SME

Zaujímavé miesta a ostrovy Kostariky

Kostarika je celosvetovo hodnotená ako turistický raj s bohatou rôznorodosťou. Prinášame malý prehľad najzaujímavejších miest a ostrovov Kostariky.

Kostarika je exotickým rajom na dovolenku a ponúka jedinečnú rôznorodosť.Kostarika je exotickým rajom na dovolenku a ponúka jedinečnú rôznorodosť. (Zdroj: flickr.com/Arturo Sotillo)

Atraktivita Kostariky pramení v niekoľkých hlavných bodoch. Nachádza sa medzi Karibským morom na východe a Tichým oceánom na západe. Pevninská vzdialenosť medzi týmito atraktívnymi pobrežiami je na tri hodiny jazdy autom cez centrálnu časť krajiny Valle Central.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oficiálne je Kostarika rozdelená do siedmych provincií, z ktorých najdôležitejšia je provincia San José s rovnomenným hlavným mestom krajiny. Zo San José v centrálnej časti Kostariky prejdete do ktoréhokoľvek kúta krajiny za menej ako 9 hodín jazdy.

SkryťVypnúť reklamu

San José versus Cartago

Dve provincie Valle Central. Dve hlavné mestá Kostariky. Vzdialené sú od seba 25 km. Súčasné hlavné mesto Kostariky San José vystriedalo v tomto postavení mesto Cartago v roku 1824, krátko po získaní nezávislosti od Španielska.

San José bolo založené v 18. storočí a dnes tvorí rozsiahlu zastavanú oblasť. Ako ekonomické, kultúrne a politické centrum tiež plní úlohu hlavného dopravného uzla Kostariky.

K najkrajším častiam mesta patrí historické centrum okolo Central Plaza a Plaza de la Cultura. V meste je množstvo múzeí, ale práve na, vlastne pod Plaza de la Cultura sa nachádza podzemné múzeum Museo de Oro Precolombino. Je známe tiež ako Zlaté múzeum a môžete tu viedieť asi 1600 exponátov zo zlata, ktoré pochádzajú z obdobia 500 - 1500 pred našim letopočtom.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Cartago bolo prvým hlavným mestom Kostariky a je jedným z jej najstarších miest. Vyniká krásnou historickou architektúrou s ústrednou budovou Basilica of Cartago. Veľmi zaujímavý je mestský Central park, v ktorom zostali zachované ruiny (Las Ruins of Cartag) časti mesta po ničivom zemetrasení. K ďalším pôsobivým patria Las Ruinas de la Parroquia, čo sú zachované časti kostola z roku 1575.

V Kostarike môžete vidieť 14 sopiek

Asi 30 km od Cartaga sa nachádza najznámejšia sopka Kostariky Irazú, ktorá je svojou výškou 3 431 metrov nad morom aj najvyššou sopkou v krajine.

Naopak Severne od San José možno navštíviť populárny kráter sopky Poás v Národnom parku. Cestou sa prechádza aj okolo sopky Barva.

Aktívnou sopkou Kostariky je sopka Arenal, ktorá sa nachádza v severnej časti krajiny od San José a Valle Central. V neďalekom turistickom mestečku La Fortuna možno pozorovať jej chrlenie. V tejto tzv. Severnej zóne sa tiež nachádza hustý dažďový prales a mokrade plné divožijúcich zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

Južná zóna od Valle Central je typická drsnou ale krásnou krajinou a najvyšším bodom krajiny Cerro Chirripó.

Severozápad Kostariky - Guanacaste a Tichomorské pobrežie

Provincia Guanacaste je považovaná za domov kostarického folklóru. Krajine dominujú farmy s dobytkom a kultúra sabanero. Hlavné mesto regiónu Liberia je obklopené horúcou a pomerne suchou krajinou. Tá postupne prechádza na polostrove Nicoya do oblasti s najkrajšími plážami Kostariky.

Spojenie Tichého oceánu a jemného piesku na plážach dalo dobré podmienky pre rozvoj letovísk, ktoré sa radia k najrozvinutejším v krajine. Napríklad na severe polostrova je to Playa Hermosa a Flamingo, Samara alebo Nosara v centrálnej časti a na juhu Playa Tambor alebo Santa Teresa Beach.

Zvyšnú časť Tichomorského pobrežia tvorí provincia Puntarenas, známa ako “perla pacifiku”. Najvýznamnejším mestom je prístavné mesto Puntarenas, vzdialené od San José asi 100 km. Nachádza sa v severnej časti provincie. Práve tu je niekoľko najlepších pobrežných stredísk, ktoré majú výborné podmienky pre vodné športy a surfovanie. K najlepším plážam regiónu patria Playa Blanca, Mantas, Puntarenas.

SkryťVypnúť reklamu

Región Puntarenas sa tiahne až na juh k hranici s Panamou, kde je Národný park Corcovado. V tomto vlhkom tropickom lese na pobreží Tichého oceánu možno vidieť najviac divožijúcich zvierat, vďaka ktorým je Kostarika taká populárna ekoturistická destinácia. Jedným z najzaujímavejších zvierat sú však stovky krokodílov.

Karibské pobrežie - provincia Limón

Zaberá celú časť pobrežia na východe Kostariky. Oblasť je prevažne rovinatá a vidno tu silný vplyv ostatných karibských ostrovov. Hlavným mestom regiónu je Limón, ktorý sa nachádza priamo na pobreží v centrálnej časti a od hlavného mesta San José je vzdialené 160 km. Cestou sa prechádza cez Národný park Braulio Carrillo. Príchodom na nížinu možno zaregistrovať citeľnú zmenu teploty. V meste možno vidieť rušný prístav a typickú miestnu architektúru. Celková atmosféra oblasti je pre turistov atraktívna a exotická. V meste sa oplatí navštíviť Parque Vargas plný nádherných paliem po ktorých sa pomaly šplhajú leňochody.

SkryťVypnúť reklamu

Smerom na sever od Limónu je známy a veľmi populárny Národný park Tortuguero, kam prichádzajú morské korytnačky znášať vajcia.

Smerom na juh od Limónu je mestečko Cahuita, ktoré je typické karibskými vilami. Je označované za podstatu kultúry karibského pobrežia Kostariky. Neďaleký Národný park Cahuita je ochranou krásnych koralových útesov.

Ostrovy Kostariky

Jedným z najznámejších ostrovov Kostariky je Isla del Coco, asi 500 km od pevniny v Tichom oceáne. Bol vyhlásený za Národný park a nominovavný do výberu nových 7 prírodných divov sveta, pri konečnom výbere sa umiestnil na druhom mieste. Ostrov má mokrade medzinárodného významu a vzácny podmorský svet. Je obľúbeným miestom potápačov, ktorí prichádzajú za žralokmi, delfínmi a ďalšími veľkými oceánskymi rybami.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším ostrovom Kostariky je Isla Calero v severovýchodnom cípe krajiny, s rozlohou niečo cez 150 km štvorcových. Je ohraničený zo severu a západu riekou San Juan, z juhu a juhovýchodu riekou Colorado Costa Rica a z východu Karibským morom.

Ostatné ostrovy majú rozlohu menšiu ako 50 km štvorcových, k najväčším patria Isla Brava, Isla de Chira a Isla de Peneticia. Celkom patrí ku Kostarike vyše 30 ostrovov. Najmenší je ostrov Plata s rozlohou 0,2 km štvorcového.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu