vá od polovice augusta a od 15. septembra sa presúva do okolitých častí Malagy, ako je Torrmolinos a Fuengirola, kde pokračuje až do októbra.
Oberačka jabĺk „Musíš to robiť tak, ako keby si chcela zo stromu odtrhnúť jablko. Potom do neho zahryznúť, potom odhodiť za seba." Napodobňujeme zber jabĺk a po polhodine, keď aspoň rukami splývame s davom, ostáva len doladiť nie príliš náročné dupanie nohami troch krokových variácií sevillany, ktorá laickému oku pripomína náročné flamenco. Atmosféra Ferie v juhošpanielskej Malage pohltí každého, tancuje a spieva naozaj každý.
Alegria, po slovensky radosť, patrí k náture Andalúzanov a dobrovoľne sa ňou prichádza nakaziť ročne takmer milión turistov z celého sveta, ktorí si takto vychutnávajú dovolenku na Costa del Sol.
Vôbec nám neprekáža, že ani po takmer hodine sa nemôžeme predrať na druhú stranu hlavnej ulice Larios.
Video: Tanec v centre Malagy
Niežeby pešia zóna v Malage nemala koniec, ale tóny z trúbok dvadsaťčlenného chlapčenského orchestra, kypré dámy tancujúce sevillanu v usporiadaných zástupoch a akrobatické kúsky cirkusových tanečníc vás jednoducho nenechajú nepovšimnuto stáť a len tak sa prizerať.
Splynúť s davom je takmer povinnosť, a netreba na to veľa. Aj keď treba priznať, že miestami sa do nás vkrádala závisť pri pohľade na nádherné pestrofarebné flamenco šaty, v ktorých nápaditosti a exkluzivite sa Španielky doslova pretekajú.
Feria je v skutku ako módna prehliadka. Keď však svoju peňaženku nechcete ochudobniť o minimálne dve stovky eur za šaty, ktoré si s výstrednými doplnkami môžete obliecť akurát tak raz za rok, ostaňte pri úpornejšej forme. Za tri eurá si v jednom z desiatok pouličných stánkov môžete kúpiť vejár a za ďalšie dve obrovskú ružu do vlasov ako povinnú výbavu španielskej Ferie. Caballeros, teda mužom, musí stačiť klobúk.
Farebné a vysvietené mesto Počas Ferie je centrum Malagy nádherne vyzdobené kvetmi, lampami, závesmi a lampiónmi. Pre túto udalosť existuje dokonca aj typická hudba verdiales. Je to tradičný druh antického folklóru flamenca, nazývaného fandango. Preto sa aj obyvatelia Malagy niekedy v minulosti nazývali fandagas.
Aj keď flamenco nie je párový tanec, fandango tancuje pár za asistencie živej hudby, niekedy dokonca až dvadsaťčlennej kapely.
Rovnako ako verdials, aj býčie zápasy sú každoročnou súčasťou Ferie. Aj keď sa dodnes nájdu priaznivci tohto týrania zvierat, ktorých pravdepodobne inšpiroval Hemingway v jednej zo svojich noviel, krajina je rozdelená na tých, ktorí býčie zápasy považujú za dôležitú kultúrnu tradíciu, a tých, pre ktorých je to iba týranie zvierat. Aj keď o tom, ktorých je viac, svedčia poloprázdne tribúny v koridách, obsadzované väčšinou japonskými turistami. Počas Ferie či Veľkej noci sa však v jej hľadisku nie raz ukáže miláčik žien, herec Antonio Banderas, ktorý pochádza z Malagy. Tá je naňho patrične hrdá, jeho meno nosí aj ulica blízko prímorskej promenády.
Video: Verdiales
História spojená s dobytím Malagy kresťanmi O tom, že Španieli sa veľmi radi zabávajú a naplno si vedia užívať, už vedeli aj pred päťsto rokmi, odkedy sa samotná Feria datuje. Aj keď sa to síce na prvý pohľad už dnes nezdá, jej história je spojená s prevzatím nadvlády nad mestom zo strany katolíckych kráľov.
19. augusta 1487 katolícky panovník Ferdinand a Isabella získali mesto Malaga, čím vstúpilo pod nadvládu kráľovskej Kastílie. V rovnakom roku namiesto vtedajšej mešity Aljama vybudovali v Malage slávnu gotickú katedrálu s prvkami renesancie. La Manquita je domáce meno pre túto katedrálu a znamená „malú jednorukú dámu". Jednorukú preto, že jej južná veža nie je do dnešného dňa dostavaná. Stavebné práce na katedrále boli zastavené v osemnástom storočí a dodnes kolujú rôzne fámy o dôvodoch a údajnej vzbure proti jej dostavaniu.
Odvrátená stránka Ferie Aj keď má Feria hlbší význam, ako len pouličné tancovanie, módnu prehliadku a každodenné opíjanie sa, svoju tienistú stránku nezaprie. V haldách odpadkov, z ktorých sa šíri nepríjemný zápach, sa dá cez deň takmer plávať. Upratovacie čaty sa síce mesto snaží držať pod kontrolou, no nie vždy to tak vyzerá. Ak sa k tomu v auguste pridá ešte aj tradičný terral, o zábave nemožno hovoriť.
Terral je prírodný fenomén (vyskytujúci sa každý rok v auguste) typický len pre Malagu, obdobie dvoch-troch dní, keď teplota vzduchu dosahuje aj 49 stupňov. Cez deň je takmer nemožné vyjsť na ulicu, vzduch je suchý, plný piesku, ktorý sa zo Sahary tiahne na španielsku pevninu. Aj keď tento rok Feriu terral nepostihol, vie znepríjemniť a doslova paralyzovať život. Klimatické zmeny spôsobili, že tento rok bol terral v Malage dokonca dvakrát a to dlhšie, ako sa očakávalo. Vyhnnúť sa terralu počas Ferie sa dá, ak sa jej zúčastnite koncom septembra v okolitých častiach Malagy, ako je Torremolinos, Benalmadena či Fuengirola.
Je šesť hodín poobede. Koniec siesty, a mladí aj skôr narodení začínajú zapĺňať centrum mesta. Vyberú si jeden z podnikov alebo stánkov, v ktorom si dodajú náladu litrami sangrie či miestneho piva, debatujú a tancujú aj niekoľko hodín. Tí zdatnejší sa okolo polnoci presunú do priestorov ďalšej časti nočnej Ferie, ktorá sa odohráva vo výstavisku Royal Show - Cortijo de Torres.
Botellon - ako nazývajú Španieli pitie alkoholu na otvorených priestranstvách, je už takmer vo všetkých provinciách Španielska zakázané a jediné obdobie, keď je úradmi tolerované je práve Feria. V minulosti malo Španielsko s botellonom veľké problémy, pretože sa ukázalo, že každý víkend sa na uliciach v alkoholickom opojení stretáva vyše dvestotisíc mladistvých, ktorí pijú alkohol takmer do bezvedomia a užívajú hašiš. Namiesto toho, aby jednotlivé mestá ponúkli alternatívy ako vybudovanie metských centier alebo športovisk, bottelon zakázali. Čo sa síce spočiatku ukázalo ako celkom efektívne, problém to však vyriešilo len dočasne.
Autor: Jaroslava Farkašová