšie scény. Na drevenej podložke pod trupom bez nôh rúčkovali invalidi cez prah vagónov. Namiesto slov im na hrudi svietili strapce medailí, v ruke držali kartónovú kartičku s nápisom veterán Veľkej vlasteneckej vojny. Už nechodia, vymreli.
Milícia pred hlbočiznými pohyblivými eskalátormi striehne, aby sa do siete metra nedostali matky s maličkými deťmi.

„Niektoré zákony z vyspelých krajín sa už aj u nás uplatňujú dôsledne. Deti neslobodno zneužívať," vraví taxikár Boris. Vzápätí prudko pribrzdí svoju Toyotu. Na diaľnici z letiska Domodevovo si všimol neveľkú škatuľu medzi zvodidlami. Policajný radar mu už neraz vybrakoval peňaženku. „Voľakedy sa dalo s policajtmi zjednávať.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa boja agentov-provokatérov, čo ich môžu dostať do galiby. Žiadne žarty."

V Moskve je registrovaných osem miliónov osobných áut. Zápcha, zvaná propka, sa rozsahmi nelíši od dopravných systémov v okolí Tokia alebo v Kalifornii.

Borisova Toyota stovkou pretína Moskvu z juhu na sever. Hneď za križovatkou s obchvatom MKAD (Moskovskaja koľcevaja avtodoroga) sa stále hustejšie vypínajú k horizontu futuristické stavby zo skla, ocele a mramoru. Veľkorysosťou pripomínajú Peking v eufórii pred olympiádou 2008. Širšie centrum obkolesil reťazec hypermarketov z celého sveta.

domy4.jpg

Tretí Rím?

Na prahu tretieho tisícročia sa napĺňa idea o Moskve ako treťom Ríme. Starší „grad", ktorý pred tatárskym zničením založil Jurij Dolgorukij v roku 1156, sa zbavuje puchu totalitných ulít.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto je čisté ako nikdy predtým, na chodníkoch sa belejú nové dlažby, na cestách nečíhajú výmole. Ľudia sa obliekajú elegantnejšie, mátohy podľa jednotného strihu vymizli.

„Žiadny problém, okrem dolárov a eur berieme anglické libry, môžete zaplatiť aj kartou," upokojuje hostí plynulou angličtinou mladý čašník v reštaurácii neďaleko Bieloruskej železničnej stanice. Okrem jemného pánskeho parfumu šíri príjemnú atmosféru.

Žiadny ostrý „duch" nastriekaný na prepotené podpazušie. A hlavne ochota, ktorú u jeho kolegov ešte pred pár rokmi nahrádzala arogancia. Pri jeho úsmeve sa hosť ľahšie preberie aj z mdlôb cenového šoku.

Štandardný šalát Ceasar a malé krušovické pivo vyjde takmer na sedemsto rubľov. Pre ľahšie rátanie, toľko ako bývalých slovenských korún. Malé pivo za dvestopäťdesiat.

SkryťVypnúť reklamu

pamanik.jpg

Najdrahšie veľkomesto

Rýchlejšie ako totálnou modernizáciou a všeobecnou kultiváciou mesta sa Moskva vyhupla na čelo rebríčka najdrahších miest sveta. Závratne, suverénne. Jednosmerný lístok na metro z voľakedajšej päťkopejkovej normy sa predáva za 25 rubľov, čiernobiely denník Sport Ekspress v archaickej grafickej úprave vyletel na 35 rubľov, denníky za posledných 20 rokov zdraželi zhruba tristonásobne.

Akreditačný formulár na medzištátny futbalový zápas ponúkal ubytovanie vo štvrti Izmajlovo neďaleko štadióna Lokomotiv od 380 do 800 dolárov za noc. Izba v tom istom hoteli s novou hlavičkou Kempinski stála počas hokejového šampionátu pred troma rokmi stopäťdesiat dolárov.

„Keby na to biznismeni nemali, ceny by nerástli. Človek musí chytiť vlnu, inak neprežiješ," svetácky ubezpečuje ruský novinár. Nemá ešte tridsať rokov, ale vozí sa na veľkej Mazde. Voľný čas zvykne tráviť v bujarej spoločnosti novej mládeže. Tá sa v metre odlišuje od mlčiaceho okolia otvorenými fľašami piva nad hlavou, rozgajdanými džínsami a provokáciami smerom k osamelým ženám. Milicionári na perónoch metra hodinu pred polnocou nasadzujú pohotovostný postoj. Napoly rozkročení s rukami na konci obuškov. Narušenia verejného poriadku sú bežné.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto mesto nestrávilo rýchlu cirkuláciu obrovských peňazí. Na jednej strane samo zbohatlo a na druhej rozdelilo spoločnosť do nezmieriteľných kontrastov. Chudoba sa zväčša vysťahovala na vidiek," vraví dlhoročný ruský zamestnanec Českého domu na Tverskej ulici. Tam a o tri ulice nižšie v slovenskom ubytovacom zariadení je azyl slovenských i českých legionárov. Futbalistov a hokejistov. Do Moskvy ich pritiahli veľké peniaze bez daňového zaťaženia.

V širokej ponuke hotelových programov beží zaujímavý dokument BBC. Konštatuje, že v Moskve dnes žije viac boháčov, než existuje luxusných bytov. Práve na realitnom trhu sa roztáča závratná devalvácia peňazí.

Základná príčina tkvie v norme zo sovietskej histórie. Podľa nej postačovali tri štvorcové metre na osobu. Dnes predávajú noví Rusi byt v hodnote päť miliónov dolárov za pol milióna. Zvyšných 4,5 milióna si dorovnajú v hotovosti. Ruská oligarchia si stanovila odmerky na peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Do jednej igelitky z hypermarketu sa zmestí dvestotisíc dolárov. Predávajúci takto prinesie príslušný počet igelitových tašiek, cestovné vaky značky Gucci sú normované na pol milióna dolárov. Peniaze sa nikdy neprepočítavajú. Každý vie, že ide o obrovské daňové úniky, každý sa tvári, že tento jav neexistuje.

Existuje. Tak ako prekvitá v Moskve najstaršie remeslo. Rafinovane pod dohľadom milície, ktorá si vyberá dane pravidelne bezplatným pôžitkom. Občas majú smolu prisťahovalkyne z okolitých krajín, ktoré bez preukazu totožnosti nemilosrdne vyhostia z krajiny. O ďalšie pracovné sily niet núdze.

V oblasti služieb sa ruská nátura dokáže obracať. Horšie je to s pracovnými návykmi robotníkov. Nálepka, že za socialistickej éry si radi zdriemli v mamutích priemyselných komplexoch na nejasnej zodpovednosti, stále straší.

SkryťVypnúť reklamu

Presvedčili sa o tom utopené investície Mercedesu. Nedávno sa s pompou otvoril závod Volkswagen neďaleko Moskvy. Zaujímavé platy robia svoje, ale sklony k pracovnej nedisciplinovanosti vraj ešte tiež, varujú znalí sociálno-ekonomickí analytici.

blazeny.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 029
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 079
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 919
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 533
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 124
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 041
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu