SME

Slovensko očami cudzincov. Žiadny strach a nízke ceny

Ľudia nech si zachovajú svoju identitu, ale popri tom by sa mali otvoriť aj iným národnostiam a kultúram, tvrdí Španiel Victor.

(Zdroj: Gabriel Kuchta)

Čo si o Slovensku myslia? Čo sa im tu najviac páči a naopak, s čím majú problém? Denník SME vyspovedal štyroch cudzincov, ktorí na Slovensku žijú, pravidelne ho navštevujú alebo sa tu ocitli prvýkrát. Toto sú ich postrehy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Victor zo Španielska chodieva na Slovensko pravidelne už šiesty rok za kamarátmi, ktorých tu spoznal na výmennom pobyte počas vysokej školy. Pred tým, ako sem prvý raz prišiel, mal predsudky o tom, že Slovensko je ešte stále postsocialistická krajina, no nakoniec to tak nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

„Veci v Bratislave sa za uplynulých šesť rokov zmenili k lepšiemu. Je to čistejšie a modernejšie mesto, na uliciach vidím pekné drahé autá a oveľa viac turistov. Všimol som si, že tu bývajú Gréci, Taliani aj Španieli.

Nikita z Belgicka má 25 rokov a na Slovensku je prvý raz. „Pýtala som sa známych, čo hovoria na Slovensko, či sa sem oplatí ísť a odporučili mi ho aj pre turistiku v Tatrách. U nás som nevidela žiadne propagačné informácie o vašej krajine, známi mi tvrdili aj to, že v supermarketoch aj obchodoch sa dá lacno nakúpiť.“

Tridsaťročný Salvador z Mexika býva v Bratislave tri a pol roka, cestuje po Európe. „Slovensko si moji známi, ktorých mám v zahraničí, aj u nás doma, mýlia so Slovinskom. Niektorí sa ma pýtajú, ako tu môžem žiť po tom, čo videli filmy Eurotrip a Hostel.“ Dodáva, že keď prišiel, neboli v našom hlavnom meste parkovacie automaty, iba zaškrtávacie karty. Teší sa, že otvorili Starbucks.

SkryťVypnúť reklamu

Rosemary z Veľkej Británie je na Slovensku len pár hodín. Cestuje po Európe. „Zatiaľ som bola len v supermarkete, máte to tu smiešne lacné,“ hovorí 24-ročná študentka.

O Slovensku sa málo vie

Victor upozorňuje, že nikde v zahraničí ani vo svojej rodnej krajine si nevšimol nič, čo by propagovalo turistiku na Slovensku. Reklama lákala ľudí v Španielsku na dovolenku a výlety do Turecka, Grécka, Rumunska, Ruska, Indie či do Dominikánskej republiky.

„Mali by ste sa viac propagovať, lebo tu máte peknú prírodu aj architektúru. Páčia sa mi Košice, Tatry, máte dobré kaviarne aj reštaurácie. Nábrežie Dunaja je úžasné, miesta na výlety tu máte naozaj dobré,“ vraví Victor.

V Španielsku si všimol, že sa tam predáva bravčové mäso pochádzajúce zo Slovenska. „Je označené logom dodávateľa, hoci pochádza zo Slovenska, Maďarska alebo Česka. V supermarketoch však takéto značenie chýba, aby si Španieli mysleli, že tovar je lokálny.“

SkryťVypnúť reklamu

Victor si prišiel pozrieť Bratislavu, keďže sa sem chystá prísť pracovať do medzinárodnej spoločnosti. Ako študent navštívil viaceré európske mestá. „V Bratislave mi chýba lepší dopravný systém, cesty nie sú opravené, čo je nepohodlné. Takisto by ste mali opraviť mestské osvetlenie vedľa chodníkov.“

Mladá Britka bola v prvom momente zmätená na železničnej stanici. „Nechápala som, kam mám ísť, kam a odkiaľ idú vlaky,“ hovorí. Ochotne jej vraj pomohli predavači za okienkom, nemali s angličtinu problém.

Dobré pivo a nepríjemný taxikár

Mexičanovi Salvadorovi uľahčil život Hopin. Taxikárom nedôveruje už dávno. V Mexiku sa taxíkom vyhýba, podľa neho je to nebezpečné.

„Mám kamaráta, ktorý mi vždy zavolá taxík. V Mexiku vás často niekam odvezú a potom okradnú. Tu sa mi stalo len to, že ma oklamali najviac o tri eurá,“ vysvetľuje. Pochvaľuje si aj to, že v Bratislave je jednoduché sa niekde dostať za krátky čas, autobusy i električky chodia načas a pravidelne.

Aj mladá absolventka univerzity v Belgicku si pamätá, keď vystúpila na letisku a chcela sa dostať do mesta. „Taxikár bol naozaj nepríjemný, zazeral na mňa a nevedel ani po anglicky.“

Naopak, Španiel Viktor mal šťastie, jeho prvý dojem zo Slovenska bol veľmi pozitívny. „Hneď ma tu čakali kamaráti a dali sme si pivo, bolo naozaj dobré,“ hovorí s úsmevom.

Otvorte sa svetu

Victorovi sa pozdáva, že Slovensko i Španielsku sú katolícke krajiny. Za veľké plus považuje aj to, že ženy na Slovensku môžu zostať až tri roky na materskej dovolenke.

Výhrady má však ku kvalite nášho vzdelávacieho systému a nepáči sa mu, aký dôraz sa kladie na niektoré hodnoty.

„Napríklad nacionalizmus. Tento svet je čoraz viac globalizovaný. Myslím, že by sme mali deti vychovávať k tomu, aby rešpektovali všetky národy a národnosti, mali by sme ich učiť k náboženskej tolerancii. Slovensko by mohlo byť oveľa multikultúrnejšie. Je v strede Európy, najmä v Bratislave sídli veľa medzinárodných firiem. Ľudia nech si zachovajú svoju identitu, ale popri tom by sa mali otvoriť aj iným národnostiam a kultúram.“

Čo sa všetkým cudzincom na Slovensku páči, sú nízke ceny. „Doprava i poistenie sú tu lacné. V meste večer neminiem až tak veľa peňazí,“ hovorí Victor.

Aj mladá Belgičanka si ceny pochvaľuje. „Všimla som si, že Slováci pijú dosť alkoholu, v porovnaní s Belgickom je veľmi lacný.“

Mexičan Salvador tu býva v podnájme štvrtý rok. „Pre mňa tu nie je veľmi draho ani lacno. Plat mi stačí, podmienky na život sú pre mňa perfektné.“

Na úradoch je stále problém

Vybavovanie dokumentov sa stále spája s byrokraciou a cudzinci narážajú často na jazykovú bariéru, keďže úradníci nevedia ani po anglicky.

„Mal som niečo prečítať, čomu som ani nerozumel, a podpísať niečo, o čom som netušil. Musel mi to prísť niekto preložiť do španielčiny,“ hovorí Salvador. Dodáva, aké zložité je u nás podnikať.

„V Mexiku začnete niečo robiť a potrebné papiere si vybavujete neskôr popri podnikaní. Tu je to naopak. Poznám známeho na Slovensku, ktorý si vybavoval novú firmu jeden a pol roka, u nás by to zvládol za mesiac.“

Všetci štyria oslovení cudzinci sa na Slovensku cítia bezpečne.

„Ste malá krajina, aj Bratislava je malá, vôbec nemám strach. Neviem, že by sa tu nejako prejavoval vandalizmus, Bol som vo viacerých mestách, kde bola oveľa vyššia kriminalita,“ tvrdí Victor.

Hoci sa necíti ohrozený, vníma inú vec. „Podľa mňa tu ľudia z iných kultúr alebo iného vierovyznania nie sú až takí vítaní.“

Salvador to vníma podobne. „Cítim sa tu bezpečne. Pochádzam zo severu Mexika, čo je jedna z najnebezpečnejších častí štátu, takže v porovnaní s tým sa cítim na Slovensku celkom pokojne.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 021
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 639
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 431
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 999
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 361
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 233
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu