V najbližších dvoch týždňoch vám denník SME predstaví desať hradov, ktoré sa oplatí navštíviť. V novinách nájdete postupne vložených spolu päť máp so slovenskými a českými hradmi a zámkami, ale aj mnohými ďalšími pamiatkami. Seriál začíname reportážou z hradu v Nitre.
NITRA. V ankete s otázkou, ktorých je desať najkrajších slovenských hradov, by nitriansky určite neuspel. Až do začiatku 12. storočia však išlo o najvýznamnejší a najrozsiahlejší hrad na území dnešného Slovenska.
Nitriansky hrad je typický mestský hrad staršieho typu - rozprestieral sa na veľkej ploche, na rozdiel od hradov vrcholného stredoveku, budovaných na neprístupných skalách. Pôvodne zaberal celú oblasť hradného kopca aj horného mesta, asi osem a pol hektára.
Vybudovali ho na mieste pôvodného veľkomoravského hradiska z 9. storočia. Zaujímavý je aj zmesou románskej, gotickej, renesančnej a barokovej architektúry, ktorá je ojedinelá aj v našej krajine s hojnosťou hradov. Sídli v ňom najstaršie stredoeurópske biskupstvo - od roku 880.
Prvý dojem je dobrý
Krásne uličky pod hradom pripomínajú Prahu bez japonských turistov. Príchod vyzerá sľubne - zeleň v parku, skvostný morový stĺp z roku 1750, precízne zreštaurovaný.
Samotný hrad však už dnes ako hrad nevyzerá, je to konglomerát rôznych stavieb, V obchodíku so suvenírmi a zároveň kaviarničkou hovoria, že sprievodcu si treba vopred objednať. Vstup je zadarmo a s prospektom nie je náročné preskúmať pamiatku aj bez odbornej pomoci.
Dominantou je Katedrála sv. Emeráma, najstarší diecézny chrám na Slovensku. Skladá sa z troch kostolov - Románskeho, Horného a Dolného. Ku katedrále vedie pôsobivé schodisko so sochami svätých.
Kostol sa už niekoľko rokov rekonštruuje a robia sa v ňom aj archeologické výskumy. Otvorený však je.
Daniel Meszároš, možno budúci archeológ, ktorý tam pracuje ako brigádnik, povedal, že práve odkrývajú stredoveké sedílie - výklenky v stene, v ktorých spievali kanonici a každá sedília mala inak upravenú rezonanciu, aby boli hlasy zaujímavo prifarbené. Niektoré sú zachované a dajú sa zrekonštruovať.
Stretnutie období
Aj keď je vonku horúco, v kazematách je skvelý chlad, až tam človek zatúži prežiť celé leto. V podzemných priestoroch, odkiaľ sa hrad bránil, žili vojaci, bol tam sklad zbraní a jedla.
Študentka múzeológie Alexandra Péterová cez prázdniny na hrade brigáduje ako sprievodkyňa. Odmieta názor, že nitriansky hrad je nenápadný. „Vďaka tomu, že sa tu stretli rôzne historické obdobia, dýcha to tu históriou," hovorí. Vysvetľuje, že odkryté kostry, mužská a ženská, pochádzajú z 8. a 9. storočia, z obdobia Veľkej Moravy.
Stenu tvoria zvyšky veľkomoravského valu, renesančnej palisády z 15. storočia, bastionového opevnenia až po pálené tehly zo 17. storočia. Zaujímavé sú zvyšky dobývacej šachty z obdobia tureckých vpádov - Turci na hrade vládli necelý rok od októbra 1663.
Prídavné opevnenia, ktoré vznikli na obranu pred nimi, nepomohli, Turci dobyli hrad bez jediného výstrelu.
Šachta buď pomohla im, alebo ju vykopali cisárske vojská, aby sa Turkov zbavili, to sa doteraz nevie.
Tatárskemu vpádu v roku 1241 hrad odolal, ale v 14. storočí ho dobyl Matúš Čák Trenčiansky.
Po schodíkoch sa prechádza k malebnej časti hradu - k hradnej studni, hlbokej 64 metrov. Cez okienka je krásny výhľad na krajinu, hoci hrad nie je typickou dominantou, týčiacou sa vysoko nad mestom. Turistický vláčik tam má však prestávku iba desať minút.
Palác je pre biskupa
Areál spravuje cirkev a biskupský palác nie je pre verejnosť prístupný, poprechádzať sa dá len po malom Hornom nádvorí.
Súčasťou hradu je diecézne múzeum s dokumentmi, pamiatkami a klenotmi, týkajúcimi sa histórie Nitry. Okrem iného tam možno vidieť repliku nádherného Nitrianskeho evanjeliára viazaného v zlate, najstaršej rukopisne zachovanej knihy na Slovensku, alebo listu pápeža Jána VIII. Svätoplukovi.
„Nitriansky hrad je zaujímavý tým, že sa nepretržite vyvíja od 9. storočia nášho letopočtu," hovorí archeológ Peter Bednár zo SAV, ktorý vedie výskumy. „Jeho dnešná podoba je výsledkom prestavieb od druhej polovice 15. storočia po 17. storočie. Zaujímavé je, že za barokovými hradbami, teda v miestach, ktoré sa zvyknú nazývať horným mestom, nežili remeselníci, túto štvrť obývali kanonici z nitrianskeho biskupstva."
Čo je v Nitre zaujímavé pre archeológa? „Pod zemou je zachovaná veľká časť histórie, veľmi pekné nálezy sú z praveku, z doby bronzovej a doby laténskej. Pekne je zachované opevnenie z druhej polovice 9. storočia, unikátne je opevnenie z polovice 11. storočia, ktoré vybudovali uhorské kniežatá, učili sa tu vládnuť a z Nitry spravovali tretinu Uhorska."
Oceňuje tiež unikátnu románsku hradbu, jednu z najstarších v strednej Európe, dokonca na jednom úseku zachovanú v plnej výške vrátane cimburia. „Aj kostol je zaujímavý, staršia časť začala vznikať asi v druhej polovici 9. storočia, potom ju prestavali na prelome 12. a 13. storočia. V prvej polovici 14. storočia ju rozšírili o gotickú loď."
Prvú mapu hradov a zámkov nájdete v SME zajtra - budú na nej pamiatky z východného Slovenska.
Odporúčanie
Nitriansky hrad má slávnu históriu a pre našu kultúru je toto miesto veľmi dôležité. Ako hlavný cieľ výpravy ho veľmi neodporúčame, mohol by byť sklamaním. Návšteva sa však dá spojiť s turistikou - pár kilometrov severovýchodne od Nitry sú malebné zrúcaniny Studeného hradu a Gýmeša. Je z nich krásny výhľad.
Doprava a ceny
K hradu sa dostanete zo Župného námestia. Pri župnom dome je brána na Pribinovo námestie pred hradom. Odtiaľ sa cez park dostanete až k hradu. Pred vstupom do brány treba odparkovať. Parkoviská sú v okolí hradu, priamo na Župnom námestí, na Farskej či Mostnej ulici.
Otváracie hodiny
Denne od 7.00 - 18.00
Vstup: zadarmo,
Diecézne múzeum 1 euro
Občerstvenie
Občerstviť sa dá len v obchodíku so suvenírmi: chladené nápoje, pivo, instantná káva či latte. Je škoda, že v uličkách za hradbami nie je ani jedna reštaurácia. Za jedlom treba zísť až dole do mesta.
Autor: Marián Jaslovský