SME

Zákopy v Gallipoli dýchajú katastrofou

Na romantických plážach tureckého polostrova Gallipoli vám dnes hrozí maximálne úpal. Pred sto rokmi sa tu však dalo kúpať v krvi. Všadeprítomné zákopy vás prenesú z 21. storočia rovno do pekla prvej svetovej vojny.

Z najvyššej kóty Chunuk Bair je skvelý výhľad na celé bojisko. V týchto miestach zranili aj budúceho tureckého prezidenta.Z najvyššej kóty Chunuk Bair je skvelý výhľad na celé bojisko. V týchto miestach zranili aj budúceho tureckého prezidenta. (Zdroj: SME - MICHAL MIRONOV)

Chcete vidieť na vlastné oči najväčší omyl Winstona Churchilla? Navštívte turecký polostrov Gallipoli - strážnu vežu medzi Európou a Áziou a bránu do Čierneho mora. Z kopcov nad uzučkým Dardanelským prielivom aj bez námorných máp zistíte, že poslať ťažké vojnové lode a pýchu britského námorníctva do týchto končín, si koleduje o katastrofu.

Po prílete do Istanbulu milovníci histórie radšej zamieria do bájnej Tróje či neďalekého Pergamonu. Ak však chcete spoznať, odkiaľ pramení povestná národná hrdosť Turkov, návštevu bojiska pri Gallipoli rozhodne nevynechajte. Odmenou vám budú nádherné prírodné scenérie i geografické kuriozity.

Do Ázie na kávičku

Hoci sa bojisko nachádza v Európe, púť je vhodné začať v ázijskom mestečku Canakkale. Najužšie miesto Dardanelského prielivu nespája žiaden most, použiť musíte trajekt alebo čln. Získate výbornú predstavu o zákernosti tých končín. Strmé brehy, silné prúdy, šírka len čosi vyše kilometra. Práve tu v marci 1915 rozstrieľali niekoľko spojeneckých lodí.

Kto očakáva ázijskú exotiku, hneď po vylodení bude sklamaný - Canakkale vyzerá ako typické európske prímorské mestečko. Hneď za prístavom objavujeme námestie s renesančnou zvonicou, obchody so suvenírami a kaviarne. Samozrejme, ani tu nemôže chýbať všadeprítomná Atatürkova socha.

can.jpg

Námestie Canakkale exotikou príliš nedýcha.

Aj keď delá z Canakkale kedysi striehli na britskú flotilu, dnes mesto pohlcuje boj o turistu. Do Tróje je to odtiaľto len 30 kilometrov, preto môžete bývať v hoteli Helena, piť „trójske" víno z amfory, či obdivovať originál dreveného koňa z filmu s Bradom Pittom.

Canakkale má ale jednu výhodu - dá sa tu naplánovať akýkoľvek výlet, získať informácie, sprievodcu alebo požičať auto. Poučení sa plavíme späť na európsku stranu - rovno na bojisko.

at.jpg

Krčma v Canakkale je plná Atatürkových portrétov. Kultu osobnosti sa nedá uniknúť.

Guľky, pláže a sfinga

Zelené vŕšky polostrova vyzerajú dnes príliš mierumilovne, preto je vhodné pripomenúť si peklo prvej svetovej vojny v malom múzeu, kde zároveň získame základnú orientáciu v teréne. Na výšine pred budovou stojí delostrelecká batéria, odkiaľ máme vyloďovacie pláže ako na dlani.

V múzeu nachádzame okrem obvyklých ton vojenského šrotu a vražedných nástrojov aj morbídne kuriozity. O intenzite bojov svedčia najmä guľky, ktoré vo vzduchu trafila iná guľka, či viacnásobné priestrely ľudských kostí. Dojemne pôsobí najmä množstvo posledných listov domov, často zablatených, pokrčených, so zaschnutou krvou.

gul.jpg

Skrížené guľky v múzeu svedčia o intenzite prestreliek.

Je 24. decembra a tešíme sa, že bojisko máme iba pre seba. Vtom sa do múzea nahrnie takmer stovka mladých mužov. Záhadu vysvetlia dva zaparkované armádne autobusy pred bránou. Budúci tureckí branci práve dostávajú lekciu z vlastenectva a morálky, preto sa presúvame ďalej.

K pobrežiu je to autom len kúsok, hoci cesty na svahoch sú úzke a kľukaté. Po desiatich minútach sa ocitáme na najznámejšej pláži, kde sa vylodili Austrálčania s Novozélanďanmi.

Pláž Anzac, ako ju dnes nazývajú, je príjemným, čistým miestom v tvare podkovy so svahmi stúpajúcimi do vnútrozemia. Vojenské cintoríny tvoria pravidelné rady bielych kameňov na zelených lúkach s výhľadom na more. Medzi padlými je málo detí. Vek 25 - 30 rokov prezrádza zrelších profesionálov Austrálsko-novozélandského armádneho zboru. Hoci pobrežie bez turistov pôsobí priestranne, masu 14 000 mužov si vieme predstaviť len s pomocou dobových fotiek. Terénu dominuje „sfinga", ako pomenovali v Egypte cvičení vojaci bizarný kus erodujúceho svahu, ktorý aj dnes trochu pripomína ľudskú tvár. Od mora sa presúvame do vnútrozemia na frontovú líniu.

plaz.jpg

Pláž ANZAC kedysi a dnes

Desať metrov od smrti

Miesta najzúrivejších bojov sú ľahko rozpoznateľné podľa najvyšších kopcov, ktoré obe armády logicky využívali ako pozorovateľne a obranné kóty. Cestou nahor sa zastavujeme v malom lesíku. Medzi stromami sa celkom zreteľne kľukatia autentické spojenecké zákopy z 1. svetovej vojny. Sú už plytké a vymyté dažďom, hlboké sotva po pás, no ťahajú sa donekonečna. Pod napadaným ihličím sa vraj stále dá nájsť množstvo guliek, my však to šťastie nemáme.

Na druhej strane asfaltky sa nachádzajú turecké zákopy - protivníkov oddeľovalo len desať metrov. Turci v snahe vyhnúť sa spojeneckému bombardovaniu budovali opevnenia čo najbližšie k nepriateľovi. To malo za následok obrovské straty na životoch , ale aj možnosť výmenného obchodu počas bojových prestávok. Ten fungoval jednoduchým hádzaním potravín, tabaku či novín cez územie nikoho.

zak.jpg

Vchod do spojovacieho zákopu v lesíku.

Pokračujeme smerom k najvyššej kóte. Bránu tureckého cintorína stráži socha hrdinu v turbane, zvierajúceho britskú pušku. Je to buď nevedomosť, alebo zámer autora, ktorý tak zlomyseľne pripomenul popularitu technologicky vyspelejších ukoristených zbraní medzi tureckými vojakmi.

Stálo to za to?

Konečne stojíme na kopci Chunuk Bair, ktorý kontroluje celý polostrov. Až sem sa prebilo niekoľko Novozélanďanov, kým ich Turci krvavo neodrazili späť k plážam. Majú tu pamätník, ktorému sekunduje neodmysliteľná Atatürkova socha v nadživotnej veľkosti. Výhľad je úchvatný: na jednej strane Egejské more a zátoka Suvla, na druhej Dardanely, Ázia a Marmarské more. Kľúč k ovládaniu svetového obchodu s Áziou nám leží pri nohách - každých 15 minút vstúpi do úžiny jedna veľká loď. Najnavštevovanejšiu vyhliadku bojiska zlepšujú tureckí robotníci, ktorí prehlbujú staré zákopy, vykladajú ich drevom a naťahujú ostnatý drôt.

Nazad do Istanbulu odchádzame unavení; návšteva bojiska nám zabrala niekoľko hodín. Dojmy sú výborné, aj keď množstvo vytesaných mien s krížikom na človeka predsa len doľahne.

A ak dovolenku trávite v civilizovanom pohodlí hotela, nájdená guľka vám možno pripomenie, ako ťažko sa rodilo moderné Turecko a ako blízko môže číhať katastrofa. Tá gallipolská nám ešte dýcha na chrbát, veď posledný vojak bitky pri Gallipoli zomrel len v roku 2002.

cint.jpg

Austrálsky cintorín pri mori. Na pozadí vľavo výbežok "sfingy".

Bitka o Gallipoli

(apríl 1915, január 1916)

Keď vypukla prvá svetová vojna, chceli Briti a Francúzi obnoviť spojenie s Ruskom a uľahčiť transport strategických surovín z Ázie. Voľba padla na prieplavy Bospor a Dardanely, čím by získali prístup do Čierneho mora a priamo ohrozili hlavné mesto Osmanskej ríše Istanbul.

Za operáciou stál vtedajší britský minister námorníctva Winston Churchill, ktorý presadil vyslanie ťažkých vojnových lodí do úzkeho Dardanelského prielivu. Po zlyhaní operácie to spojenci skúsili ešte z pevniny, vylodením Austálsko-novozélandského armádneho zboru (ANZAC) na polostrove Gallipoli. Výsadok sprevádzalo množstvo chýb, ktoré uľahčili situáciu tureckým obrancom na čele s budúcim tureckým prezidentom Mustafom Kemalom (Atatürkom).

Krvavé boje si vyžiadali dohromady viac ako pol milióna mŕtvych a zranených bez toho, aby nejaká strana získala významnejšie územie či strategickú výhodu. V januári 1916 sa spojenci z pobrežia evakuovali. Churchillovo vojenské fiasko umožnilo Kemalovi po prvý raz zažiariť a položilo základy jeho budúcej legendy a kultu osobnosti.

(mm)

Autor: FOTO: autor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 213
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 548
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 925
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 301
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 178
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 870
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu