SME

Už ste hľadali kešku? Kde sú najobľúbenejšie skrýše geocachingu

K niektorým skrýšam vedú cesty cez les a kríky. (Zdroj: SME - Jana Trebulová)
Už ste hľadali kešku? Kde sú najobľúbenejšie skrýše geocachingu

Geocaching hrajú státisíce ľudí po celom svete. Prináša pohyb, zábavu s priateľmi, ale aj spoznávanie nových miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pustému hradu nad Zvolenom vedie kľukatý chodník. Dvojica, ktorá po ňom stúpa, v rukách stíska mobily a na displejoch pozoruje malú zelenú guľôčku. Hrad ani zďaleka nie je ich hlavným cieľom.

„Ešte dvadsať metrov,“ šeptajú si potichu a  začínajú pozorne sledovať okolie. Pre okoloidúcich by mohli vyzerať zvláštne. Nie je tu nič zaujímavé, vľavo aj vpravo je les, niekoľko spadnutých haluzí, pňov a odpadkov.

Napriek tomu, že ich na určené miesto doviedla navigácia v mobile, vyzerajú bezradne. Neisto sa obzerajú okolo seba. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kde to len môže byť?

Nachádzajú sa priamo na mieste, začínajú hrabať v listí, pozerajú po konároch, ohmatávajú skaly. Nič. Hoci sú dvaja, je zrejmé, že sa im nedarí nájsť to, po čo sa vlastne do lesa vybrali. 

Hľadaná skrýša by mala byť stredne veľká a podľa opisu ju malo byť pomerne jednoduché nájsť.

Už-už chcú prostredníctvom mobilov použiť nápovedu, keď sa niečo zaleskne pod skalou. Je to malá biela tuba, presne to, čo hľadali. 

V lese sú úplne sami, a tak ju môžu podľa pravidiel otvoriť. Ak by ich niekto v tomto momente uvidel, porušili by pravidlá, ktorými sa riadia státisíce ľudí na celom svete. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vnútri tuby je sponka, asi storočná zabalená žuvačka a malá hračka z kinderka. Okrem toho drobný zápisník s menami všetkých ľudí, ktorí skrýšu našli pred nimi. Posledný ju objavil včera. 

Dvojica pripája do zoznamu svoje mená a všetky veci opatrne vracia naspäť. Tentoraz si žiadnu nechceli nechať, a preto ani žiadnu ďalšiu vec nepridali. 

Obsah zostane neporušený pre ďalších podobných ľudí, ktorí naplno prepadli geocachingu

Viac informácii a tipov pre cestovanie po Slovensku nájdete v turistickom sprievodcovi Slovensko, novinke z produkcie vydavateľstva denníka SME.

Hra pre dospelých

Geocaching je celosvetová hra, ktorú zbožňujú milióny ľudí. Spočíva v tom, že na základe GPS súradníc sa má človek dostať na určité miesto a nájsť tam skrýšu – kešku. Každé miesto na svete má totiž jedinečné súradnice a GPS privedie človeka do okruhu pár metrov od neho.

Skrýšou môže byť čokoľvek – obal od vitamínov, uzatvárateľná miska na obed, taška, ale niekedy to môže byť aj psia búda či falošná dopravná značka. 

Keška môže byť zavesená na strome, ukrytá pod skalami, vo vydlabanom dreve, magneticky pripevnená na stĺpe, zvodidlách, v stĺpiku na plote a tak ďalej.

V skrýšach sú schované rôzne predmety, ktoré v nich nechávajú ľudia. Väčšinou sú to drobnosti, magnetky, sponky, odznaky či náramky. Zároveň je tu vždy zápisník – logbook, do ktorého sa každý, kto kešku nájde, zapíše. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak sa nálezcovi niečo v skrýši páči, môže si to zobrať. Podmienkou však je, že do kešky niečo nové dá. Pri hľadaní skrýše, jej otváraní a zapisovaní nesmie človeka nikto iný vidieť. Je to dôležité, pretože by sa keška prezradila a niekto by ju mohol znehodnotiť.

geocaching.com

Súradnice všetkých skrýš na svete sú na oficiálnej stránke geocaching.com. Sú ich skoro tri milióny v 180 krajinách vrátane Slovenska.

Na tejto stránke sa človek bezplatne zaregistruje, zadá mesto, v ktorom chce kešky hľadať a zobrazí sa mu mapa so všetkými skrýšami. 

Pri každej skrýši má súradnice, zaujímavosti o danom mieste, obťažnosť, ako aj mapu. Zároveň sú tu reakcie ľudí, ktorí kešku už hľadali.

Potom už stačí iba zobrať navigáciu alebo mobil s GPS a zadarmo stiahnutou aplikáciou a vybrať sa na lov.

Niektorí hľadajú len kešky s vysokou náročnosťou, kvôli ktorým sa treba šplhať aj na stĺpy, bilbordy, pod mosty či potápať sa vo vode. Iní sa bavia zakladaním nových skrýš alebo striehnu na to, kedy sa vytvorí nová skrýša a oni ju ako prví odhalia.

Pre niekoho mánia

„Prvú kešku som hľadal zo zvedavosti. Ale ten pocit, keď som na mieste skutočne našiel škatuľku so zápisníkom, si pamätám doteraz. Bol to moment, ktorý ma ´zlomil´,“ opisuje 40-ročný Karel Kilián z Ostravy, ako s geocachingom začínal.

Za štyri roky sa mu podarilo nájsť vyše 2100 kešiek , šiel za nimi do Poľska, Maďarska, Srbska, Macedónska aj Bulharska

Na celej hre ho najviac baví to, že sa dostane na miesta, ktoré by inak nenavštívil. Kešky sú totiž väčšinou pri zaujímavých budovách, v horách pri pekných výhľadoch, na vrcholoch štítov. Veľa z nich je aj pri bežných miestach, ako sú obchodné centrá, kríky pri panelákoch alebo altánky v strede obcí.

„Chodiť len tak bezcieľne, to by ma nebavilo. Dokonca aj dovolenky si plánujem tak, aby v okolí boli kešky. Napríklad Grécko som bežne prechádzal za 20 hodín, ale odkedy som začal s keškami, trvá mi to o desať hodín viac,“ hovorí Karel.

Pri hľadaní skrýš zažil už všeličo. Najviac ho prekvapila keška, ktorá bola namontovaná na dopravnej značke. 

„Predstavte si značku, ktorá cyklistom ukazuje, ako ďaleko sú od rôznych miest. Už dvakrát som videl, že niekto urobil úplne identickú kópiu tej smerovky a magnetickým podkladom tú smerovku prikryl. V podstate vyzerala ako značka, ale bola to keška,“ vraví Karel.

Kešku vyťahoval aj zo zeme, keď bola pripevnená na stĺpiku a celý čas ho sledovala kamera mestskej polície. 

Lídrom sú Američania

Na celom Slovensku je zaregistrovaných takmer 14-tisíc skrýš a vyše 9-tisíc ľudí, ktorí ich hľadajú. Podľa údajov z oficiálnej stránky máme dokonca štyroch rekordérov, ktorí už našli vyše 10-tisíc kešiek. 

„Najobľúbenejšími keškami, ktoré boli na Slovensku najčastejšie objavené, sú Čumil: Man at work, Hradná vyhliadka (View from Castle), Oko hory: Eye of the Mountain, Tatranské Grand – Štrbské Pleso a Sviečková,“ hovorí Chris Ronan, PR manažér webovej stránky geocaching.com. Tri z týchto kešiek sú v Bratislave, dve vo Vysokých Tatrách.

Ako Ronan ďalej prezrádza, na Slovensku sú najpopulárnejšie malé kešky. Jednotlivé skrýše sa totiž líšia podľa veľkosti, môžu byť malé ako prsteň, ale aj veľké ako škatule. 

Napriek tomu, že si geocaching našiel na Slovensku množstvo fanúšikov, stále sme v tejto hre začiatočníkmi a chýbajú nám napríklad kluby, kde sa kešeri združujú. 

Napríklad v Spojených štátoch, Nemecku či vo Veľkej Británii sú na oficiálnej stránke registrované státisíce ľudí, ktorí skrýše pravidelne hľadajú. 

Kešky vás nezavedú len na miesta, ktoré by ste inak nevideli. Pomáhajú aj pri utužovaní vzťahov. Veď spoločná prechádzka za keškou je ideálnou príležitosťou, ako sa porozprávať o veciach, na ktoré počas bežných dní nie je čas,“ uzatvára Karel.

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Študovala žurnalistiku v Nitre, písala pre regionálne médiá v Detve a Zvolene. Má rada vôňu novín, články o bankách a dôchodcoch a vo voľnom čase číta, hľadá kešky a objavuje miesta s krásnymi výhľadmi. Facebook

Čítajte ďalej

Tádž Mahal v Indii

Pripravte sa na dobrodružstvo, ktoré siaha ďaleko za hranicu všednosti.


Dovolenka v hoteli pre dospelých je zárukou pokoja, kvalitných služieb a jedla.


Vodojemy s inštaláciou

Jedna z nich je jedinečnou raritou pevninskej Európy.


Maroš Puček
Nový Hofburg na námestí Heldenplatz

Prezriete si jednu z najväčších etnografických zbierok sveta, ale aj cisárske brnenia a hudobné nástroje slávnych majstrov.


Maroš Puček

Berberi majú v púšti neľahký život. Môžu nás inšpirovať ukotvením v prítomnosti.


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu