V Európe nájdete niekoľko väčších inštitúcií snažiacich sa interaktívnou formou, predvádzaním zábavných pokusov a prístrojov dospelým, ale najmä deťom predviesť fungovanie prírodných zákonov a prebudiť ich záujem o tajomstvá okolitého sveta. Azda najznámejšia z nich je Technopolis pri Bruseli. Najbližšie takéto miesto však je Palác zázrakov v Budapešti.
Existuje už viac ako desať rokov a obsahuje desiatky interaktívnych exponátov. Deti tu môžu bicyklovať po lane ako v cirkuse, skákať ako na Mesiaci, ľahnúť si na fakírovu posteľ s vysúvacími klincami, strieľať zo vzduchového dela i laserovej pištole, sledovať fungovanie teplovzdušného balónu a pohrať so z rôznymi optickými či mechanickými efektmi.
Pri každom exponáte je dvojjazyčná maďarsko-anglická popiska podrobne vysvetľujúca, fungovanie ktorého prírodného zákona predvádza a ako ten pracuje. Cudzincom s vysvetľovaním pomôže aj ochotný personál pozostávajúci zo študentov.
Deti tak okrem iných s prekvapením a na vlastnej koži zistia, že sa nám pri ležaní na posteli z klincov nič nestane - ak je teda na nich naša váha v ľahu poriadne rozložená. Za neopatrné posadenie sa na ešte vysunutých klincoch by sa vám váš zadok asi nepoďakoval. Pochopia, prečo sa lopta nekotúľa rovno, ak si ju posielate v miestnosti, ktorá sa celá točí a prečo sa vždy nemôžete spoliehať ani na vlastný zrak a hmat.
Keď vlasy stoja dupkom
Najväčšiu obľubu si získalo predvádzanie Teslovho transformátoru, vydávajúceho niekoľko desiatok centimetrov dlhé iskry a generátoru, na ktorý môžete položiť ruku a cítiť, ako vám vlasy vstávajú na hlave (do blízkosti týchto pokusov by nemali prísť ľudia s prístrojom na regulovanie srdečného tepu).
V malej posluchárni paláca sa každý deň koná niekoľko asi polhodinových vedeckých šou plných pokusov, pri ktorých deťom predvedú, ako možno ihlou prepichnúť nafúknutý balón bez toho, aby praskol, čo urobí rovnaký balón, keď ho strčíte do tekutého dusíku s teplotou mínus 196 stupňov Celzia, ako tam môžete strčiť vlastnú ruku bez toho, aby ste o ňu prišli, čo všetko dokáže suchý ľad, ako niekomu na hlave rozbiť kladivom orech bez toho, aby ho to bolelo, či ako dokáže obyčajná kanvica na čaj začať vysielať hudbu ako reprobedňa.
Všetky pokusy samozrejme sprevádza výklad, z ktorého sa dozviete, čo práve vidíte a prečo veci funguje tak, ako funguje. Výklad je však žiaľ len v maďarčine.
Aj bez návštevy prednášok však v paláci môžu rodiny z deťmi stráviť celé hodiny. V budove je bufet a samoobslužná reštaurácia s miernymi cenami a slušným výberom domácich jedál (vrátane na Slovensku pomaly vymierajúcich prívarkov).
Palác zázrakov
Je súčasťou širšieho komplexu Milenária, a nachádza sa v blízkosti známeho budapeštianskeho dopravného uzlu a stanice metra Moszkva tér (Moskovské námestie). V porovnaní s dvojjazyčnosťou nápisov u exponátov je až prekvapivé, že je webová stránka Paláca zázrakov www.millenaris.hu prístupná len v maďarčine.
Otváracie hodiny Paláca zázrakov: pondelok - piatok od 10.00 do 17.00 h, cez víkend a sviatky od 10.00 do 18.00 h.
Lístok pred dospelých stojí 1200 forintov, detský 1000 forintov, existujú však rôzne kombinácie rodinných vstupeniek.
Lístok platí jeden deň, s páskou na ruke, ktorú dostanete, môžete voľne prichádzať a odchádzať, ísť sa napríklad posadiť na trávnik a k umelým jazierkam pred palácom.
Celý komplex je za dobrého počasia plný čítajúcich študentov či mamičiek s kočíkmi.
Budapeštianska karta
Pri dlhšom pobyte v Budapešti sa oplatí kúpiť si Budapeštiansku kartu. Existuje v dvoch verziách, na 48 a 72 hodín, prvá stojí tento rok 6300, druhá 7500 forintov. Počas jej platnosti slúži karta ako permanentka na mestskú hromadnú dopravu pre jedného dospelého plus dieťa do 14 rokov, funguje ako cestovné poistenie a poskytuje zľavy na vstupenky do väčšiny múzeí a najrôznejšie programy (vrátane Paláca zázrakov).
O rozsahu zliav do jednotlivých inštitúcií informuje brožúrka, ktorú dostanete pri zakúpení karty, a ktorá zároveň poslúžia ako dobrý zoznam budapeštianskych múzeí a atrakcií. Zoznam a presné informácie o karte nájdete na stránke budapestinfo.hu. Kartu si možno zakúpiť napríklad v staniciach metra.
(pm)
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI