SME

Tip na výlet: Maďarské safari a "hladkáreň" zvierat pre najmenších

Ak chcete vidieť step, necestujte do Afriky. Navštívte nášho južného suseda.

Ak sa opýtate ľubovoľného Slováka, aké je najväčšie slovenské jazero, povie Liptovská mara. Dlho aj bola považovaná za najväčšiu vodnú plochu, no pravda je taká, že Oravská priehrada je ešte o niečo málo väčšia. Podobné vodné tipovačky majú aj naši južní susedia.

Jazero Tisza vo východnom Maďarsku sa síce nemôže porovnávať s Balatonom, no najväčšiu slovenskú vodnú plochu prevyšuje štvornásobne. Na rozlohe 127 kilometrov štvorcových ide o skutočne unikátny úkaz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tam za vodou v rákosí

Keď sme jazero Tisza navštívili, zaujalo nás niečo, čo domáci nazývajú "vodný chodník", čiže Vízi Sétány. Ide o chodník, ktorý by ste však asi najskôr nazvali mólom, keďže je postavený z drevených dosiek, ktoré stoja na koloch zatlčených vo vode.

S pevninou ale spojený nie je, musíte naň jedine preplávať. Respektíve, pre menej akčné povahy, stačí sadnúť na kyvadlovú lodnú dopravu.

Voda na jazere je pokojná a plytká, takže používajú malé zelené člny s pákovými motormi, ktoré sú dokonca vhodné aj pre vozíčkarov či kočíky. Na jeden taký sme sa posadili aj my.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po asi desiatich minútach sa z rákosia vynorilo mólo, kam kapitán zručne pristavil čln. Počkal, kým vystúpime a následne sa s loďou otočil a vrátil sa na pevninu. Na chodníku nás privítal mladý chalan, ktorý najprv vyzeral ako sprievodca, no povedal iba pár slov o tom, čo nás čaká. Jeho hlavnou úlohou bolo cez vysielačku koordinovať člny.

Prechádzka po "chodníku na vode" je odhadovaná na hodinu a spravíte pri nej asi dvetisíc krokov. Kým sme ho celý prešli, trvalo nám to zhruba dve hodiny.

Kráčať na vode medzi rákosím má svoju romantiku. Okolo čvirikali vtáky, ktoré si v rákosí povytvárali hniezda. Tento chodník je známy hlavne kvôli nim - ide o ideálne miesto na sledovanie vtákov. Odporúča sa zobrať si ďalekohľad. Sediac na vode totiž dokážete zahliadnuť sivé husy, kormorány, rybáriky, volavky, vzácne čierne bociany, kane močiarne aj kačky.

Na chodníku sa nachádzajú aj dva domčeky, ktorých poloha je ideálna práve na už spomínané sledovanie vtáctva, ktoré hniezdi na jazere Tisza. Pravda je taká, že drevený chodník nad jazerom vedie pomedzi tak husté rákosie, že niekedy máte pocit, ako keby ste sa ocitli v bludisku. Orientovať sa vám pomáhajú iba tabule, alebo náhodné skupiny turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Vízi Sétány sa viete dostať od dedinky Poroszló. Na jej kraji je veľké parkovisko, kde sa dá bezplatne parkovať. Neďaleko je aj reštaurácia s tradičnými maďarskými jedlami. Sem sa potom môžete prísť zohriať maďarským gulášom, alebo schladiť klasickým svetlým ležiakom. Záleží od počasia.

Vstup na chodník stojí 1500 forintov, čiže necelých 5 eur a cena zahŕňa aj kyvadlovú dopravu člnom. Atrakcia je prístupná od 1. apríla do 31. októbra.

Každá cesta na puste je tak trochu cieľová rovinka

Jazero Tisza vzniklo vďaka rieke Tisa, ktorá tečie naprieč celým Maďarskom a na kúsku tečie aj cez Slovensko. Práve v okolí jej toku v Maďarsku vznikla stredoeurópska trávnatá step zvaná pusta (maďarsky puszta).

Pusta sa rozkladá na 50-tisíc kilometroch štvorcových a sčasti zasahuje do Srbska aj Rumunska. Jej najväčšia časť sa však rozkladá práve u nášho južného suseda. Veľa z tohto územia sa časom pretransformovalo pre potreby poľnohospodárstva, avšak vo svojej pôvodnej podobe sa ju podarilo zachovať v rámci národného parku Hortóbágy.

Čo si predstavíte pod pojmom národný park? Krásne zalesnené kopce a údolia, kde žijú rysy a medvede, kde zurčia potoky a turisti si fotia nespočet vodopádov. Pusta túto stereotypnú predstavu narúša. Z dedinky Poroszló je to iba na skok, ani nie polhodina jazdy autom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak sa niekedy rozhodnete vydať a peskúmať tento stredoeurópsky unikát, odporúčame ísť autom. Každá cesta pripomína cieľovú rovinku. Cesta nie je lemovaná stromami a niekedy ani nedovidíte, kde vlastne končí, či vás na jej konci čaká zákruta, alebo prepadnete cez kraj zeme (pozdravujem všetkých, ktorí veria, že zem je plochá).

Naľavo ani napravo nie je nič. Občas opustený domček či menší ranč, väčšinou však iba prázdne pláne, kam sa len pozriete. Kdesi v diaľke sa črtalo pohorie Mátra na severe Maďarska (jeden z vrchov v našom štátnom znaku).

Bolo neskoré poobedie, zamračené a vonku neskorý október. Všetky kvety aj trávy odkvitli a keď ste videli tú nekonečnú rovinu, dotýkal sa vás pocit nekonečna. Asi preto sa kočovné kmene starých Maďarov rozhodli usídliť práve tu. Pripomínalo im to domov.

Hladkáreň chlpatých zvieratiek je skutočné miesto

Ak chcete spoznať trošku histórie tejto oblasti, ideálna na to je dedinka Hortóbágy, centrum kultúry na puste. Môžete si tu zajednať výlet na miestne safari, kde uvidíte aj tradičných jazdcov na koni. Miestni sa stále snažia udržiavať tradície, no z tradícií sa stali prevažne atrakcie pre turistov. My sme navštívili miestny zvierací park.

Vchod do dediny je známy mostom s deviatimi dierami, pred ním sa však nachádza odbočka na Pusztai állatpark. Ide o zvierací park s faunou, ktorá sa tradične vyskytuje, alebo vyskytovala na puste.

Za 900 forintov (menej ako 3 eurá) sa môžete voľne prechádzať medzi zvieratkami. Od chlpatých prasiat (mangalíc) si môžete pozrieť husy, kačky aj sliepky, ale aj čierne ovečky alebo kozy.

Prečítajte si tiež: Tip na výlet: Romantický zámoček a lahodné červené víno v severnom Maďarsku Čítajte 

Deťom sa najviac pozdáva tzv. rotunda, čiže kruhová maštaľ, kde sú väčšie zvieratá. Malé maďarské kone zvané hucul, ale aj somáriky, a to všetko voľné na hladkanie. Dokonca majú spravenú aj ohradu zvanú "hladkáreň", kam zvyknú priniesť zvieratko a deti si ho môžu zblízka obzrieť aj pohladiť.

Všetko dopĺňa tradičná architektúra z pusty - drevené domy so slamenými strechami. Aj počas prechádzok pri zvieratách ste stále na puste, v diaľke vidíte pasúci sa hovädzí dobytok, na horizonte zahliadnete pár stromov, a to je všetko. Výhľad sa nezmení, ani keď vyjdete na menšiu rozhľadňu na kraji areálu. Vstup nie je časovo ohraničený, takže sa tu môžete prechádzať hodiny, až kým vás to neomrzí.

Uťahaní sme pokračovali na hotel do Hajdúszoboszló, mestečka ani nie polhodinu autom z Hortóbágy.

Vedeli ste, že jeden z najväčších kúpeľných komplexov v strednej Európe sa nachádza v tomto relatívne neznámom mestečku? Už to viete. Tak kam pôjdete najbližšie na výlet?

Tento článok vám prináša Maďarský turizmus.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Peter Nagy pre Maďarský turizmus

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu