SME

Rysy - najvyšší vrch Poľska

Medzi najnavštevovanejšie slovenské vrchy nesporne patria tatranské Rysy. Keďže ležia na slovensko-poľskej štátnej hranici a Poliaci už na svojom území vyšší štít nemajú, Rysy sú najvyšším vrchom Poľska.

Pohľad z Rysov na poľskú stranu.Pohľad z Rysov na poľskú stranu. (Zdroj: IVAN BOHUŠ)

Pôvodný poľský názov Szczyt nad Czarnym Stawom (Štít nad Čiernym plesom) vystihuje polohu nad plesom, ktoré sa nachádza povyše Morského oka. Neskorší názov Štít Morského oka (Meeraugspitze, Tengerszemcsúcs) pochádzajúci z polovice 19. storočia dostal od skupiny turistov v sprievode správcu kúpeľnej osady Starý Smokovec Eduarda Blásyho.

Aktuálny slovenský i poľský názov Rysy je odvodený od „rýs" - rýh v severných žľaboch masívu. Gorali túto skutočnosť vo svojom nárečí opisovali prídavným menom „porysované". Tento názov sa v literatúre po prvý raz objavil v roku 1863 v nemeckej podobe Risse.

1.JPG

Chata pod Rysmi. FOTO: IVAN BOHUŠ

Prvé výstupy

Prvý zdokumentovaný výstup na Rysy uskutočnil v lete roku 1840 úplnou náhodou, pri ceste za kamzíkmi, práve Eduard Blásy. Vyšiel naň so staručkým horským vodcom, povestným Jánom Rumanom-Driečnym st. zo Štôly. Po Blásyho smrti (v roku 1888) umiestnili na vrchole Rysov jednoduchú pamätnú tabuľu s maďarským nápisom Blásy Ede emlékére (Pamiatke E. Blásyho). Onedlho sa však stala terčom útoku vandalov...

Prvý zimný výstup na Rysy uskutočnil v roku 1884 nemecký alpinista a generál Teodor Wundt v spoločnosti horského vodcu Jakuba Horvaya zo Starej Lesnej. Ako prvá žena na Rysoch v roku 1905 stála budapeštianska horolezkyňa Terézia Egenhofferová s horským vodcom Jánom Franzom st.

2.JPG

Symbolický cintorín. FOTO: TIBOR KOLLÁR

Leninov kopec

Významným turistickým medzníkom v dejinách objavovania Rysov bolo slávnostné otvorenie chaty pod sedlom Váha v roku 1933 v rámci osláv 15. výročia vzniku prvej Československej republiky. Najvyššie postavená turistická útulňa (v nadmorskej výške 2 250 m) sa čoskoro zmenila na sezónne obhospodarovanú chatu. Počas druhej svetovej vojny bola striedavo útočiskom pre rozličné bojujúce strany. Po vojne sa v nej vystriedali viacerí chatári. Niekoľko ráz ju strhla lavína - naposledy v roku 2000.

mapa.jpg

Obrovskú popularitu Rysy získali vďaka hromadnému Medzinárodnému výstupu mládeže na Rysy. Organizuje sa od roku 1957 každý rok začiatkom augusta. Jeho účastníci už vyše päťdesiat rokov kráčajú po stopách V. I. Lenina, ktorý sa na vrchol Rysov vybral z poľského Poronina v auguste 1913. Upútala ho vraj osamelosť tohto zastrčeného kúta Tatier, avšak v tom čase ešte netušil, aká bude jeho neskoršia politická kariéra, a najmä, akú popularitu Rysy aj vďaka nemu a československým komunistom získajú!

Tradičné turistické podujatie nabralo v komunistickej epoche veľmi rýchlo masové rozmery. Na vrchole Rysov sa za jeden víkend vystriedalo aj vyše 3 000 ľudí. Po roku 1989 augustový výstup na Rysy vďaka spoločenským zmenám stratil masovosť i politické zafarbenie.

3.JPG

Horský hotel pri Popradskom plese. FOTO: IVAN BOHUŠ

Ako na vrchol

Až po rázcestie Nad Žabím potokom je trasa výstupu na Rysy spoločná s trasou výstupu na Kôprovský štít, ktorú sme opísali včera. Na rázcestí odbočuje doprava červeno značkovaný chodník prekonávajúci početnými serpentínami vysoký skalný prah visutej Žabej doliny. Na spodnej dolinovej terase ležia tri Žabie plesá. Názov plies má pôvod v ľudovej povesti, ktorá sa viaže na osamelú skalu čnejúcu nad hladinu väčšieho z jazier. Tvarom pripomína žabu, čo bolo pre neznámeho autora povesti dostatočným dôvodom na to, aby ju považoval za skamenenú ropuchu strážiacu poklad ukrytý na dne jazera.

Na spodnej terase Žabej doliny chodník vystupuje na ďalší skalný stupeň, kde sú nebezpečné traverzy zabezpečené reťazami. Chodník smeruje do doliny pod sedlom Váha, uprostred ktorej stojí Chata pod Rysmi. Záverečný výstup zo sedla Váha na vrchol Rysov trvá necelú hodinu. Výhľad z najvyššieho štítu Poľska je jedinečný.


