SME

Objavte Vietnam: Týchto deväť miest sa vám zapáči

Exotický Vietnam v príťažlivom regióne juhovýchodnej Ázie je z roka na rok obľúbenejšou destináciou.

Hue, VietnamHue, Vietnam (Zdroj: Toomas Tartes, unsplash.com)

Vietnam si svojho návštevníka získa svojou dokonalou rozmanitosťou. Historický sever pretkaný prírodnými krásami, cisárske mestá plné tajomstiev, rozprávkové zákutia aj chaotické ulice a do toho všetkého jedna z najlepších kuchýň sveta. Stále málo? Potom vytiahne Vietnam tromf v podobe delty Mekongu, ktorá zahanbí mnohé miesta sveta, pláže na ostrove Phu Quoc a moderný Saigon, dnes známy ako Ho Či Minovo Mesto. Objavte Vietnam.

1. Hanoj

Vietnam má dve srdcia. Severné a južné. Obe bijú v jednom tele, oboma prúdi rovnaká krv, no pritom sú tak rozdielne ako len môžu byť. Tým severným srdcom je Hanoj, dnešné hlavné mesto Vietnamu, večný súper legendárneho Saigonu (dnes nesie názov Ho Či Minovo Mesto). Hanoj si získa každého milovníka histórie. Jeho uličky dýchajú atmosférou starého, obchodníckeho mesta, z chrámov sa dvíha k nebu dym z vonných tyčiniek, pagody zdobia obetné dary a stojí tu aj najstaršia univerzita krajiny v podobe Chrámu literatúry, kam sa chodia modliť študenti pred skúškami či po nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hanoj je úzko prepletený s postavou Ho Či Mina, a tak tu uvidíte aj jeho okázalé mauzóleum, ktoré patrí k najfotografovanejším objektom mesta. Vedeli ste, že si ho vôbec neželal? Pár desiatok metrov za ním objavíte jeho zbierku áut a prejdete sa útlym, jednoduchým domčekom v ktorom žil. Spomienky na neho sú vo Vietname veľmi živé a neustále dokážu rozdúchať emócie. K Hanoju však „strýčko Ho“ určite patrí.

Na Hanoji je najkrajšie jeho staré mesto na brehu jazera Hoan Kiem. Môžete ho obísť dookola, prejsť mostom na maličký ostrovček k chrámu Ngoc Son, teda Chrámu jadeitovej hory alebo si len tak sadnúť, hľadieť na slávnu Korytnačiu vežu a čakať či sa tu zjaví legendárna korytnačka, ktorá sem ukryla zázračný meč cisára Le Loia.

Táto krajina je plná krásnych príbehov a legiend. V okolitých štvrtiach sa mieša koloniálna, francúzska architektúra s miestnym chaosom. Šarmantná katedrála Notre Dame tak stojí pri maličkej pivárni a v jej okolí visia z domov tisíce káblov.

Staré fasády domov ukrývajú podniky s jedlom, no to je v Hanoji najlepšie priamo na ulici. Len sa posadiť na maličké plastové stoličky a nechať si naložiť misku výdatného hovädzieho Pho Bo, najlepšej polievky sveta. Alebo uprednostníte jedlo zvané Bun Cha, ktoré je pre Hanoj typické?

2. Ho Či Minovo Mesto (bývalý Saigon)

Hoci už od roku 1976 nesie toto miesto svoj chladný názov Ho Či Minovo Mesto, pre milióny ľudí bude navždy Saigonom.

Saigon je dnes úplným opakom Hanoja. Je moderný, kapitalistický, zdobia ho výškové budovy, mrakodrapy, žije v rýchlom tempe a býva v ňom takmer 10 miliónov obyvateľov. Stratil meno, no nestratil atmosféru, a tak sú stále otvorené dokorán dvere lákavého trhoviska Ben Thanh, kde kúpite všetko na čo si zmyslíte a aj sa tu dobre najete. Chcete jesť ako prezident? Nie je problém. Pár krokov odtiaľto je miesto, kde jedol svoju polievku Pho na návšteve Bill Clinton. Stačia vám na to 3-4 eurá.

Francúzska katedrála Notre Dame aj s koloniálnou poštou (navrhol ju Gustav Eiffel) patria medzi najkrajšie budovy celého Vietnamu, no nezabudnite ani na Radnicu. V bývalom Prezidentskom paláci sa čo to dozviete o histórii tohto ťažko skúšaného národa. Zaujíma vás „vietnamská vojna“? Potom určite nevynechajte ani vojnové múzeum s dobovým inventárom, no strašnými príbehmi. Na Saigone je však unikátnom aj obyčajné prechádzanie cez cestu. Tisíce motoriek sa rúti sprava aj zľava a vy neviete ako prejsť. Naučíte sa to a zapáči sa vám to.

Podvečer vás mesto zláka svojimi svetlami a tak je čas vyjsť na vysokánsku budovu Bitexco a užiť si výhľad na vysvietené mesto, ktoré akoby ani nemalo konca kraja. Už len drink na streche niektorého z hotelov alebo nočná plavba po rieke a Saigon nastaví druhú tvár plnú pohody, v ktorej sa rozplynie všetok chaos.

3. Hoi An

Malé mestečko Hoi An ležiace na rieke Thu Bon je najväčším prekvapením Vietnamu. Pri jeho mene sa často skloňujú slovíčka, akými je príťažlivosť alebo rozprávka. Vietnamská rozprávka, to je presne Hoi An. Predstavte si malé mestečko plné starých domov, uličky ozdobené lampiónmi, drevené lode hojdajúce sa na rieke, trhovisko so ženami a ich typickými, špicatými klobúkmi a pripočítajte do toho podniky, malé kaviarničky s chutnou vietnamskou kávou či hipsterské podniky kričiace poslednou módou.

Kedysi tu obchodovali Portugalci, na mapách ho svet poznal ako Faifoo a dodnes tu nakúpite ten najkrajší a najlepší hodváb v krajine. Pre jeho atmosféru, neopakovateľnú architektúru, maličké chrámy prevoňané vonnými tyčinkami a vodné kanále ho v roku 1999 vzalo UNESCO pod svoju ochranu.

Hoi An si zamilujete najmä večer či v noci. Japonský most, najznámejšia pamiatka mesta, spájajúca dva brehy mesta sa rozsvieti a chodia sa k nemu fotiť zamilované páry či nevesty so ženíchom. Ulice zaplavia farebné lampióny, nábrežie sa zrkadlí na vode a podmanivú atmosféru podčiarkne miestna gastronómia. Malé ryžové koláčiky plnené krevetami, mangové sladkosti, nekonečné polievky alebo jarné rolky z tých najčerstvejších surovín.

4. Delta Mekongu

Medzi najväčšie dobrodružstvá južného Vietnamu patrí rieka Mekong. Táto 4350-kilometrov dlhá rieka je jednou z najväčších v Ázii a jej voda prináša život miliónom ľudí od Číny až po Vietnam, kde sa rieka stretáva s Juhočínskym morom. Miestni volajú toto miesto „Delta deviatich drakov“.

Najkrajšie miesta delty ležia len 2 hodiny cesty z Ho Či Minovho Mesta a tak sa dajú absolvovať aj ako príjemný jednodňový výlet. Je to miesto nasiaknuté exotikou. Plávajúce trhovisko Cai Be tu podľa domácich pulzuje už od 17., možno 18. storočia a dodnes dokáže prilákať ľudí z celého sveta. Mekong zaplnia úzke drevené loďky a v nich sediace predavačky so špicatými klobúkmi. Banány, ananásy, papája, mango, ale aj hotové jedlo od polievok cez grilované kúsky mäsa až po ryžu na tisíc spôsobov. Vraj tu za deň napočítate až 400 lodičiek naplnených tovarom. Na to, čo tu uvidíte, sa nezabúda.

5. Hue

Hue, bývalé cisárske mesto, ktoré bolo medzi rokmi 1802 a 1945 hlavným mestom celého Vietnamu leží na pol ceste medzi Hanojom a Ho Či Minovým Mestom. Kedysi nebolo dôležitejšieho miesta široko ďaleko a stopy cisárskeho Vietnamu a dynastie Nguyen, ktorá mu vládla tu našťastie stoja dodnes. Veľa však nechýbalo. Bratovražedná vojna medzi severom a juhom si na meste vyžiadala svoju daň. Neďaleko mesta prechádzala demilitarizovaná zóna (ktorú stojí za to navštíviť ak chcete vedieť o vojne viac) a tak tu paradoxne prebiehali najtvrdšie boje. Nechýbalo veľa a Hue nemuselo existovať.

Hue však prežilo a dnes naláka na svoje pamiatky premiešané s pokojnou, uvoľnenou atmosférou mesta. To, že Hue bolo domovom cisárov dá vedieť každému. Obrovská citadela s vysokými múrmi stále schováva palácové budovy, chrámy a najkrajšie brány celého Vietnamu. Okrem nich na periférii môžete pohľadať niekoľko okázalých hrobiek panovníkov. Sú prázdne, nikto nevie, kde ich telá spočívajú, pretože to bolo natoľko tajné, že každý kto sa zúčastnil pohrebu prišiel o život. Najkrajším miestom Hue je vysoká pagoda Thien Mu stojaca na vŕšku za mestom. Pod ňou ticho tečie Parfémova rieka.

V meste môžete navštíviť aj výrobne vonných tyčiniek, kde si dokonca môžete toto umenie sami vyskúšať. Nasadnite na rikšu, vozte sa po meste, prejdite most Truong Tien a ochutnajte miestnu špecialitu Bun Bo Hue, teda polievky s ryžovými rezancami, hovädzím mäsom, fermentovanou krevetovou omáčkou a citrónovou trávou. Pochutnávali si na nej aj cisári.

6. Phu Quoc

Chcete ísť do Vietnamu za teplom, slnkom a plážami? Krajina, ktorá má cez 3400 kilometrov pobrežia má určite čo ponúknuť, no ak chcete ležať a oddychovať na najkrajších plážach, vyberte sa na obľúbený ostrov Phu Quoc na juhu Vietnamu.

So svojimi 574 km2 je Phu Quoc najväčším ostrovom Vietnamu. Môže sa popýšiť superlatívmi, ktoré ho prirovnávajú k malému raju, kde si každý príde na svoje. Viac než 20 pláži dodá tomuto miestu punc dokonalého oddychu. Pláž Sao Beach patrí medzi najkrajšie v celom regióne, no pozornosti neunikne ani plážová oblasť Rach Vem, kde leží známa pláž „posiata“ morskými hviezdicami. Ak milujete podmorský svet, ste na Phu Quoc správne, pretože ten v okolí ostrova vás zamestná na hodiny, ak nie na dni. Šnorchlovali ste už nad koralmi a pri morských korytnačkách? Výhodou celého ostrova je aj jeho príjemná klíma, pretože priemerne tu zažijete teploty v rozmedzí 27-29 stupňov.

Ak vás už more, biely piesok a pláže nabijú energiou a chcete ju niekde vytriasť, nájdete tu prírodný park v ktorom môžete pohľadať niekoľko vodopádov. Zaujímavosťou ostrova je aj slávne väzenie, ktoré v rokoch 1949 - 1950 postavili Francúzi a zatvorili do neho mnohých odporcov ich koloniálnej vlády. Dnes je sprístupnené pre turistov a určite stojí za to pozrieť sa, ako to v ňom kedysi vyzeralo.

Prečítajte si tiež: Praktický sprievodca: Potulky ostrovom Phu Quoc Čítajte 

7. Ha Long Bay

Zátoka Ha Long je posiata vápencovými skalami vystreľujúcimi k nebu pripomínajúcimi dračie zuby. Draci ako mýtické bytosti mali vo Vietname vždy významné postavenie a zátoka Ha Long na severe krajiny ich v sebe možno ukrýva dodnes. Ha Long predstavuje najkrajšie prírodné scenérie krajiny. Stovky menších či väčších „zubov“ sa ráno zahaľuje v hmle, vy sa plavíte pomedzi ne a cítite na tele zimomriavky. Ak sa niečo v diaľke pohne, uveríte, že to bol drak, také mystické miesto dokáže byť Ha Long.

Z Hanoja sem trvá cesta cca tri alebo štyri hodiny, no svet sa absolútne zmení. Ha Long si najlepšie vychutnáte z paluby loďky, no nemusí to byť len o plavbe. Dá sa tu zastaviť, okúpať sa v priezračnom mori, alebo vyšliapať schody do niektorej z jaskýň. Jednou z najkrajších je jaskyňa Thien Cung. Je síce gýčovito a farebné osvetlená, ale to čo v nej uvidíte zostane v hlave ešte dlho. Adrenalínoví nadšenci sa môžu vybrať liezť na niektorý zo zubov, no pre všetkých sú k dispozícii aj morské kajaky. Po jednom dni nebudete chcieť odchádzať.

8. Cu Chi

Vietnamská vojna, ktorá sužovala a ničila krajinu v rôznych obmenách necelých 20 rokov, dodnes priťahuje návštevníkov. Kto chce kráčať po stopách tohto konfliktu, toho Vietnam odmení mnohými miestami, príbehmi aj špeciálnymi prehliadkami. Múzea, DMZ (demilitarizovaná zóna), bunkre, vojenská technika, väzenia, to všetko tu stále je. Medzi najznámejšie miesta spájané s vojnou sú vojenské tunely Cu Chi, ležiace západne od Ho Či Minovho Mesta.

Cu Chi tvoria unikátnu, takmer 200 kilometrov dlhú sieť partizánskych tunelov, kde sa ukrývali príslušníci Vietkongu pred nepriateľskou armádou. Na prvý pohľad toto miesto zvláštne, no pri druhom pohľade prelúsknete jeho genialitu. Vietkong tu pod zemou v niekoľkých poschodiach žil vlastný život, mal tu nemocnice, sklady zbraní, jedla, miesta, kde sa dalo prespať a všetko to bolo prepojené maličkými tunelmi. Ľudský labyrint. Naokolo rastú stromy s exotickými plodmi kešu orechov a miestami, ktorými kráčate ukrývajú tajomstvá. Tu sa nachádza vstup do tunela, mravenisko má v sebe otvory na dýchanie a tajné východy vedú do rieky. Môžete si tu skúsiť ako vyzerali tradičné sandále, zbrane, prejsť sa klaustrofobickým tunelom, ale ochutnáte aj dusenú tapioku, teda to, čo jedli miestni obyvatelia počas vojny.

9. Sapa

Milovníci prírody si prídu na svoje v najsevernejších oblastiach Vietnamu. Práve tu leží známa oblasť menom Sapa, ktorá sa stala synonymom pre objavovanie horských kmeňov, malých, tradičných dediniek, terasovitých ryžových políčok a trekovania. Je to odtiaľto bližšie do Číny, než do Hanoja. Kedysi sem chodili oddychovať Francúzi vychutnávajúci si horské prostredie a čerstvý vzduch a dnes Sapu milujú cestovatelia z celého sveta.

Vďaka výhľadom a panorámam spravíte možno práve tu svoje najkrajšie fotografie. Byť na dosah k terasovitým, ryžovým políčkam a sledovať, ako na nich pracujú ľudia, je skutočným zážitkom. Dostať tu zo zeme biele zrnká ryže nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Kráčate v tieni najvyššieho vietnamského vrchu Fan Si Pan, ktorého vrcholok sa zastavil vo výške 3143 metrov nad morom a stretávate ľudí akoby z iného sveta. Práve o ľuďoch, ich zvykoch, tradíciách, príbehoch je Sapa, a preto patrí k najsilnejším zážitkom Vietnamu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 061
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 455
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 332
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 225
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 684
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu