ej budete vzdialený len niekoľko kilometrov.
Keď chcete stráviť čas v prírode, kde budete v noci počuť zavýjanie vlkov a chcete vidieť celé rodiny obrovských losov v divokej prírode, potom je americký Michigan tým správnym miestom. Presnejšie ostrov Isle Royale v najväčšom z veľkých jazier, Lake Superior, ktorý je najizolovanejším národným parkom v kontinentálnych Spojených štátoch.
Isle Royale sa nachádza na severozápade jazera Superior a hoci je súčasťou štátu Michigan (vzdialený od pobrežia 90 kilometrov), najbližšie je k pobrežiu Kanady a bližšie je aj k ďalšiemu americkému štátu: Minnesote (okolo 25 kilometrov). Veľa turistov sa ho rozhodne prejsť pozdlĺžne, vzdušnou čiarou je to asi 70 kilometrov, po šírke predstavuje 14 kilometrov. Je to vlastne najväčší ostrov v tomto jazere, druhý najväčší vo Veľkých jazerách.
Odľahlá časť Ameriky
Dostať sa do Isle Royale len v rámci Michiganu nie je až tak jednoduché, nehovoriac keď cestujete z Európy. Ak by ste chceli ísť čo najbližšie lietadlom na medzinárodné alebo národné letisko, najvýhodnejšie je kanadské mestečko Thunder Bay, kam prepravujú Canada Airlines alebo americké Northwestern. V michiganskom Houghtone je tiež malé letisko, jeho jedinou destináciou je Minneapolis.
Keďže ide o ostrov, dostať sa naň môžete iba loďou alebo súkromným lietadlom, a to tiež nie vždy. Národný park Isle Royale je totiž jedným z mála, ktorý sa na zimu zatvára. Už niekoľko desaťročí tam okrem vlkov či losov nikto nebýva, a aj zamestnanci parku - tzv. rangeri sa v septembri sťahujú do Houghtonu.
Na ostrove sú dve strediská. Ak sa vypravíte z Copper Harbor, prídete s loďou Isle Royale Queen IV a cestu by ste mali zvládnuť do štyroch hodín. Vylodíte sa v Snug Harbor, teda prístavnom cípe Rock Harbor, kde vás už bude čakať „ranger". Ak ste v skupine, musíte sa registrovať a držať vopred dohodnutého plánu. Copper Harbor je vlastne letovisková dedinka, v ktorej môže po vašom aute z miestnych lesov pokukovať aj medveď.
Ak pôjdete naspäť do Copper Harbor tiež z Queen, je tradíciou, že v miestnej raštaurácii Harbor Haus prichádzajúcim turistom miestni zatancujú krátky kankán. Lode vypravujú na ostrov aj z minnesotskej Grand Portage a z Houghtonu.
Kvôli geografickej izolovanosti a relatívnej drsnosti miestnej prírody, nie je veľmi navštevovaným národným parkom a vlastne za celé leto tam pricestuje menej ľudí ako do iných parkov za jeden deň (menej ako 20-tisíc turistov za rok). Na druhej strane väčšina sa zdrží viac ako iba deň, priemerne štyri až päť dní.
Ostrovné hrebeňovky
Národný park má naozaj čo ponúknuť. Okrem pokoja od mobilných telefónov neuvidíte na ostrove ani kolesá, pár džípov používajú iba strážcovia parku. Ostrov sa vám však odmení prírodou, ktorú môžete vidieť len málokde. Tiež ponúka možnosti hrebeňoviek dlhých niekoľko desiatok kilometrov. My sme sa rozhodli ísť hrebeňom Greenstone Ridge, ktorý sa tiahne takmer po celej dĺžke ostrova a prejdete ním takmer 70 kilometrov.
Štartovali sme neďaleko vyhliadky „Lookout Louise", kde sa na začiatok trasy môžete prepraviť motorovým člnom - tzv. taxíkom. Vlastne lode sú jediným možným spôsobom prepravy v tejto oblasti s výnimkou vašich vlastných nôh. Greenstone je členitý a ponúka stúpanie a klesanie. Na ceste navyše dosiahnete aj najvyššie položené miesto ostrova Mount Desor, ktoré vyčnieva takmer 250 metrov nad úroveň Superior - ktoré má jazero naozaj iba v názve a nebyť sladkej vody, pripomína viac more. Mimochodom na cestu sa treba podstatne zásobiť vodou, keďže miestna sa piť neodporúča - iba po riadnej filtrácii či prevarení.
Keď prejdete po niekoľkých dňoch až na koniec hrebeňa, čaká na vyčerpaných turistov prístav Windigo. Druhé miesto, kde si za niekoľko dolárov a na pár minút môžu dať sprchu.
Greenstopne však v žiadnom prípade nie je jediný turistický chodník, celkovo ostrovom križuje 265 kilometrov neupravených cestičiek. Zaujímavá je aj indiánska trasa, pri ktorej sa dá za dva dni vidieť niekoľko ostrovných jazier. Celkovo ich je sedem, najväčšie Siskiwit, v ktorom samotnom sa nachádza niekoľko ostrovov, najväčší z nich Ryan.
Pre väčšinu ľudí tam bude chladno aj v lete. Hoci cez deň to je na tričko, nebude výnimkou ak teplota v noci klesne na veľmi nízke teploty. Navyše, aspoň do konca júla je toto miesto doslova rajom pre komárov a najrôznejšie druhy nepríjemných mušiek. Dobrý repelent je preto absolútnou nevyhnutnosťou. Na druhej strane ide aj o raj pre alergikov, na otrove sa totiž takmer nenachádzajú najčastejšie alergénne rastliny.
Nevideli ste losa? Žiaden problém
Čaro Isle Royale spočíva práve v jej nedotknutej prírode. Najviac zveri, samozrejme, môžete stretnúť v divokom vnútrozemí. Nocuje sa na špeciálne vyhradených táboriskách. Mnohé zu nich majú aj malé prístavy, vhodné pre splavovacie kajaky a kanoe.
Takmer každý návštevník aspoň raz na ostrove zbadá losa. Nám sa ich podarilo vidieť na záver výpravy v Rock Harbore a nie je jedného, rovno celú rodinku. Tieto impozantné a obrovské zvery na ostrov preplávali z kanadského Ontaria okolo roku 1900.
O polstoročie neskôr za nimi po zamrznutom jazere prišli vlci, tých môžete počuť zavýjať počas tichých chladných nocí - stretnutie s človekom, našťastie, je skôr výnimočné. Počet vlkov na sklonku tisícročia klesol aj kvôli nezodpovednému počíňaniu turistu, ktorý na ostrov ilegálne priviezol svojho psa, ktorý vo vlčej populácii rozšíril parvovírus. V minulosti na ostrve žili aj rysy či soby. Nie ú to však iba losy, ale aj mnohé druhý vtákov, červené líšky a veveričky, bobry či žaby veľké ako dve päste - aj to sa oplatí vidieť.
Vracajú sa
Isle Royale v Michigane vyhlásil americký Kongres za národný park v roku 1931. Americkým územím sa stal po zmluve s Veľkou Britániou z roku 1783 a po dohode s indiánskym kmeňom Ojibwa z roku 1842. Tí tam už štyri tisíc rokov pred Európanmi ťažili meď. Keď sa takmer všetky súkromné pozemky dostali v roku 1940 do rúk americkej vlády (ešte niekoľko ich je v doživotnom nájme asi pre 12 rodín), nevyťažil sa na tomto mieste už ani gram. Odvtedy si zachoval ostrov svoje kúzlo a nevinnosť. A milovníci prírody to oceňujú: tento národný park má totiž najvyššiu návratnosť návštevníkov.