View Kam na túru in a larger map

Zaujímavosti

Popradské pleso

Popradské pleso leží uprostred lesa v nadmorskej výške 1 494 m. Ako jedno z mála zarybnených tatranských jazier sa v minulosti nazývalo Rybie pleso. Súčasné pomenovanie Popradské pleso súvisí s riekou Poprad, ktorá z neho vyteká na južnej strane. Pri plese sa nachádza Horský hotel Popradské pleso. Prvý turistický objekt tu postavili už v roku 1879. Rysy

Hraničný vrchol medzi Slovenskom a Poľskom. Má tri vrcholy - vyhliadkový (hraničný) severozápadný, prostredný (hlavný) a juhovýchodný (najnižší). Z vrcholu vybiehajú tri hrebene: na sever k Malým Rysom, na juh cez Váhu k Ťažkému štítu (predtým Český) a na západ k Žabiemu koňu. Chodník na Rysy je najvyššie vedúci značkovaný chodník v Tatrách.

Vysoká

Tatranský štít s nadmorskou výškou 2 547 m. Podľa čitateľov časopisu Krásy Slovenska jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Leží v hlavnom hrebeni s dvoma rovnako vysokými vrcholmi, na severnom je ukotvený oceľový kríž. Symetrický dvojvrchol Vysokej je z každej strany impozantný a patrí k najkrajším a najfotografovanejším štítom Vysokých Tatier.

Časový rozvrh: Štrbské Pleso - Rysy 4 ½ hod. - Štrbské Pleso 4 hod.

Dĺžka: 22 km

Prevýšenie: 1 253 m

Celkový čas: 8 hod. 30 min.

Odporúčame

Chata pod Rysmi

Najvyššie položená chata na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 250 m, čo znamená, že vo vyššej polohe uvarený čaj môžu v lete turisti vypiť len na Lomnickom štíte.

Stavať ju začali v roku 1931, pričom jej budovanie sprevádzali rozličné ťažkosti ako snehové víchrice a kamenné lavíny. Cez druhú svetovú vojnu poskytovala útočisko fašistami prenasledovaným poľským horolezcom.

Napriek technickým vymoženostiam chatu zásobujú najmä vysokohorskí nosiči. Preto nie je zriedkavosťou, ak turisti stretnú na chodníku medzi Popradským plesom a Chatou pod Rysmi silných mužov s poriadne naloženými krošňami. Občas medzi sebou súťažia nielen v hmotnosti vyneseného nákladu, ale aj v rýchlosti vynesenia bremena. Preteky pod názvom Šerpa Rallye sa konajú od roku 1985, keď šesťdesiatkilogramový náklad do cieľa ako prvý vyniesol terajší chatár spod Rysov Viktor Beránek s časom 1 hodina 31 minút.

Turistov pred chatou víta vstupná brána do Slobodného kráľovstva Rysy, v ktorom platia „zákony hôr a goralského humoru". Chata je otvorená v letnej sezóne a okrem občerstvenia ponúka aj ubytovanie v nocľahárni. Raritou je najexponovanejšie WC v Tatrách.

Symbolický cintorín

Miestom, kde si možno uctiť pamiatku obetí Tatier, je Symbolický cintorín nachádzajúci sa pod západnou stenou Ostrvy. Otcom myšlienky bol akademický maliar Otakar Štáfl. Symbolický cintorín, ktorý slávnostne otvorili 11. augusta 1940, tvorí kaplnka so šindľovou strechou, vyrezávané drevené kríže a desiatky pamätných tabúľ. Najstaršia z nich je venovaná maďarskému študentovi a horolezcovi Jenő Wachterovi, ktorý tragicky zahynul v roku 1907 pri zlanovaní zo štítu Žabí kôň.

Nechýbajú tu ani tabule s menami tatranských horolezcov, ktorí prišli o život počas horolezeckých výprav po celom svete. Každý návštevník Symbolického cintorína by si mal pozorne prečítať motto napísané na stene kaplnky: Mŕtvym na pamiatku - živým na výstrahu.

Náročnosť

Náročná celodenná vysokohorská túra. Najnamáhavejší úsek, ktorý je súčasťou výstupu i zostupu, je na skalnom prahu pod Chatou pod Rysmi zabezpečený fixnými reťazami. Na vrchol Rysov vedie turistický chodník aj z poľskej strany. Neodporúčame ho však použiť, pretože je podstatne ťažší a v stave núdze neposkytuje taký úkryt, akým môže byť Chata pod Rysmi na slovenskej strane.

Rysy sú turistickým priechodom v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. V zimnom období je táto trasa od rázcestia Nad Žabím potokom uzavretá.

priroda_tatier.jpg

O okolí Rysov sa možno viac dočítať v knihe Príroda Tatier z edície Na starých pohľadniciach z vydavateľstva DAJAMA.

Autor: Daniel Kollár

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu