Ten, kto neprahne po pokoji, určite využije v sezóne širokú ponuku zábavy vo Vodiciach. Inak, robia to aj domáci, okrem nákupov sa trajektom - trvá to asi 15 minút - prepravujú za prácou, do reštaurácií či na zábavy.
Mestečko nebolo pôvodne rybárskou osadou - naopak, prví obyvatelia boli poľnohospodári a chovali aj kozy a svine.
Názov dostali podľa toho, že sú postavené na hektolitroch sladkej vody. Aj dnes vidno v starom meste zrekonštruované staré studne - bunary, ktoré sú plné pitnej vody. Jedna z nich je len asi dvadsať metrov od mora.
Súčasná promenáda popri mori tu v minulosti vôbec nebola. Dokonca jednu jej časť navozili až v roku 1984. Je ťažké si to len predstaviť, dokonca ani domáci si už nepamätajú, ako to tu vyzeralo.
Vo veľkom sa tu stavia aj nový prístav pre jachty.
Staré mestečko bolo pôvodne chránené múrmi, ale po odchode Turkov ich zrušili a zostala len jediná Čaričova veža.
Ako väčšina malých dalmátskych mestečiek má neuveriteľnú atmosféru. V úzkych uličkách cítite, čo si miestni varia na večeru. Zvyčajne je to niečo dobré.
Okná v domoch sú nízko a doslova môžete strčiť hlavu do hrncov. Mestečko má aj svoju najužšiu uličku (na snímke). Či je užšia ako napríklad tá vo Vrbniku na ostrove Krk, nevedno. Ale tá vodická je určite malebnejšia.
Pred štyrmi rokmi tu otvorili akvárium. Je hneď na nábreží a zavedú vás k nemu pútače.
Na kúpanie môžete využiť mestskú kamienkovú pláž, ktorá sa ťahá asi štyri kilometre od hotela Punta až do susednej dediny Tribunj.
Autor: FOTO SME - MIRO ČEVELA