SME

Katarský Carcassonne

Keď sme pred desiatimi rokmi schádzali z Andory, zamierili sme si to hlavným ťahom na juhofrancúzsky Carcassonne. Nanešťastie pre nás sme k mestu prichádzali už pri západe slnka, rozhodnutí pokračovať k pobrežiu a potom domov. Výhľad, ktorý sa nám však z

(Zdroj: SME - JANA ČEVELOVÁ)

cesty ponúkol, takmer zmaril všetky naše plány.

Slnko zapadalo za dominantu mesta - obrovský hrad s hradbami a vežami - a tak oranžovoružové pozadie dalo vyniknúť čiernej siluete hradu. Ako v bábkovom divadle. Bol to jeden z tých momentov, ktoré vám utkvejú v pamäti zrejme navždy. Pragmatizmus vtedy zvíťazil, ale po desiatich rokoch bolo jasné, že cesta na Pyrenejský polostrov povedie práve cez Carcassonne.

Tajomní katari

carbr.jpgKraj pod Pyrenejami je z oboch strán - španielskej aj francúzskej - nádherný a divoký zároveň. Priamo z hôr sa cesta prudko zvažuje k úrodným vinohradom a záhradám.

Juhofrancúzskej oblasti Languedocu však dodáva šmrnc aj tajomná história katarov, ktorej bol aj Carcassonne súčasťou. A, samozrejme, legenda o svätom gráli.

Katari boli heretici, a špeciálne tých juhofrancúzskych zvykli volať aj albigénci - podľa mesta Albi neďaleko Toulouse, kde mali svoje centrum.

Katari sa začali rozširovať okolo roku 1000 a o necelých dvesto rokov neskôr už oficiálna cirkev proti nim brojila.

Dôvodom bola ich tvrdohlavosť a neochvejná viera v dualizmus a ženský princíp v náboženstve. Duchovnými tak boli aj ženy. Ježiša považovali za proroka a smrteľníka, neuznávali ukrižovanie. Odmietali krst aj prijímanie, viedli asketický život.

Dosť dôvodov na to, aby pápež Inocent III. proti katarom vyslal v roku 1209 križiacku výpravu. Za takmer štyridsať rokov bojov križiaci postupne porazili všetky pevnosti a mestá a vyvraždili takmer všetkých katarov.

Ako posledná v roku 1244 padla horská pevnosť Montségur a viac než dvesto albigéncov, ktorí sa odmietli vzdať svojej viery, hromadne upálili. A práve k Montséguru sa viaže legenda o svätom gráli. Mali ho za jeho hradbami ukrývať katari - dostal sa k nim od Márie Magdalény, ktorá utiekla aj s Jozefom z Arimatie do južného Francúzska.

Po dobytí hradu križiaci prezreli každú skalu a jaskyňu naokolo, ale grál nenašli. Povesť vraví, že večer pred kapituláciou zlanili štyria katari aj s pokladom, ktorým mal byť práve grál, a ušli. Je možné, že ho ukryli v niektorej zo stoviek jaskýň.

Nájsť sa ho pokúšali celé stáročia a v minulom storočí po ňom vo veľkom pátrali aj nacisti.

Mohutné hradby

Nielen na prvý, ale aj na druhý pohľad je stredoveký Carcassonne obrovský a majestátny. A tak nám prišlo čudné, že vydržal len pätnásť dní križiackeho náporu. Stojí síce na malom kopci, ale napriek tomu sa zdalo čudné, že by také masívne dvojité hradby dobyli po takom krátkom čase, ale dôvodom kapitulácie bol skôr nedostatok vody.

Carcassonne zrejme založili Kelti, neskôr rozšírili Rimania. Pôvodné hradby z tretieho storočia tvoria ešte dnes základ vnútorného okruhu okolo hradu. Prešli rukami Gótov, Arabov a po dobytí križiakmi pripadol francúzskym kráľom.

V tom období bol Carcassonne hraničným mestom, ale po pričlenení Roussillonu k Francúzsku v polovici 17. storočia jeho význam upadol a hrad chátral.
Zachránil ho o takmer sto rokov neskôr architekt Viollet-le-Duc, ktorý ho zrekonštruoval. Tak, ako ho poznáme dnes. Od roku 1997 je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nie hrad, ale stredoveké mesto

carul.jpgMesto, ktoré bolo po stáročia pod hradbami, sa postupne rozvíjalo a dnes je z neho čarovné mestečko s uličkami plnými remeselníckych dielní, kaviarní, obchodíkov a trhmi.

Z centra musíte k hradu prejsť po starom moste, odkiaľ urobíte prvé skvelé fotky, a potom musíte vyšliapať niekoľko stoviek metrov.

Už z chodníka okolo hradieb vidno, odkiaľ boli múry dostavané a kde sú pôvodné - približne posledná tretina múrov je nová - aj so strechami.

Našinec zvyknutý chodiť po hradoch a zrúcaninách očakáva pri hlavnej bráne pokladnicu a prípadne nejakého strážnika. Avšak keď sme prešli cez padací most k bráne, čakalo nás prekvapenie. Žiadna kasa, žiadny esbéeskár, ale vstup voľný. Za dvojitými hradbami to totiž žije.

Nájdete tam kompletné stredoveké mesto, kde sú ulice vykladané kameňmi, čo dom, to obchod alebo kaviareň alebo reštaurácia. Je ich tam oveľa viac ako pod hradbami. A neuveriteľné množstvo turistov.

V obchodíkoch kopec suvenírov, nezmyselných aj takých, ktoré by ste si možno kúpili - ručne vyrábané mydlá, obrusy, uteráky, osušky, vyrezávané taniere, popolníky, ale aj krásna keramika či krajinkové obrazy.

V sklených pohároch predavači ponúkajú miestne džemy, lekváre, med, víno, likéry, neuveriteľne lákavo naukladané koláče, ale aj fazuľovú špecialitu podľa starého receptu, ktorá vyzerala ako už raz zjedená a neboli sme si istí, či si niekto niečo také nevábne už niekedy kúpil. A na všetkom, na čom sa dá, svieti katarský kríž.

Hrad Carcassonne

Samotný hrad, v ktorom žili páni Carcassonnu, nie je obrovský. Ale rozhodne podporuje teórie o asketickom živote katarov. Určite ta nenájdete zlatom vykladané štuky, ani postele s baldachýnom.

Naopak, kamenné steny, drevené dlážky, nábytok takmer žiadny. V jednotlivých miestnostiach však nájdete aj pôvodnú freskovú výzdobu, nechýbajú kamenné gule z diel, ktorými križiaci ostreľovali hradby, náhrobné katarské kamene.

Prehliadková trasa vedie naprieč celým hradom, poprepájaným drevenými prechodmi a vežami.

Práve z veží je panoramatický výhľad na celé mesto a okolie, aj na Baziliku sv. Nazarina, ktorá je súčasťou stredovekého mesta.

V spojení s poznaním histórie pôsobí Carcassonne magicky. Najmä mestečko má síce živú, ale v niektorých zákutiach, kde je o niečo tichšie, aj tajomnú atmosféru.

Prechádzka po chodníku medzi dvojitými hradbami patrí tiež medzi tie nezvyčajné, ale odporúčame ju skôr ráno alebo večer. V horúčavách tam stojí vzduch a asi by ste nechceli byť žiadnym dobyvateľom. Veď si predstavte, že konečne prerazíte jedny hradby a druhé, rovnako mohutné, vás čakajú. Ale ako turistovi vám tam bude príjemne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu