Roklina Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj je opäť prístupná. Pred 40 rokmi ju museli uzavrieť po ničivom požiari, pri ktorom zhorelo 30 hektárov lesa. Pravdepodobne ho spôsobil nezodpovedný turista.
Odvtedy mala prednosť obnova prirodzeného prírodného prostredia bez ľudských zásahov, pred požiadavkami turistov.
Po slávnostnom otvorení 18. augusta bude pre verejnosť prístupná až od nasledujúceho dňa.

420 stúpačiek a 380 metrové oceľové lano
„Chodník sa priblížil k európskemu trendu pri prechodoch horskými exponovanými turistickými cestami, akými sú rokliny v Slovenskom raji.
Horská záchranná služba (HZS) tým vnáša do Slovenského raja nový prvok istenia a preto sa chodník v Kyseli volá Ferata HZS,“ uviedol Ivan Krajčír, riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj.
Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila kompletná rekonštrukcia rokliny Kyseľ si vyžiada 65.000 eur. Ferata má 1500 metrov, tvorí ju 420 stúpačiek a 380 metrov lana.
Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli.
„Aj táto časť bola obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby feratového setu," dodal Dražil.
Ochranári s otvorením feraty nesúhlasia
S otvorením ferraty však nesúhlasí Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Slovenský raj z dôvodu ohrozenia viacerých druhov nielen vzácnych živočíchov.
„Nesprístupnená časť rezervácie je vyhľadávaným miestom pre zimný spánok medveďa hnedého a na skalné bralá sa vrátil hniezdiť sokol sťahovavý. Ešte prednedávnom bol na území Slovenska vyhubený," vysvetlil predseda SZOPK Slovenský raj Bedřich Hájek. Doplnil, že otvorenie ferraty bude sprevádzať hluk, ktorý bude zvieratá vyrušovať.
Prechod roklinou nebude jednoduchý. V spodnom úseku sa bude dať prejsť len pomocou feraty, turistickej trasy zabezpečenej istiacimi oceľovými lanami a železnými stúpačkami.

Vstupné na feratu bude 5€
Vstup bude spoplatnený 5€, výnos bude použitý na účely ochrany prírody.
Súčasťou vstupenky bude aj podrobná farebná skladačka o ferate a jej zaujímavostiach. Zatiaľ má len slovenskú verziu, čoskoro bude k dispozícii aj anglická.
"Každý turista musí byť vybavený feratovým setom s tlmičom pádov, prilbou a pevnou protišmykovou obuvou," upozorňuje Štátna ochrana prírody v Slovenskom raji.
Ferata bude prístupná individuálne, na Správe NP Slovenský raj sa však dá objednať aj sprievod s odborným výkladom pracovníka Správy NP. Veľkosť skupiny je maximálne 10 osôb.
Ferata bude prístupná až do 31. októbra. V nasledujúcom roku sa sezóna začne 15. júna.
Celoročne otvorený a bez feratového príslušenstva ostáva úsek od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli, ktorý doteraz slúžil ako náhradná trasa Kyseľ.

Ferata ponúka iný zážitok
Ferata v Kyseli je jednosmerná, výhradne v smere zdola nahor. "Chodník s feratou umožní obdivovať a zažiť divokú prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia z iných roklín v Slovenskom raji," dodáva Štátna ochrana prírody v Slovenskom raji.
Skalná tiesňava Kyseľ leží v Slovenskom raji na východnom okraji planiny. Na úseku asi 1,5 kilometra prekonáva prevýšenie vyše 180 metrov.