SME

Helsinki a Petrohrad: Vyberte sa za krásami severu

Severná Európa nie je len o krásach prírody. Spoznajte čarovné Helsinki na brehu Baltského mora a ruský Petrohrad s viac ako 300 palácmi.

Chrám preliatej krvi je jedným zo symbolov PetrohraduChrám preliatej krvi je jedným zo symbolov Petrohradu (Zdroj: Tomáš Kubuš)

Myslíte si, že severná Európa je len o kráse prírody, fjordoch, jazerách či nekonečných lesoch? Fínske Helsinki či ruský Petrohrad vás veľmi radi presvedčia o opaku, ba čo viac, predvedú sa vám tak, že na ne nebudete vedieť zabudnúť.

Helsinki svojim lenivým životom na brehu Baltského mora a Petrohrad vás zvedie palácmi, kanálmi a očarujúcou atmosférou. Dcéra Baltu a Benátky severu čakajú!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Helsinki sú neobjaveným pokladom

Helsinki, hlavné mesto Fínska, nepatria medzi najnavštevovanejšie európske destinácie a aj toto je jeden z faktov, prečo by ste mali pouvažovať nad tým, prečo sa sem vybrať čo najskôr.

V dnešnom svete rozbehnutého turizmu to platí dvojnásobne. Žiadne tlačenice, čakanie na pamiatky, preplnené ulice či námestia. Nie nie, nič také v Helsinkách nezažijete. Namiesto toho sa vám Helsinki odvďačia príjemnou, až lenivou atmosférou, pohodou a oddychom.

Najrušnejším miestom je prístav a nábrežie rozlievajúce sa na brehu Baltského mora. Práve ono sem kedysi prinášalo lode a s nimi bohatstvo, a preto sa o Helsinkách často hovorí ako o „dcére Baltu“. Dnes tu kotvia výletné lode, ale aj menšie lode premávajúce na pravidelných linkách na ostrov Suomenlinna či do iných, vzdialenejších cieľov.

Z námestia Kuappatorri, ktoré zaplnili predajcovia suvenírov, vlnených svetrov s laponskými vzormi, rukavíc či iných drobnosti je to len pár krokov ku krytej tržnici. Dnu krásne rozvoniava jedlo a v čase obeda by ste nemali byť nikde inde, len tu. Dáte si údené makrely alebo sardinky? Grilované či marinované kúsky lososa?

Nikdy ste neverili, že toľko rôznych jedál s lososom sa dá pripraviť. Ak radi ochutnávate, potom je jasnou voľbou Muikkukukko, miestna špecialita, ktorá predstavuje ryby zapečené v domácom chlebe.

A ak aj nie ste fanúšikmi rýb, tak v ponuke je aj chutné sobie mäso.

Miestni tržnicu milujú a vy si ju zamilujete tiež. Najedení sa vyberte do centra mesta. Neleží vôbec ďaleko a keď vidíte na obzore pahorok s ortodoxnou Uspenskou katedrálou, viete, že už nie ste ďaleko.

Panorámu Helsínk zdobí už od konca 19.storočia a vo svojom vnútri ponúka pôsobivý pohľad na najkrajší interiér pravoslávneho svätostánku v meste.

Za prekvapeniami hlavného mesta

Srdce Helsínk bije na monumentálnom Senátnom námestí. Kto by čakal chladný a neosobný priestor, typický pre severské krajiny, bol by sklamaný. Senátne námestie lemuje niekoľko krásnych fasád a všetky oči sa upierajú na schodisko z ktorého vyrástol obrovský, snehobiely Chrám sv. Mikuláša.

Nenesie meno obľúbeného svätca, ale ruského cára, pretože to bol on, kto sa na stavbe finančne podieľal a prepletal tak fínsko-ruské priateľstvo.

Námestie je od 18. storočia miestom stretnutí a takmer vždy, keď sa v Helsinkách niečo dialo, odohrávalo sa to priamo tu. Z jednej strany ho stráži Knižnica, z druhej fínsky Senát so sídlom premiéra a jeho stred obsadila socha ruského cára Alexandra II.

Naokolo sa rozutekali kaviarničky, podniky či reštaurácie a keď vás unaví história mesta, viete, že nebude dlho trvať a pri voňavej káve si oddýchnete.

Helsinki tu nekončia, ešte majú niekoľko tromfov. Ak ste počuli o kostole vytesanom v skale, tak stačí pár minút z námestia a odrazu stojíte priamo pred nim. Dajte pozor, inak si pahorok medzi domami a ulicami ani nevšimnete. Obíďte ho, vojdite dnu a budete žasnúť nad týmto geniálnym nápadom.

Skalný kostol Temppeliaukion je dnes pýchou hlavného mesta a hoci ho otvorili len v roku 1969, patrí k najobľúbenejším miestam. Drevené lavice, jednoduchý oltár a dokonalá akustika, ktorej dáva vyniknúť symfónia fínskeho dvorného skladateľa Jeana Sibelia (aj jeho pamätník pripomínajúci varhany nájdete v neďalekom parku).

Hlavná tepna mesta Aleksanterinkatu je stvorená na nakupovanie. Sem tam ňou prejde stará, vŕzgajúca električka, no inak na vás budú útočiť výklady svetových značiek či zaujímavé reštaurácie. Tu sa rozhodne dajú minúť peniaze, tak pozor, aby ste tu nestrávili všetok váš čas. Ešte na vás predsa čaká niekoľko múzeí, ktoré si Helsinki pripravili.

Symbióza s prírodou

Fínsko vždy bolo a vždy bude o symbióze s prírodou, a preto ani Helsinki nemôže byť výnimkou. Hoci sú hlavným mestom, tak v sebe ukrývajú niekoľko oblastí, kde si môžete zašportovať alebo si len posedieť na brehu jedného z tisícok fínskych jazier. Krajina tisícich jazier nie je nič dlžná svojej povesti.

Na prahu centra sa dvíha 72-metrov vysoká veža Olympijského areálu, kde si spomeňte na Emila Zátopka a jeho zlaté medaily, ktoré si odniesol z pamätných hier v roku 1952. Unikátne miesto. Socha fínskeho bežca Paava Nurmiho by sa najradšej rozbehla a vy budete mať rovnaký pocit, keď zistíte, že viete vyjsť hore na vežu a užiť si dokonalú panorámu mesta. Helsinki budete mať ako na dlani.

Domy, vysoké veže, kupoly kostolov, ale aj záliv Baltského mora s trajektami. Na opačnej strane sa krajina vystiera do prírody a oči skáču po jazere Töölönlahti.

Vinie sa okolo neho cestička posiata starými drevnými domami. Málokedy tu stretnete turistu a skôr natrafíte na domácich či labute a kačice. Tu sa dá krásne oddýchnuť na chvíľku od ulíc mesta, no ich volanie skôr či neskôr príde a opäť sa ocitnete vo víre helsinského diania. A tak to má byť.

Najkrajšie mesto Európy

Počuli ste už o Petrohrade, ako sa jeho meno skloňuje v spojitosti s najkrajším mestom Európy? Ak ste tu neboli, neveríte, no presvedčte sa na vlastné oči a uvidíte koľko pravdy sa v tejto jednoduchej vete skrýva. Petrohrad v sebe skrýva sen.

Sen Petra Veľkého vybudovať mesto od nuly, ktoré mu bude závidieť celý svet. Dnes by sme ho nazvali slovíčkom vizionár, pretože jeho mesto na rieke Neva chodí obdivovať skutočne každý, kto môže.

Petrohrad je krásny a okázalý. Akoby ste vzali to najkrajšie z Paríža či Moskvy, pomiešali to do seba a rozložili na nábreží niekoľkých kanálov. Každá ulica, zákutie či námestie v centre hrá unikátnosťou a núti vás objavovať ich zas a znovu.

Túžili ste niekedy stáť na Palácovom nádvorí a hľadieť na slávnu Ermitáž? Teraz sa to splní. Zimný palác príťažlivej zelenej farby akoby nemal konca kraja.

Práve sem mal smerovať slávny výstrel z neďalekej Aurory počas Veľkej októbrovej revolúcie a dnes víta tisíce návštevníkov denne, aby im ukázal svoje poklady.

Práve tu, za fasádou niekdajšieho Zimného paláca, sa totiž ukrývajú unikáty Ermitáže. Bohaté komnaty, luxusné sály, súkromné miestnosti, obrazy, vzácne reliéfy, sochy, to všetko a ešte viac vás na toto miesto priková pokojne aj na niekoľko hodín.

Námestím sa prejdú kone, imitátor Petra Veľkého sa snaží zarobiť pár rubľov a turisti si fotia stĺp vztýčený po porážke Napoleona. Odtiaľto je to už len pár metrov na Nevský prospekt, tepnu mesta.

Potulky starým Petrohradom

Každá metropola má svoju tepnu prinášajúcu život a Petrohrad nie je výnimkou. Nevský prospekt, dlhý 4,7 kilometra, pretína mesto a ak po ňom začnete kráčať, uvidíte nielen pamiatky, krásne fasády, paláce či kostoly, ale aj petrohradský život.

Žije sa tu vo dne i v noci a miešajú sa tu všetci návštevníci. Každý krok akoby ukázal iný príbeh. Tu sedával Puškin, v paláci za Zeleným mostom vymysleli Stroganov, v tejto štvrti sa odohrával Zločin a Trest nezabudnuteľného Dostojevského a nechýbajú ani šijacie stroje Singer.

Ak by sa vám zdalo, že vám každá druhá budova pripomína palác, nie je to len zdanie, pretože v Petrohrade ich nájdete viac než 300. Na konci Gribojedovho kanála sa vyníma jedna z najkrajších petrohradských stavieb.

Chrám preliatej krvi na prvý pohľad pripomína moskovskú ikonu v podobe Vasiľa Blaženého, ale tento je rafinovanejší. Cibuľovité kupole sa zrkadlia na vodnej hladine a jeho interiér patrí k najkrajším v meste.

Preliata krv v jeho mene patrila ruskému cárovi Alexandrovi II, ktorú tu prišiel pri atentáte o život.

Ak hľadáte v meste najkrajšie svätostánky, tak potom priamo na Nevskom prospekte vám do očí udrie monumentálna Kazanská katedrála pripomínajúca vatikánsky Chrám sv. Petra.

Skôr či neskôr si však všimnete obrovskú kupolu, a tá vás pritiahne ako magnet. Patrí obrovskému Chrámu sv. Izáka, patróna samotného Petra Veľkého. Na svete niet väčšieho ortodoxného chrámu než práve tento, a tak hľadíte na unikát. Za pekného počasia sa oplatí vyliezť hore na kupolu a užiť si pohľad na celé mesto pod nohami.

Z Petrohradu neodíďte bez toho, aby ste si spravili fotku so slávnym Medeným jazdcom. Predstavuje Petra Veľkého, ale mestu ho darovala Katarína Veľká a nesmrteľným ho spravil Puškin vo svojej básni. Ani miestni často neodolajú pohľadu na svoju obľúbenú sochu.

Benátky severu

Petrohrad nemá svoju prezývku „Benátky severu“ len tak pre nič za nič. Okrem mohutnej rieky Nevy sa mestom kľukatí sieť kanálov cez Mojku a Fontanku. Nie je to klam, ale z vody je Petrohrad ešte krajší, vznešenejší a práve pri tomto pohľade si toto miesto zamilujete.

Sadnete si na palubu lode, vezmete pohárik ruského šampanského a necháte, aby sa pred vami Petrohrad predvádzal. Palácové fasády striedajú cibuľovité kupole chrámov, medzi ne sa vtesnajú parky, mosty a rôzne obchody. Tam, v dome číslo 12, žil Puškin a tu v Letnej záhrade trávil čas Peter Veľký. Sedíte a pritom akoby ste čítali knihu o meste.

Menšie, útle kanále sa napokon spoja v mohutnej rieke Neva. Na nej kotví Aurora, ktorej výstrel zmenil dejiny sveta.

Na brehu Nevy objavíte aj Petropavlovskú pevnosť s katedrálou sv. Petra a Pavla. Aj ona patrí medzi symboly mesta a nedá sa jej vyhnúť. Zašpicatenú vežu katedrály vidno vďaka zlatej farby z mnohých miest. Na jej vrchole stojí zlatý anjel, no nechýbalo veľa a mohol tu stáť obrovský Stalin. Nie všetky nápady sa však premenia na skutočnosť. Vojdite na nádvorie a obklopí vás atmosféra starého miesta. Bolo to tu, kde v roku 1703 začal Peter Veľký stavať svoje mesto a dnes v katedrále spočíva jeho hrobka obletovaná návštevníkmi, ktorí vzdajú hold aj kaplnke Romanovcov, poslednej cárskej dynastie.

Večer sa vráťte na Nevský prospekt a vychutnajte si Petrohrad inými dúškami. Skvelým borščom, pelemenmi, či slávnym Stroganovom a nezabudnite na pohárik miestnej vodky. Kde inde chutí tak dobre ako tu?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 170
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 487
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 372
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 303
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu